Cieszynka jedzie do Warszawy
Cieszynka – wykonana własnoręcznie przez ostatniego cieszyńskiego rusznikarza dla Kancelarii Prezydenta RP była jedynym eksponatem wystawy zorganizowanej w ramach Dnia Otwartego Zamku Cieszyn - Zaprojektuj Tradycyjne Święta, który goście podziwiać mogli zaledwie kilka godzin. Cieszynka – cieszyła oczy tylko w niedzielę do godz. 17.00.
Dzisiaj strzelba nad którą Jerzy Wałga pracował 2,5 miesiąca, zawita do Warszawy.
- Przypadł mi wielki zaszczyt wykonania na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP rzemiosła, które znane było w Cieszynie od siedemnastego wieku – podkreśla cieszyński rusznikarz – Prezydent podczas pobytu w Cieszynie, w dniu 1 września zobaczył cieszynkę w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego. W trakcie rozmowy nadmieniono mu, że jest rzemieślnik, które tego typu rzeczy jeszcze próbuje robić. Kancelaria skontaktowała się ze mną i zaproponowała mi wykonanie cieszynki. Nie ukrywam, że była i jest to dla mnie wielka satysfakcja i przyjemność. Strzelba podróż do Warszawy odbędzie w specjalnej skrzyni wraz z prochownicą oraz dwujęzyczną broszurą (polsko-angielską) zawierającą podstawowe informacje o dziejach cieszyńskiego rusznikarstwa.
Śląsk Cieszyński, po obu stronach Olzy, to rejon bogaty w tradycje rzemieślnicze i ludzi pełnych pasji tworzenia. Szczególnie widoczne było to podczas wystawy Tradycja z pasją. Rzemieślnicy Śląska Cieszyńskiego.
- Cieszę się, że doczekaliśmy momentu w którym możemy mówić o rzemieślnikach - twórcy z pasją... Ta pasja choć cicha, mało hałaśliwa i nie często budzi zainteresowania dziennikarzy, to jednak stanowi o bogactwie Śląska Cieszyńskiego – podkreśla Ewa Gołębiowska Dyrektor Zamku Cieszyn.
Wystawa "Tradycja z pasją. Rzemieślnicy Śląska Cieszyńskiego" jest podsumowaniem projektu „Akademia Tradycyjnego Rzemiosła. Wystawa czynna będzie do 5 lutego. - My chcemy się zachwycać i chwalić tym, co mamy pod nosem, a często tego nie dostrzegamy – podkreślają organizatorzy Dni Otwartych - Filigran cieszyński, rusznikarstwo, haft krzyżykowy oraz biały, pszczelarstwo… lista jest o wiele dłuższa. Śląsk Cieszyński, po obu stronach Olzy, to rejon bogaty w tradycje rzemieślnicze i ludzi pełnych pasji tworzenia.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.