Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: reklama wyborcza a uchwała krajobrazowa

W związku z wejściem w życie cieszyńskiej Uchwały Krajobrazowej reklamodawcy muszą przestrzegać dodatkowych zasad. Dotyczy to również materiałów związanych z kampanią prezydencką, czyli z reklamami wyborczymi. Co można, a czego nie wolno w zakresie sytuowania reklam w Cieszynie?

Uchwała Krajobrazowa weszła w życie w grudniu 2019 roku, jest to dokument określający zasady i warunki sytuowania szyldów, reklam czy materiałów reklamowych. Chociaż w większości przypadków reklamodawcy mają czas na dostosowanie się do nowych wytycznych, wszystkie nowe reklamy, szyldy itp. muszą już być zgodne z wytycznymi zawartymi w Uchwale. Dotyczy to również materiałów wyborczych – na terenie Cieszyna obowiązują Cieszyna zasady i warunki sytuowania reklamy wyborczej. Jest to rodzaj reklamy obejmującej materiał wyborczy, referendalny, reklamę kandydatów lub organizacji, które reprezentują, sytuowane na potrzeby kampanii wyborczych – wyjaśnia Anna Syrokosz z Urzędu Miejskiego w Cieszynie. Jakie to zasady?:

  • powierzchnia ekspozycyjna reklamy powinna mieścić się w przedziale 0,7-3m²
  • dopuszcza się sytuowanie nie więcej niż siedmiu osobnych powierzchni ekspozycyjnych, sytuowanych stycznie względem siebie.
  • nakazuje się wykonanie powierzchni ekspozycyjnej reklamy wyborczej z materiałów zapewniających możliwość recyklingu lub biodegradacji, takich jak: papier, tektura, polichlorek winylu, polimery biodegradowalne
  • W zakresie konstrukcji reklamy wyborczej w formie wolnostojącej ogranicza się materiały elementów konstrukcyjnych do materiałów zapewniających  możliwość recyklingu lub biodegradacji, takich jak: metal, drewno.

Dodatkowo obowiązuje zakaz:

  • przesłaniania okien (z wyłączeniem witryn)
  • przesłaniania elementów nieprzeźroczystych witryn meblowych
  • sytuowania na budynkach ujętych w Gminnej Ewidencji zabytków lub w rejestrze zabytków (adresy tych obiektów można sprawdzić na stronie Cieszyna lub w Systemie informacji przestrzennej miasta Cieszyna,  zakładka „zabytki”)
  • sytuowania na drzewach

 Reklamy wyborcze w przestrzeni miejskiej mogą być obecne, jednak muszą zostać odpowiednio rozmieszczone. Działania maja na celu uatrakcyjnienie przestrzeni miasta i ograniczenie problemu „zaśmiecania” zbyt dużą ilością materiałów promocyjnych. Część reklam musi więc zostać ograniczona, część jednak może również wzbogacać wizerunek danych miejsc - Niezależnie od powyższych zasad dla celów reklamy wyborczej można wykorzystać istniejące nośniki reklamowe (np. istniejące bilbordy) – uzupełnia Syrokosz.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-05 09:23:21
Santa_Claus: wczoraj stycznie i materiałami podlegającymi biodegradacji reklamowała się w Sejmie wierchuszka PiS - wyszło nieźle, cała Polska dziś o tym mówi ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: