Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co z pieniędzmi dla Polski? Olbrycht o kulisach negocjacji

Komisja Europejska wciąż nie wydała pozytywnej opinii na temat projektu Krajowego Planu Odbudowy, który przedstawił jej polski rząd. O zastrzeżeniach, jakie wobec Polski zgłasza Bruksela i kulisach przedłużających się rozmów mówił dzisiaj (24.09) poseł Jan Olbrycht.

Na webinarium poświęconym funduszom europejskim dla samorządów cieszyński polityk mówił krótko o projekcie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Podlega on ocenie Komisji Europejskiej, która współpracuje z Parlamentem. Na wydanie - to ważne - pozytywnej opinii, Komisja ma dwa miesiące. Jeśli to się nie uda, to Komisja prowadzi negocjacje do skutku - zaznaczał.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pieniądze z Funduszu Odbudowy pochodzą z pożyczek, jakie zaciąga Komisja Europejska na rynkach finansowych. Polska może się ubiegać - po spełnieniu pewnych warunków - o kredyt w wysokości maksymalnie 32-34 mld euro. Obecnie jednak rząd wnioskuje o 12 mld euro.

Jakie zatem zastrzeżenia zgłasza unijny organ wykonawczy? - Rozmawiałem z przedstawicielami Komisji Europejskiej i z tego, co mi wiadomo, polski projekt nie otrzymuje pozytywnej opinii przede wszystkim z powodu niespełnienia wymogu semestru europejskiego z 2020 roku, który mówi, że należy podjąć działania poprawiające klimat inwestycyjny, w tym niezależność sądów - mówił Olbrycht.

Polski projekt Krajowego Planu Odbudowy będzie też oceniać - w przypadku pozytywnego zaopiniowania przez Komisję - Rada UE. To organ, w którym zasiadają ministrowie z państw członkowskich. - Kilku ministrów zasiadających w Radzie ma nadzieję, że Komisja Europejska w sposób szczególny przyjrzy się polskiemu projektowi KPO. Chcą mieć pewność, że Komisja zrobiła, co należy, jeśli mają przeprowadzać później nad nim głosowanie. To nowość. Z tego, co wiem, zastrzeżenia te zgłaszają członkowie rządów z Holandii, Finlandii i Austrii - wyjaśniał europoseł.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-09-24 18:38:48
tom lem: .. cóż , nic nowego euro posłaniec nie powiedział ani redaktor nic nowego nie wymyślił. Do Holandii, Finlandii i Austrii można jeszcze doliczyć Pepików, którzy też chcieliby na Polsce zrobić interes;-)
2021-09-24 19:29:19
jasper: Mozna powiedziec ze Czesi wykorzystuja polskie metody stosowane przez PIS w negocjacjach w kraju , zdolni uczniowie !
2021-09-24 19:30:56
jasper: Zeby w Polsce byla praworzadnosc, niezalezne sady i demokracja? Jak ta UE moze !!
2021-09-25 07:04:52
iga: Niestety mamy naszych rodaków którzy głosują przeciw Polsce a ten Pan jest w tej grupie NIESTETY
2021-09-25 07:26:58
najśw.patyk: jasper betonie dzięki takim głupcom i takiej opozycji z olbryuchtem w szeregach Polska dostanie późno pieniądze bo opozycja od 6 lat nie umie się pogodzić z przegranymi wyborami !!!!! a ty tępa dzido będziesz tu wypisywał rzeczy o których nie masz pojęcia . W żadnym innym kraju nie ma takich głupców jak ty popierających peowska bandę złodziei , w żadnym innym kraju nie ma tak tępej opozycji , Pan Jarek dziękuje Bogu za taką opozycję !!!!PiS może spać spokojnie i dalej rządzić jeszcze naszym krajem . i oby ty tępy janie i tacy jak ty nigdy nie mogli zdecydować o tym kto będzie nami rządził bo wybierzecie nam albo lemingów z peło albo zboczeńców z wiosny czy tam lewicy ,. PS . a na ruskiej klawiaturze nie ma jednak polskichh znaków tępy trollu ?
2021-09-25 10:00:17
Kankee: Chamstwo w tym kraju i na tym portalu ma się dobrze jak widać powyżej, redakcja zaspała? naiwny Patyku, jeśli myślisz że którakolwiek partia w tym kraju chce dla ciebie dobrze to bardzo się mylisz. Takich jak ty na szczęście jest mało, kwiczysz w internecie bo w normalnym życiu każdy ma ciebie już chyba dosyć .
2021-09-25 10:30:30
najśw.patyk: chyba ty kankee :) było dziś analnie w twoją stronę ?
2021-09-25 12:30:34
miriam11: Tego cymbała powyżej trzeba ignorować.
2021-09-25 12:45:06
najśw.patyk: co miriam znowu cię nikt nie chce :) heheheheheh może jasper się skusi na wiedźmę ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: