Cieszyn w Sopocie, Sopot w Cieszynie

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, co łączy dwa miasta, które oddalone są od siebie o około 600 kilometrów. Cieszyn i Sopot leżą na dwóch, przeciwległych krańcach Polski, jednak łączy je jedna osoba. Osobą tą jest zmarły w 2017 roku w Sopocie, Honorowy Obywatel Miasta Cieszyna, Józef Golec.
Ten wybitny pedagog, działacz społeczny, instruktor harcerski, esperantysta, organizator turystyki, nauczyciel plastyki i działacz na rzecz promowania sztuki wśród młodzieży szkolnej, który urodził się w 1935 roku w Cieszynie, jest znany również nad Bałtykiem. Chociaż już w 1957 roku osiadł na stałe w Sopocie, nigdy nie zapomniał o regionie, gdzie się wychował. Był twórcą m.in. cieszyńskiego słownika gwarowego (1989), czy publikacji dotyczącej Jana Brody – miłośnika i popularyzatora Śląska Cieszyńskiego (1996). W swoich publikacjach odnosił się również do Sopotu, gdzie spędził większość swojego dorosłego życia – wydał m.in. Sopocki album biograficzny.
- Biblioteki z Cieszyna i Sopotu postanowiły zacieśnić więzy, podpisując dzisiaj Porozumienie o Współpracy. W ramach niego już wkrótce sopocką wystawę o Józefie Golcu będzie można oglądać w Cieszynie. Know-how, dobre praktyki i organizowanie wspólnych przedsięwzięć oraz wymiana pracowników będą clou Porozumienia – poinformowała Izabela Kula.
Dwa miasta zacieśniły więc więzy, aby upamiętnić wybitną postać, która zasłużyła się dla kultury zarówno cieszyńskiej, jak i Sopockiej. W Cieszynie został uznany za Honorowego Obywatela Miasta. W Sopocie pośmiertnie Rada Miasta zadecydowała o nadaniu imienia Józefa Golca fragmentowi jednej z lokalnych ulic. Aktualnie dzięki niemu siły łączą dwa miasta.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

























Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
