Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn zapalił się na niebiesko

Kwiecień to miesiąc autyzmu, zaś kolor niebieski to znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Tego koloru nie zabrakło wczoraj (05.04) na cieszyńskim Rynku. Wydarzenie pod hasłem „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” spotkało się z dużym zainteresowaniem. W akcji wzięły udział szkoły, przedszkola, a także samorządowcy i mieszkańcy.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiają się bardzo wcześnie. Jak informują specjaliści, rodziców mogą już niepokoić, takie zachowania jak: brak uśmiechu społecznego, mimiki twarzy, reakcji na imię, wskazywania palcem, kontaktu wzrokowego, gaworzenia - mowy, niechęć do kąpieli i bliskiego kontaktu z rodzicem, trudności z karmieniem piersią. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu i właśnie ten dzień rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym czasie organizowane są różnego rodzaju akcje, happeningi, wydarzenia, konferencje – wszystko po to by zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Znana na całym świecie jest akcja podświetlania m.in. znanych budynków na niebiesko.

Cieszyn również zapalił się na niebiesko. Wczoraj (05.04) na Rynku odbyło się wydarzenie pod hasłem „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Harmonijnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży NASZE DZIECI, Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Cieszynie oraz Fundację "Słoneczna Kraina Dzieciom". W bogatym programie nie zabrakło m.in.: warsztatów sensorycznych, konkursów, zabaw, słodkich niespodzianek oraz łańcucha niebieskich serc. Naszym hasłem przewodnim w tym roku jest „Autyzm to taki inny sposób bycia”. Chcieliśmy pokazać przede wszystkim dzieciom, ale również nauczycielom, jak taka osoba z autyzmem widzi świat. Wszystkie zajęcia, warsztaty mają na celu by nie postrzegać tych dzieci jako dziwne, ale jako kogoś z kim możemy efektywnie pracować, z kim możemy się przyjaźnić – jeżeli zrozumiemy ich świat – zwróciła uwagę Agnieszka Kozieł dyrektor ZPSWR w Cieszynie.

Z optymizmem można patrzeć w przyszłość, bo jak dodaje Lucyna Legierska dyrektor merytoryczny Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych Słoneczna Kraina, świadomość Polaków o autyzmie jest coraz większa. Myślę, że właśnie takie placówki, jak nasze bardzo mocno na to wpływają. Nie są to placówki specjalne, ale są to miejsca w których dzieci znajdą efektywną terapię. Dla nas bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Dlatego też ze świata sprowadzamy narzędzia do oceny ryzyka autyzmu jeszcze przed pierwszym rokiem życia. Po to żeby takie dzieci jak najszybciej trafiły do ośrodków wczesnego wspomagania rozwoju oraz do placówek, które realizują działania w ramach ustawy "Za Życiem", tak jak na przykład ZPSWR w Cieszynie.

Wczoraj (05.04) sporo się działo nie tylko na cieszyńskim Rynku. Na terenie Kampusu UŚ miały miejsce niebieskie bezpłatne badania profilaktyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z zakresu alpakoterapii (żywe alpaki). Akcja Słonecznej Krainy pod hasłem „Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem” trwa. Kolejne niebieskie spotkanie zwracające uwagę na problem autyzmu już 13 kwietnia w Bielsku-Białej i Wodzisławiu Śląskim. 14 kwietnia w Jastrzębiu Zdroju.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-06 16:40:26
tom lem: Jeszcze trochę a Cieszyn spali się na czerwono ze wstydu.
2019-04-06 17:42:58
krzysztof.mm: nie pochlebiaj sobie - ciebie Cieszyn ignoruje, co najwyżej
2019-04-07 00:37:33
Wiederholec: "...takie placówki, jak nasze bardzo mocno na to wpływają. Nie są to placówki specjalne, ale są to miejsca w których dzieci znajdą efektywną terapię...." Jeżeli nie są to placówki specjalne to dlaczego żeby dziecko mogło tam zostać zapisane musi mieć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
2019-04-07 08:35:18
tom lem: ... bo nasze możliwości i nasza władza jest specjalna;)
2019-04-07 11:01:14
babajaga52: tom lem-Może trzeba było być i pomóc w tej organizacji-jeżeli tak Cię razi ten niebieski kolor.Może nie rozróżniasz kolorów????
2019-04-07 11:11:25
tom lem: Ciekawy fotoreportaż "Zapal się na niebiesko dla autyzmu!" z 5.04.2019 17:24 pozostawiony bez komentarza. Jeżeli, kogoś, coś razi to ciebie babajaga52. Powtórki bywają nudne;) zwłaszcza fotografii.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: