Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: Szpital zostanie zwolniony z podatku? - rozmowy trwają...

Szpital Śląski w Cieszynie już od jakiegoś czasu stara się o zwolnienie z podatku od nieruchomości. W miniony wtorek (17.09) odbyło się w tej sprawie spotkanie z Radnymi Rady Miejskiej w Cieszynie oraz Burmistrz Cieszyna.

Szpital Śląski w Cieszynie zwraca uwagę, iż w obliczu niełatwej sytuacji finansowej szpitali - samorządy zwalniają je z podatku od nieruchomości, by te - zaoszczędzone środki mogły przeznaczyć na działalność leczniczą. O takie zwolnienie od jakiegoś czasu stara się Szpital Śląski w Cieszynie. Jednak póki co bezskutecznie. W miniony wtorek (17.09) radni wraz z Burmistrz Miasta Gabrielą Staszkiewicz spotkali się w tej sprawie z dyrekcją Szpitala Śląskiego. Była to kontynuacja rozmów które poruszono na ostatniej sesji Rady Miejskiej Cieszyna. 

Czy Szpital Śląski w Cieszynie może liczyć na wsparcie miasta? Żadne konkretne deklaracje ze strony urzędu póki co jednak nie padły. Jak przyznaje magistrat temat będzie szeroko analizowany na komisjach. Burmistrz Gabriela Staszkiewicz tak podsumowuje spotkanie, które odbyło się w zeszłym tygodniu w szpitalu. Była to okazja do zapoznania się z sytuacją placówki, która uległa zmianie na skutek decyzji centralnych w służbie zdrowia. Radni zadeklarowali kontakt z radami miast i gmin pozostałych miejscowości powiatu cieszyńskiego, w celu zainteresowania trudną sytuacją finansową szpitala powiatowego. Chcą zainicjować wspólną dotację celową na potrzeby jedynego w powiecie szpitala.  

Przedstawiciele szpitala podczas spotkania przedstawili m.in. raport Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Według którego do końca 2019 roku 92% szpitali powiatowych będzie zadłużona na 5 mln złotych. To efekt znaczącego wzrostu kosztów przy zbyt małym finansowaniu z systemu. By pacjenci mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo, samorządy wspierają szpitale np. poprzez zwalnianie ich z podatku od nieruchomości - podkreślają władze szpitala.  

W propozycjach zgłoszonych przez Szpital znalazły się między innymi: umorzenie podatku od nieruchomości lub zamienne przekazanie równowartości pobranego podatku jako dotacji celowej dla szpitala za pośrednictwem Powiatu Cieszyńskiego, zaoferowanie mieszkań na preferencyjnych warunkach dla przyszłej kadry medycznej, rozważenie sprawy ustanowienia stypendiów fundowanych dla uczącej się w zawodach medycznych młodzieży lub stworzenie innych zachęt sprzyjających osiedlaniu się w Cieszynie lub na ziemi cieszyńskiej wykształconej kadry medycznej z kraju lub zagranicy. 

Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie tak podsumowuje wtorkowe spotkanie - Spotkanie przebiegło w rzeczowej oraz konstruktywnej atmosferze i sądząc po deklaracjach, jakie padły, będzie ciąg dalszy, prowadzący do konkretnych decyzji we wszystkich poruszonych w dyskusji kwestiach. 

Jak podkreślają władze szpitala - Szpital Śląski to największy pracodawca w mieście, zatrudniając ponad 1000 osób.  Zwracają uwagę, iż dzięki temu do kasy miejskiej trafia rocznie ponad 656 000 zł z tytułu części podatku od wynagrodzeń. Śmiało również przyznają, iż szpital jest jednym z najlepszych szpitali w regionie. Zwracają uwagę na zaspokajanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców miasta w stopniu nieosiągalnym dla innych miast o porównywalnej wielkości.  

Jednocześnie dyrekcja tłumaczy, dlaczego sytuacja finansowa szpitali powiatowych w Polsce jest obecnie tak trudna. Środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywają wszystkich kosztów. Przyczyną tych wielomilionowych zadłużeń jest wzrost kosztów w stosunku do wzrostu przychodów.  Tym bardziej, że rząd ogłasza wzrost płacy minimalnej dla pracowników, nie przeznaczając na to pieniędzy oraz zostawiając wszystko w rękach szpitala i samorządowców. Szpitale nie nadążają z opłacaniem wymaganych od nich kosztów, ponieważ wzrost płacy minimalnej to niejedyne z obciążeń. Są to także np. zmiany norm zatrudnienia pielęgniarek, a także coraz bardziej odczuwalny w skali kraju, brak lekarzy na rynku pracy, co wymusza na szpitalach podnoszenie wynagrodzeń, by przyciągnąć kadrę - podkreślają przedstawiciele Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

 

Pisaliśmy:

 

MSZ/ mat.pras. 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

32
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-24 00:58:11
doler: E to nie jest możliwe. Mamy dobra zmianę i napewno to fake news a tak w ogóle to wina Tuska i PO ;). No i co wychodzi shit z pisowskiego rządzenia nic tylko obiecywać, mydlic oczy a kraj zamiast dawac kase tam gdzie potrzeba rozdaje na prawo i lewo...rydzyk 200mln, 13 emerytura, 500+ i tak mozna wymieniać godzinami. Ogladam przedwyborcze badania i pis 44 %glosow...tylko ja sie zastanawiam kto na nich glosuje co sie spytam to kazdy sie puka w glowe i mowi no co ty na pis...a tabele pokazuja 44%? No ale jak tam zasiadaja takie tegie glowy jak Rysiu Macura to sie nie dziwię że te Państwo sie rozypuje. Rysiu czlowiek pisu...czlowiek ktory dal sie poznać jako nieudolny burmistrz, czlowiek bez jaj bez kompetencji i niepotrafiacy podjąć naprostrzej decyzji....teraz ma byc poslem...wiec jesli takich poslow ma pis...to płyniemy na Titanicu...
2019-09-24 05:43:05
tom lem: ..."to płyniemy" ale razem ze ściekiem i szlagiem soku z kwaka;-)
2019-09-24 06:15:48
marian1951: Perspektywa zadłużenia 5 mln. rocznie , to pikuś w porównaniu do długu Szpitala Regionalnego w Grudziądzu. Tam tylko ok. 500.
2019-09-24 06:22:20
donekT: Rysiu, nie Petru, nie Klaudia Jachira, fakt. Tak dalej, a zmiana nie będzie obchodzić tylko 4. rocznicę urzędowania, ale i nawet 8. rocznicę. Na pohybel siewców nienawiści. Pytanie zasadnicze powinno brzmieć? Co w zamian do zaoferowania ma ta "lepsza" zmiana? Czy czasem przedstawiony wynik zmiany, nie jest konsekwencją NIEUDOLNOŚCI rzekomej OPOZYCJI? Czy czasem ta zmiana nie tyle wygrywa, ile "lepsza" zmiana przegrywa?
2019-09-24 06:26:57
donekT: A tymczasem "Szpital Śląski w Cieszynie zwraca uwagę, iż w obliczu niełatwej sytuacji finansowej szpitali - samorządy zwalniają je z podatku od nieruchomości, by te - zaoszczędzone środki mogły przeznaczyć na działalność leczniczą. O takie zwolnienie od jakiegoś czasu stara się Szpital Śląski w Cieszynie. Jednak na razie bezskutecznie", Jak można zauważyć, Czyżby GOSPOSIA vel PAŃCIA nakazała swoim PUPILOM zagłuszać temat???? Ewidentny przejaw TOTALITARNYCH skłonności ze strony niektórych, rzekomo "postepowych".
2019-09-24 06:31:15
donekT: Tym bardziej, iż propozycje szpitala "umorzenie podatku od nieruchomości lub zamienne przekazanie równowartości pobranego podatku jako dotacji celowej dla szpitala za pośrednictwem Powiatu Cieszyńskiego, zaoferowanie mieszkań na preferencyjnych warunkach dla przyszłej kadry medycznej, rozważenie sprawy ustanowienia stypendiów fundowanych dla uczącej się w zawodach medycznych młodzieży lub stworzenie innych zachęt sprzyjających osiedlaniu się w Cieszynie lub na ziemi cieszyńskiej wykształconej kadry medycznej z kraju lub zagranicy." Są bardzo rozsądne, zwłaszcza rozważenie sprawy ustanowienia stypendiów fundowanych dla uczącej się w zawodach medycznych młodzieży lub stworzenie innych zachęt sprzyjających osiedlaniu się w Cieszynie lub na ziemi cieszyńskiej wykształconej kadry medycznej,........... kwestia na tym forum, przez niektórych proponowana od lat. Może MNIEJ BĘDZIEMY RAZEM, za to ufundujemy jakieś stypendium??? Reakcja niektórych pupili nie dziwi.
2019-09-24 06:32:47
tom lem: donekT, czy to nie starosta jest przedstawicielem właściciela szpital a Szanowna Pani jest postawiona przed faktem niegospodarności właściciela i żebractwa tylko w jednej gminie, nie we wszystkich, które z usług szpitala korzystają?
2019-09-24 06:39:21
donekT: PS Co do alkoholu, spożycie będzie wzrastać, jest to na rękę nie tylko władzy (bez względu na etykietkę partyjną, pisało się nie raz), a także dowodem na fakt, jak MARKETING i PROPAGANDA KORPOKRACJI potrafią być skuteczne. Jak się okazuje, im mniejsza buteleczka, tym większa sprzedaż. W zamian pewne instytucje, rzesze pracowników socjalnych, psychologów i innych (szkoda rozwijać temat), znajdą "rynek zbytu" na swoje usługi...
2019-09-24 06:43:25
donekT: tom lem, masz rację, czy jednak w pewnych kwestiach nie maszerują w jednym szeregu? Oczywiście, na pomoc powinien zrzucić się cały POWIATOWY SAMORZĄD, patrz (upraszczając!) wszystkie gminy z terenu powiatu, czy korzystające z "usług" szpitala.
2019-09-24 17:22:30
Marzanna: Jeżeli społeczeństwo chętnie robi zrzutkę na ojca Rydzyka to może z niej zrezygnuje i da na Śląski Szpital. Proponuję zrobić zrzutkę na Sie pomaga na cieszyński szpital. Jest nas dużo każdy da ile może każda kwota dobra. To nasz szpital sami musimy o niego zadbać wg, powiedzenia umiesz liczyć licz na siebie.
2019-09-24 18:10:29
tom lem: .... nic tylko czekać aż starosta wyjdzie z taką propozycją Marzanna, może wreszcie sam na coś wpadnie nowego. Narzekać, że prawo na nic nie pozawala, najlepiej dotychczas mu wychodzi.
2019-09-24 20:13:14
krzysztof.nn: pod rządami P i S nie tylko z a d ł u ż e n i e szpitali dramatycznie rośnie - Polska bije dziś rekordy pod względem ś m i e r t e l n o ś c i mieszkańców, Polacy piją rekordowe, wyższe nawet niż w PRL-u ilości a l k o h o l u, nawet oficjalne statystyki GUS wskazują wyraźnie, że powiększa się w Polsce szybko strefa n ę d z y - niedługo 4. rocznica rządów P i S
2019-09-24 20:17:57
tom lem: krzysztof.nn - ty ciotko - nie pij już więcej.
2019-09-24 20:52:44
krzysztof.nn: B a n a ś
2019-09-24 20:53:02
krzysztof.nn: P i e b i a k
2019-09-24 20:53:19
krzysztof.nn: K u c h c i ń s k i
2019-09-24 20:53:39
krzysztof.nn: K a c z y ń s k i
2019-09-24 20:53:56
krzysztof.nn: P i o t r o w i c z
2019-09-24 20:54:13
krzysztof.nn: e l e k t o r a t PiS
2019-09-24 21:20:45
tom lem: krzysztof.nn
2019-09-24 21:21:25
tom lem: ciotka matylda
2019-09-24 21:21:46
Marzanna: krzysztof.nn: jesteś głupszy niż ustawa przewiduje od kiedy to partia leje wódkę do gardła. Mnie żadna partia nie upija Twoje horyzonty są bardzo zawężone. Powiem Ci jeszcze jedno śmiertelność wzrasta z chwilą wejścia do Unii my nie wiemy co jemy tylko poczytać na opakowaniach listę Mendelejewa druga sprawa ja jakoś nędzy nie widzę wręcz przeciwnie serce mi się kraje nad ilością marnowanej żywności. Kiedyś to się biło o kromkę chleba a dzisiaj jest w śmietniku. Pieprzysz tu na tych portalach aż głowa boli piszesz dla samego pisania żeby zaistnieć jakby ludzie nie mieli rozumu i nie umieli odróżnić że białe jest białe a czarne jest czarne. Nikogo nie trzeba przekonywać na kogo ma głosować. tych z lewa na prawo i tych z prawa na lewo każdy ma już wyrobione swoje zdanie i nie po to jest portal ox.pl żeby politycznie się opluwać i najeżdżać jeden na drugiego bo niedawno pisano o mowie nienawiści a ty siejesz ją najwięcej.
2019-09-24 21:21:52
tom lem: sok z kwaka
2019-09-24 21:45:15
tom lem: ... a to ciekawe GC pisze "Dyrekcja Szpitala Śląskiego od wielu lat stara się o podobną pomoc z miasta. Jeszcze przed wyborami, obecna burmistrz Gabriela Staszkiewicz, deklarowała wsparcie w tym zakresie. Szpital znów podejmuje ten temat, aby w trudnej sytuacji szpitali w Polsce, móc gwarantować mieszkańcom dostęp do profesjonalnych usług medycznych." - czyżby Szanowna Pani próbowała rozmyć odpowiedzialność za własne słowa na 21 radnych(?), taka z niej dobrodusza.
2019-09-25 04:41:59
krzysztof.nn: marzanna widać tylko TVPiS odbiera i radio Toruń - rekordowo wysoka ś m i e r t e l n o ś ć, masowe i również rekordowe spożycie a l k o h o l u - to charakterystyczne objawy r a k a , jaki toczy nasze państwo i społeczeństwo od momentu dojścia do władzy b o l s z e w i k ó w spod znaku P i S - to efekt z a n i e d b a ń i błędów w zarządzaniu w służbie zdrowia, bezpardonowej w a l k i rządzących z lekarzami i pielęgniarkami, po latach spadków teraz gloryfikacji i wzrostu spalania w ę g l a, rekordowej emisji pyłów i t r u j ą c y c h gazów wskutek porzucenia przez PiS programów ich ograniczania, skandalicznego rozdawnictwa ł a p ó w e k 500+, które jest jednym z głównych motorów napędzających coraz większe c h l a n i e wódy - to stara ruska tradycja, praktykowana w Rosji już za caratu i kontynuowana w ZSRR czy PRL, pijanym narodem łatwiej rządzić - masowe u m i e r a n i e najsłabszych i chorych też tej władzy na rękę, tacy stanowią dla niej jedynie o b c i ą ż e n i e dla budżetu i dla tak już de facto zbankrutowanego ZUS-u - arogancki, kpiący i lekceważący stosunek do stosunek do chorych czy niepełnosprawnych PiS demonstruje od początku swoich totalnych rządów - to wszystko obciąża władze PiS, ale także jej p a t o l e l e k t o r a t
2019-09-25 05:24:18
tom lem: krzysztof.nn, ciotko - alkoholizmu w szpitalach powiatowych nie leczą, pomocy szukaj w innym miejscu.
2019-09-25 08:08:38
krzysztof.nn: [pindurzący już nawet nie próbuje udawać, że nie jest z tych n a j p r o s t s z y c h i kompletnie bez p o l o t u]
2019-09-25 09:21:27
Cieszynianka_AB: Przed wyborami samorządowymi Pani Burmistrz deklarowała chęć pomocy Śląskiemu Szpitalowi w Cieszynie. Obecnie chyba choruje na sklerozę, skoro tego nie pamięta. Szpital powinien być odpowiednio finansowany, ponieważ odpowiada przecież za zdrowie pacjentów!
2019-09-25 09:24:48
tom lem: krzysztof.nn, ciotko- z tym [pindurzący] to już zwidy czy jeszcze białe myszki- a podobno uporałeś się z problemem alkoholizmu;-)
2019-09-25 11:12:28
Wals: W wielu innych miastach w Polsce samorządowcy nie mają problemów ze zwalnianiem szpitali powiatowych z płacenia podatku od nieruchomości. Dlaczego Władze Miasta Cieszyna nie chcą zadbać o szpital, który leczy przecież ich mieszkańców?
2019-09-25 12:02:16
DWolska: System finansowania powiatowych szpitali w Polsce powinien całościowo ulec zmianie. Szpital Śląski w Cieszynie to jeden z większości szpitali w Polsce, który potrzebuje wsparcia finansowego, więc jeśli prosi o to Władze Miasta, które powinny być jak najbardziej przychylne pomocy takiej instytucji jak szpital właśnie, to Samorząd powinien tej pomocy udzielić.
2019-09-25 16:30:56
tom lem: DWolska; niech prosi powiat , ten samorząd udziela pomocy chętnie. Wals; szpital leczy mieszkańców z całego powiatu nie tylko z miasta na którego terenie się znajduje, ty zapłać za usługi z których korzysta twój sąsiad.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: