Cieszynianka z Istebnej trafi do Heleny Bojko
Do zaszczytnego wyróżnienia zgłoszone były w Gminie Istebna dwie panie – Anna Mucha i Helena Bojko. Podczas ostatniej sesji (3.10.2024) istebniańscy radni zagłosowali za przyznaniem lauru Helenie Bojko. Jej kandydaturę w imieniu stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" w Jaworzynce zgłosiła Prezes stowarzyszenia Katarzyna Rucka-Ryś.
Helena Bojko
jest pedagogiem z wykształcenia. Ukończyła również studia z filologii polskiej. Przez 43 lata pracowała jako nauczycielka - polonistka.
- Od młodości należała do Związku Harcerstwa Polskiego, będąc bardzo czynnie zaangażowaną w jego działalność. W 1975 roku założyła w Jaworzynce 1. drużynę harcerską. Organizowała obozy harcerskie, biwaki, rajdy, obozy „Lato w mieście”. Dzięki jej determinacji i zaangażowaniu, dzieci i młodzież z Jaworzynki wyjeżdżały na wakacje nad polskie morze, spędzały dwa tygodnie w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu lub obozowały przez kilka dni pod namiotami na Krężelce, wędrując po górach wokół Jaworzynki i spędzając w ten sposób swoje często jedyne wakacje poza domem. Pani Helena pełniła rolę komendanta Hufca Istebna, była także w funkcji szczepowej. Nawiązała współpracę z Wojskiem Ochrony Pogranicza, którego placówka znajdowała się w Jaworzynce. Prowadziła ożywioną współpracę z Pionierami z Czechosłowacji. Harcerze i Pionierzy spotykali się na Hyrczawie, organizując wspólne zawody sportowe, ogniska, wycieczki. Młodzież z Jaworzynki wyjeżdżała do Pragi, a młodzież z Czechosłowacji spędzała wakacje w Mielnie nad Bałtykiem. Współpraca ta była również okazją do obdarowywania się drobnymi prezentami, co stanowiło ogromną atrakcję dla Polaków, którzy w latach 80-tych nie mieli tak wspaniałych towarów w sklepach jak Czesi.
W latach 1975-1981 pani Helena Bojko pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce. Od tego roku przez kolejnych 30 lat prowadziła Kronikę Szkolną, która była jednocześnie Kroniką Jaworzynki.
[...] Od roku 2006 do chwili obecnej pani Helena prowadzi kroniki wsi Jaworzynka, w których zamieszcza wiele ciekawych informacji, zdjęć i artykułów z gazet na temat bieżących wydarzeniach we wsi. W kronikach znajdują się także ważne wydarzenia z całej gminy Istebna.
Pani Helena jest czynnym członkiem naszego stowarzyszenia, w którym pełni funkcję sekretarza. Jest zawsze zaangażowana w organizację wydarzeń, które mają miejsce w muzeum „Na Grapie”. Ma bardzo dużą wiedzę i doświadczenie, z którymi chętnie dzieli się z innymi.
Pani Helena Bojko jest w środowisku mieszkańców Jaworzynki bardzo szanowana i ceniona. Każde pokolenie jej wychowanków mówi, że była nauczycielem bardzo zaangażowanym, wymagającym, ale też sprawiedliwym. Docenia się jej otwartość na człowieka, kształtowanie dzieci i młodzieży, zachęcanie do aktywnego poznawania lokalnego środowiska - czytamy w Uzasadnieniu Uchwały.
Laur Srebrnej Cieszynianki
Przypomnijmy, Samorządy (gminy) są uprawnione do corocznego przyznawania wyróżnień – Laurów Srebrnej Cieszynianki - osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania.
Laur Srebrnej Cieszynianki jest przyznawany osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu.
Tradycyjnie laur wręczany jest podczas uroczystej gali 11 listopada w cieszyńskim teatrze.
O innych tegorocznych laureatach Lauru Srebrnej Cieszynianki pisaliśmy:
Chybie: Wojciech Kiełkowski laureatem
Cieszyn: Laur dla Lucyny Bałandziuk
Dębowiec: Włodzimierz Świątek z laurem
Goleszów: Zbigniew Wacławik z laurem
Hażlach: Katarzyna Czendlik z Laurem
Skoczów: Cieszynianka powędruje do Jadwigi Kozok
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.