Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: problem z aparatem diagnostycznym dla szpitala

Urządzenie PCR, które służy do szybszej diagnozy potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2, miało trafić do Szpitala Śląskiego w Cieszynie w połowie kwietnia. Niestety zamówienie, które zostało złożone przez władze Starostwa Powiatowego w jednej z podwarszawskich firm, nie dojdzie do skutku. Starosta Mieczysław Szczurek nie kryje oburzenia.

Pod koniec marca czworo samorządowców - Jarosław Klimaszewski (Prezydent Bielska-Białej), Gabriela Staszkiewicz (Burmistrzyni Cieszyna), Andrzej Płonka (Starosta Bielski) oraz Andrzej Kalata (Starosta Żywiecki) - zadeklarowało publiczne wsparcie finansowe na zakup aparatu PCR do Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Jego koszt to 400 tys. zł. 

Starostwo Powiatowe od razu rozpoczęło poszukiwania firm, które takie urządzenia oferują. Wybór padł na przedsiębiorstwo Biomedica sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie. - Po jakimś czasie prowadzonych rozmów i negocjacji dowiedziałem się, że pojawiły się jakieś bliżej nieokreślone problemy z realizacją naszego zamówienia. Poczułem się oszukany przez firmę, przez pana dyrektora, po prostu wystrychnięty na przysłowiowego „dudka”. Tak się nie działa w biznesie, to nie jest etyczne działanie - cytuje wypowiedź starosty Mieczysława Szczurka strona internetowa starostwa

Warto podkreślić, że urządzenie PCR, jeśli znalazłoby się w Cieszynie, znacznie przyspieszyłoby diagnostykę osób potencjalnie chorych na COVID-19. Obecnie wszystkie próbki do badań transportowane są do laboratorium w Gliwicach i do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To oczywiście nie jedyny powód. - W cieszyńskim szpitalu aparat PCR jest ogromnie potrzebny, ponieważ liczba przypadków zachorowań w naszym regionie wciąż rośnie i to w bardzo szybkim tempie. Zakupienie systemu InGenius postawiłem sobie za punkt honoru. Cieszyłem się, że dzięki wsparciu Władz Bielska-Białej, Miasta Cieszyna oraz Powiatów Bielskiego i Żywieckiego, uda się nam go zakupić w jak najkrótszym czasie - dodaje starosta. 

Skąd więc nagła odmowa dostarczenia urządzenia ze strony firmy Biomedica? - Biomedica otrzymała jednoczasowo w połowie marca br. wiele zamówień na zakup aparatów Ingenius Elitech. Niestety, moce produkcyjne oraz dostępność tych aparatów, z uwagi na duże zapotrzebowanie, stały się mocno ograniczone. Informację tą (o problemach z dostawami i o możliwości pozostania w oczekiwaniu na dostawę - bez konsekwencji w przypadku z rezygnacji zakupu aparatu) przekazaliśmy natychmiast wszystkim zainteresowanym na początku kwietnia br. Jednocześnie informujemy, iż realizujemy dostawy zgodnie z możliwościami i kolejnością zleceń i zamówień - mówi Norbert Krysiuk, dyrektor spółki. 

Jak zapewniają władze Starostwa Powiatowego, rozpoczną poszukiwania innej firmy, które dysponuje aparaturą. Mieczysław Szczurek nie wyklucza także wszczęcia procedury sądowej. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-17 14:17:48
krzysztof.nn: nie zdziwiłbym się gdyby tym "nieokreślonym problemem" był telefon do firmy z PiS-owskiego ministerstwa
2020-04-17 14:52:58
tom lem: .. myślał starosta, że wszystkich wystrychnie na dudka , wystrychli i dudka ;-))) było trza dać zaliczkę, zamiast siedzieć na fb i szukać godnych siebie celebransów.
2020-04-17 16:27:18
Ondraszek: No szkoda, że nie będzie fleszy i kamer jak po lądowaniu Antonowa z maseczkami, tym bardziej , że taki sprzęt teraz byłby jak znalazł. Tylko dlaczego mam wrażenie, że to żenujące sugerowanie teorii spiskowych na przykładzie Grodziska Mazowieckiego, straszenie prokuraturą, brzmi jak dziecinada i robienie zasłony dymnej. Jakieś przerzucanie odpowiedzialności, próba ukrycia, że być może czegoś się nie dopilnowało, nie podpisało umowy przedwstępnej, nie dało zaliczki itd. tak jak to się robi od zawsze. Może się nie dało, trudno, ale jeśli się załatwia takie zakupy na słowo honoru, to teraz trzeba mieć honor, żeby się schować jeśli coś nie wyszło, a nie machać motyką na słońce w panice , że poparcie spadnie. Wszyscy kibicujemy i mamy nadzieję, że uda się w końcu kupić ten sprzęt, jeśli udało się zdobyć dofinansowanie, ale po co się tak dodatkowo kompromitować?
2020-04-17 17:03:48
Krzyś Kowalski: Ondraszku nie masz racji. Firma otrzymała na piśmie zamówienie, przyjęła, zobowiązała się do dostarczenia sprzętu, zwodziła Starostwo przez 6 tygodni, że sprzęt dojedzie. Od samego początku trzeba było jasno powiedzieć, że się nie da dostarczyć zamówionego sprzętu. Wtedy Starostwo poszukałoby innego dostawcy. Może sprzęt byłby i droższy, ale dzisiaj mieszkańcy byliby dzisiaj na miejscu w Cieszynie badani. Teraz cała procedura zaczyna się od nowa. Zwodzenie tak długo przez firmę spod Warszawy moim zdaniem mogło wpłynąć na poprawę sytuacji w zakażeniach koronawirusem w powiecie cieszyńskim i bezpośrednio zagrozić życiu lub zdrowiu także i Ondraszka, toma lema oraz krzysztofa.nn. oraz wszystkich tu komentujących.
2020-04-17 17:24:05
rainman: W przypadku tego rodzaju transakcji: umowa, zaliczka a w umowie ewentualna kara. Tak wiec @krzysztof.nn nie strugaj durnia.
2020-04-17 17:38:32
tom lem: Krzyś Kowalski n!: ty kpisz czy żartujesz z tym wpływem aparatu diagnostycznego na zagrożenie życia i zdrowia, a może wystarczy tylko lekarz z odpowiednią specjalizacją w twoim wypadku ;-)))
2020-04-17 17:42:20
Krzyś Kowalski: Oczywiście, że tak, bo będzie się robiło o wiele więcej badań niż do teraz. Więcej badań, to więcej ludzi zdiagnozowanych. Tylko badania przesiewowe mogą zmniejszyć ilość zachorowań w społeczeństwie. W Niemczech robi się o wiele więcej badań, dzięki temu mają sporo więcej ludzi zdiagnozowanych, oraz dzięki temu o wiele mniejszą śmiertelność niż w Polsce.
2020-04-17 17:42:20
Krzyś Kowalski: Oczywiście, że tak, bo będzie się robiło o wiele więcej badań niż do teraz. Więcej badań, to więcej ludzi zdiagnozowanych. Tylko badania przesiewowe mogą zmniejszyć ilość zachorowań w społeczeństwie. W Niemczech robi się o wiele więcej badań, dzięki temu mają sporo więcej ludzi zdiagnozowanych, oraz dzięki temu o wiele mniejszą śmiertelność niż w Polsce.
2020-04-17 17:57:20
tom lem: ... na twoim miejscu zaraz bym jechał do faterlandu, na granicy od razu będziesz zbadany czyś zdrowy ;-)))
2020-04-17 18:41:35
jasper: Senator PiS Jana Maria Jackowski przekonuje - „ że personel medyczny powinien być objęty szczególnymi zasadami ochrony i monitorowania ich stanu zdrowia, bo to ma fundamentalne znaczenie dla całego społeczeństwa. Jednocześnie głosował przeciwko poprawce, która wprowadza obowiązkowe testy dla pracowników służby zdrowia. - Głosowałem zgodnie ze stanowiskiem klubu. Dlaczego? Bo jestem członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości” - tlumaczy . Czy bycie w pis wyklucza bycie przyzwoitym ????!!!
2020-04-17 19:56:22
rainman: @jasper - poddawanie wszystkich pracownikow sluzby zdrowia w obecnej sytuacji testom jest niemozliwe ze wzgledu na liczbe laboratoriow i laborantow. A odpowiedzial logicznie - jest czlonkiem PiS i byla dyscyplina. Mysl troche.
2020-04-17 20:31:13
krzysztof.nn: choćby taki szumowski, co najpierw klaskał medykom, potem głosował za usunięciem poprawki o testach dla nich - cały PiS, jedna wielka obłudna banda
2020-04-17 20:42:54
krzysztof.nn: PiS-owski rząd daje d^upy podczas największego od dekad kryzysu, to wszyscy widzą, że łże jak bura suka uprawiając za nasze miliardy goebbelsowską propagandę sukcesu w tvp wszyscy widzą - o czym tu dyskutować? trolli karmić i półgłówków? daremny futer
2020-04-17 21:55:58
satrapa: Laboratoria w Polsce mają zdolność przebadać na dobę 20 tys. testów, na obecność, wykonują ok. 8 tys. Owa różnica daje możliwość modelowania owych przypadków zarażonych. Urządzenie PCR na Śląsku Cieszyńskim widocznie mogło by kontrolę nad całą diagnostyką krajową, powiedzmy zachwiać.
2020-04-17 21:58:14
Ondraszek: Krzyś Kowalski, na prawdę imponujesz mi wiarą we własne przekonania, ale czy widziałeś te pisma starostwa, te zobowiązania firmy, warunki umowy, terminy, czy opierasz się tylko na informacjach Internetowych? Bo o ile mi wiadomo starostwo nie chce ujawniać dokumentow nikomu oprócz prokuratury. Ponad to, gdyby mieli jakiekolwiek dokumenty mające wartość prawną wystarczyło by dochodzić w sądzie swoich praw włącznie z odszkodowaniem. Twoje "spójne" teorie pokrywają się idealnie z oficjalną wersją komunikatów, które są wyrzucone w Internet po to by ludzie mieli wrażenie, że sami sobie wyrobili opinię. Tak to po prostu działa od zawsze i sorry, ale nie wierzę lokalnym "politykom", którzy nie podają faktów, tylko sugerują i manipulują wnioskami. Być może za długo już się naoglądałem tej lokalnej telenoweli, by wierzyć bezrefleksyjnie w to co mówią. Mimo wszystko trzymam kciuki za jak najszybszy zakup potrzebnego sprzętu, z jakiegokolwiek źródła. Niestety potwierdzeniem moich wcześniejszych słów będzie fakt, że ta firemka nie poniesie żadnych konsekwencji, bo w świetle prawa pewnie nie ma sobie nic do zarzucenia, a nasi włodarze nie mają żadnych twardych argumentów, poza utraconym "punktem honoru".
2020-04-17 22:44:42
donekT: Dokładnie Ondraszek! Lokalni politycy jako zamiennik twardych argumentów hodują Cerbera, który dowolnie hasa sobie po poszczególnych portalach i próbuje odpowiednio kształtować opinię:)
2020-04-17 23:00:58
Krzyś Kowalski: donekT - Nie wiem, o co Ci idzie, ale wiem, jedno, że ktoś, kto nie obrzuca innych błotem dla zasady i chce dyskutować merytorycznie na argumenty, tutaj w Waszym "zacnym" gronie "wybitnych znawców tematyki wszelakiej" nie pasuje!
2020-04-18 08:43:28
jasper: Coraz wiekszym problemem samorzadow, na ktore zwracaja uwage jest to, ze rzad PiS w walce z koronawirusem zrzuca na nich kolejne obowiazki, na ktore nie ida dodatkowe srodki finansowe. Do tej pory nie sa w stanie oszacowac kosztow realizacji nowych zadan, jak mowia samorzadowcy w calym kraju. Do tego dochodzi brak mozliwosci realizacji odgornych polecen, chocby zakupy srodkow dezynfekujacych, maseczek czy rekawiczek, ktorych dostepnosc na rynku jest prawie zerowa. Do tego rzad nie dal samorzadom dodatkowych srodkow na walke z pandemia.
2020-04-18 08:47:41
jasper: Do tego PiS powolutku wprowadza informayjna cenzure odnosnie pandemii ( wybory korenspondecyjne MUSZA sie odbyc 10 maja). Juz wojewoda kujawsko-pomorski pan Bogdanowicz ograniczyl samorzadom dostep do informacji o epidemii COVID-19. Moga publikowac tylko to, co im przekaze. W raportach nie bedzie liczby hospitalizowanych i zmarlych z danego powiatu. Komuna tym razem KC PiS powraca !
2020-04-18 10:01:23
tom lem: ... pod warunkiem Krzyś Kowalski n!: że argumenty też będą zacne ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: