Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: powiatowe obchody Święta Niepodległości

W uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Cieszynie udział wzięli m.in. posłowie do Sejmu RP - Mirosław Suchoń i Przemysław Koperski, a ponadto starosta cieszyński Mieczysław Szczurek i burmistrzyni nadolziańskiego grodu, Gabriela Staszkiewicz.

Obchody rozpoczęły się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie uroczyście złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Swój występ dała także grupa cieszyńskich mażoretek, którym akompaniowała orkiestra dęta.

Następnie uroczysty orszak udał się na rynek, gdzie punktualnie o 12:00 odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Gabriela Staszkiewicz, która na wstępie przywołała tekst deklaracji Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego:

Jako Polacy, zamieszkujący kraj polski uznajemy bezwarunkowo przynależność naszą do całej zjednoczonej i niepodległej Polski. Za najważniejszy obowiązek wszystkich Polaków, w chwili obecnej, uważamy jedność w działaniu i usuwaniu na bok wszystkiego, co miałoby nas dzielić i różnić. Wobec narodu, wobec dziejów i potomności odpowiedzialni jesteśmy za to, ażeby skupić dziś wszystkie siły do jednego najwyższego celu: budowy państwa polskiego i utrwaleniu jego bytu wewnątrz i na zewnątrz. Dążąc do narodowej jedności i państwowej niepodległości, nie pragniemy nad nikim panować. Popierać będziemy z całych sił dążenia każdego narodu walczącego o własną państwowość, w szczególności z bratnim narodem czeskim, pragniemy żyć w zgodzie i dobrym porozumieniu.

Zaznaczała także, iż pojęcie patriotyzmu zmieniło swoje znaczenie na przestrzeni czasu. - [Dziś - dop. red.] to uczciwa praca, płacenie podatków, wspieranie akcji społecznych, zaangażowanie w życie w naszych małych społeczności, proekologiczne działania, kultywowanie tradycji, dbanie o kontakty sąsiedzkie, troska o wspólną przestrzeń - zarówno społeczną, jak i miejską. To odpowiedzialny udział w wyborach, reagowanie, gdy komuś dzieje się krzywda, gdy ktoś potrzebuje pomocy. To także niezgoda na łamanie prawa, wandalizm, hejt, poniżanie, dyskryminacje, nacjonalizm i ksenofobia - mówiła Staszkiewicz.

- Jesteśmy w sercu Śląska Cieszyńskiego, regionu, który swą tożsamość budował w oparciu o takie wartości, jak otwartość, tolerancja, zaangażowanie, nie zapominając o trosce o wartości obywatelskie. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i codziennie mamy okazję docenić, jak żyje się bez granic. W przeszłości granica, która prawie 100 lat temu podzieliła nasze miasto, spowodowała wiele nieszczęść. Teraz jedyne granice, jakie mamy, są naszymi mentalnymi granicami - dodała burmistrzyni Cieszyna.

W ostatniej części uroczystych obchodów, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego oraz pod pomnikiem Ślązaczki na wzgórzu zamkowym.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-11 17:31:25
jasper: https://mobile.twitter.com/FilipLachert/status/1193909227204620289 - - [ ] Nie widac zwiazku miedzy okrzykami "raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" a rozancem na plakacie, ktorym reklamowano marsz !
2019-11-11 18:18:30
krzysztof.nn: ✍ Przed chatą stał chłop, lat 50, w kożuchu. Zbliżył się do niego hallerczyk i czy to chciał zapalić strzechę, czy zdjąć kożuch ze starego, dość że tamten wzniósł ręce błagalnie i prosił o litość. Potem widziałem, jak żołnierz ujął karabin za lufę, wzniósł kolbę ku górze. Chłop zasłonił twarz rękoma. Ja się odwróciłem i usłyszałem głuchy trzask! ✍ Jesień 1919 w dziennikach, listach i pamiętnikach.
2019-11-11 18:19:21
krzysztof.nn: ✍ Rekwiruje się, co się da, gdzieś w kąciku gwałci dziewczęta" ✍ Polska w listopadzie 1919 r. oczami świadków
2019-11-11 18:21:24
krzysztof.nn: ✍ Inny się chwalił, że jak dźgnął chłopa bagnetem w „kołdun”, to aż o ścianę się ostrze oparło ✍
2019-11-11 20:04:37
daniel3ttt: krzysztof.nn Już nas przyzwyczaiłeś do tego że wszystko co związane z Polską potrafisz wyśmiać, obrazić i opluć. Chyba nie zauważyłeś że w uroczystościach brała też udział Pani Burmistrz.
2019-11-11 20:23:11
donekT: Warto zasięgnąć do źródeł, co wówczas działo się w Niemcach, na terenach byłego Imperium Rosyjskiego ogarniętego bolszewicką rzekomo "postepowa" rewolucją, i co spotkało w 1920 roku tereny zajęte przez Robotniczo- Chłopską Armię Czerwoną i formacje posiłkowe... Może nasz forumowy ekspert od moralności "wszej" i "owej", specjalista od organizacji pchlich targów a prywatnie pupilek pewnej cieszyńskiej gosposi przybliży;)
2019-11-11 20:26:46
donekT: Polecam nieznaną szerszemu gremium powieść Floriana Czarnyszewicza "Nadberezyńcy". Co prawda powieść, ale stosunkowo wiernie odzwierciedla pewne realia...
2019-11-11 20:30:23
donekT: PS A jak wyglądały rekwizycje na terenie Polski pod koniec II światowej i w okresie już po zakończeniu wojny? Kto ostatecznie zniósł kontyngenty i kiedy?
2019-11-11 20:57:00
donekT: Może ktoś przypomni, dlaczego Imperium Rosyjskie zerwało konkordat ze Stolicą Apostolską w latach 60. XIX wieku;) Jak widać, niektórym należy przypomnieć, iż wspieranie zaborców, a wspieranie zaistniałego po Kongresie Wiedeńskim KONSERWATYWNEGO PORZĄDKU, którego zaborcy byli gwarantami, stanowi zupełnie COŚ INNEGO. Tym bardziej, iż Stolica Apostolska z Królestwem Prus i późniejszą II Rzeszą oraz Imperium Rosyjskim miała raczej na przysłowiowym "pieńku". Nie pozostaje nam nic innego, niż zaproponować naszemu lokalnemu skrajnie lewicowemu (lewackiemu) zaściankowi solidną powtórkę z historii. Tym bardziej, iż ich guru Karol Marks solidaryzował się z Powstańcami Styczniowymi, I Międzynarodówka odnosiła się do tej konkretnej insurekcji. Co więcej, Marks proponował odtworzenie Polski, nawet w granicach z roku 1772 (w XIX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie stulecia Polskę utożsamiano na Zachodzie z terenem Królestwa Polskiego tak nazywanego kongresowego). Ciekawe, iż nawet w okresie PRL opisane pokrótce skłonności Marksa były poddane cenzurze. Co jak co, ale aby pomijać zdanie własnego guru??? Szczyt tolerancji represywnej.
2019-11-12 05:54:02
krzysztof.nn: wyśmiać i o p l u ć - owszem, przede wszystkim tych j e ł o p ó w, co z rocznic narodowych klęsk i sukcesów chcą zrobić t a n d e t n e, p a r t y j n i a c k i e widowiska o fałszywych p r o p a g a n d o w y c h treściach i o b ł u d n y c h w zamiarze podzielenia społeczeństwa - tu najlepszym dziś przykładem A. Duda, nieprzypadkowo zwany "adrianem", i całe jego z a k ł a m a n e bolszewickie środowisko PiS - opluć i wzgardzić tymi, co porażeni własną pychą i głupotą nie potrafią stanąć twarzą w twarz z p r a w d ą o sobie, swoich bliskich i rodakach, a historię traktują niemal jak wibrator do osiągania ekstatycznych spazmów nad własną urojoną wielkością - wiadomo przy tym nie od dziś, że z tej kategorii najwięksi t c h ó r z e i zdrajcy się zawsze wywodzili, i na to wychodzi, że ty też się do tej bandy pseudopatriotycznych tchórzliwych ł o s i kwalifikujesz
2019-11-12 08:29:41
donekT: Zdaje się, że to wizerunek krowy umieszczony został w cieszyńskiej świetlicy Krytyki Politycznej. Najwyższy czas rozpocząć kampanię wymierzoną w hodowców i cały ten mięsny przemysł. Zdaje się, iż odpowiednia literatura, od "Sekretnego życia krów" począwszy, jest już dostępna. Ciekawe, czy nasz forumowy ekspert (...) cierpliwie oczekuje na prikaz z osz-Czerskiej? Może już dobrał się do wspomnianego wizerunku??? Oczywiście zgodnie z założeniami filozofii guru M. Foucaulta.
2019-11-12 08:38:46
donekT: PS Oczywiście w imię NEOMARKSISTOWSKIEJ DEHUMANIZACJI, wynikającej, chociażby z treści esejów Yuval Noah Harari, oraz pogłębiania RELACJI i niwelowania RÓŻNIC MIĘDZYGATUNKOWYCH.
2019-11-12 09:36:24
daniel3ttt: krzysztof.nn Jęśli nie zauważyłeś co napisałem wyżej to przeczytaj jeszcze raz, idź do Pani Burmistrz i zapytaj co w takim razie tam robiła. Skoro ty potrafisz (twój) cyt:"wyśmiać i o p l u ć - owszem, przede wszystkim tych j e ł o p ó w, co z rocznic narodowych klęsk i sukcesów chcą zrobić t a n d e t n e, p a r t y j n i a c k i e widowiska o fałszywych p r o p a g a n d o w y c h treściach i o b ł u d n y c h w zamiarze podzielenia społeczeństwa" to bijesz też to niej.
2019-11-12 11:32:22
krzysztof.nn: nic nie zrozumiałeś, jak to łoś - ale raczej udajesz, bo cóż można odpowiedzieć na kilka słów prawdy o PiS-owskiej wydmuszce propagandowej, Dudę nie bez powodu dałem jako przykład
2019-11-12 13:09:47
donekT: Czyżby Pańcia przeszła już do PiS-u??? Może u pupilka nie wytresowała jeszcze odpowiednich odruchów warunkowych, w odniesieniu do nowych okoliczności.
2019-11-12 14:06:27
daniel3ttt: krzysztof.nn Widocznie Pani Burmistrz nie podziela twoich poglądów i wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości, które tak cię denerwują. Idź weź sobie nerwosol a papierowy czołg postaw w garażu.
2019-11-12 16:23:25
donekT: A może to przejaw "KONFORMIZMU" ze strony Pańci, tak zaciekle krytykowanego przez cieszyńską Przykopę i wytykanego innym (pomijam słuszność)??? Polecam film w reżyserii Bernardo Bertolucci pt. "Konformista" (Il conformista) z 1970 r. do czego prowadzi postawa cieszyńskiej gosposi.
2019-11-12 17:05:26
krzysztof.nn: no nie łosiu, a może już raczej ł o s i o l e, przy takim głupim uporze - pani burmistrz jak i wielu uczestników tych uroczystości jest z i n n e j bajki - n i e z tych j e ł o p ó w, co z rocznic narodowych klęsk i sukcesów chcą zrobić t a n d e t n e, p a r t y j n i a c k i e widowiska o fałszywych p r o p a g a n d o w y c h treściach i o b ł u d n y c h w zamiarze podzielenia społeczeństwa
2019-11-12 18:32:39
daniel3ttt: Obchody Święta Niepodległości osiole! Jak ci się nie podoba to wyjazd z Polski. Dlaczego wy nie chcecie się pogodzić z tym że większość Polaków powiedziała wam kolejny raz NIE. Ci którzy najwięcej krzyczą o łamaniu Konstytucji sami chcą ją łamać. To lewaccy "obrońcy Konstytucji" chcą ją świadomie łamać i zezwolić na małżeństwa homoseksualne. Czy to tak wybiórczo, tzn w przypadku wyższych lewackich celów Konstytucja nie ma znaczenia?
2019-11-12 18:36:49
donekT: ...jak widać pupilek Pańci przypisał rolę "BRZYDKIEGO KACZĄTKA"/"BRZYDKIEJ KACZUSZKI" albo "Dziewczynki z zapałkami" - oby tylko przez przypadek nie podpaliła miasta;)
2019-11-12 19:16:48
jasper: Jak wiadomo, radosny Dzien Niepodleglosci najlepiej obchodzic z kominiarka na twarzy, kijem bejsbollowym i raca w dloni. Dla zamanifestowania patriotyzmu dobrze jest tez wskoczyc na wiate przystankowa. 74 lata po wojnie naziolstwo w Polsce sie odradza - zjawisko typowe dla krajow oligarcho-demokratycznych jak Rosja, Ukraina i Polska wlasnie.
2019-11-12 19:18:38
jasper: Jak ktos powiedzial - „ dzieki neofaszystom mozna sie dowiedziec, ze , odmawianie rozanca generuje duzo huku i dymu" ! I to akurat naszym hipokrytom zapewne bardzo sie podoba.
2019-11-12 19:31:04
donekT: jasper-Q, Kolejnego 11 listopada proponuję Ci organizację wypadu do Wrocławia w celu obejrzenia "Panoramy Racławickiej". Z pewnością jest to o wiele lepszy sposób na uroczyste i świeckie uczczenie konkretnego wydarzenia w porównaniu z tym, który Ty jasper-Q proponujesz. Co do naziolstwa... najbardziej odradza się w RFN (NIEMCZECH)... Uważam, iż UE wraz z krajami i narodami sąsiednimi, które doświadczyły ZŁA NIEMIECKIEGO NAZIZMU, powinna interweniować. Tak samo, jak swego czasu uczyniła to w Austrii. Pytanie, kiedy Gabriella zacznie walczyć z NAZIZMEM u samego źródła tej zbrodniczej ideologii, pod Bramą Brandenburską???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: