Cieszyn: powiatowe obchody Święta Niepodległości
Obchody rozpoczęły się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie uroczyście złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Swój występ dała także grupa cieszyńskich mażoretek, którym akompaniowała orkiestra dęta.
Następnie uroczysty orszak udał się na rynek, gdzie punktualnie o 12:00 odśpiewano cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu". Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Gabriela Staszkiewicz, która na wstępie przywołała tekst deklaracji Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego:
Jako Polacy, zamieszkujący kraj polski uznajemy bezwarunkowo przynależność naszą do całej zjednoczonej i niepodległej Polski. Za najważniejszy obowiązek wszystkich Polaków, w chwili obecnej, uważamy jedność w działaniu i usuwaniu na bok wszystkiego, co miałoby nas dzielić i różnić. Wobec narodu, wobec dziejów i potomności odpowiedzialni jesteśmy za to, ażeby skupić dziś wszystkie siły do jednego najwyższego celu: budowy państwa polskiego i utrwaleniu jego bytu wewnątrz i na zewnątrz. Dążąc do narodowej jedności i państwowej niepodległości, nie pragniemy nad nikim panować. Popierać będziemy z całych sił dążenia każdego narodu walczącego o własną państwowość, w szczególności z bratnim narodem czeskim, pragniemy żyć w zgodzie i dobrym porozumieniu.
Zaznaczała także, iż pojęcie patriotyzmu zmieniło swoje znaczenie na przestrzeni czasu. - [Dziś - dop. red.] to uczciwa praca, płacenie podatków, wspieranie akcji społecznych, zaangażowanie w życie w naszych małych społeczności, proekologiczne działania, kultywowanie tradycji, dbanie o kontakty sąsiedzkie, troska o wspólną przestrzeń - zarówno społeczną, jak i miejską. To odpowiedzialny udział w wyborach, reagowanie, gdy komuś dzieje się krzywda, gdy ktoś potrzebuje pomocy. To także niezgoda na łamanie prawa, wandalizm, hejt, poniżanie, dyskryminacje, nacjonalizm i ksenofobia - mówiła Staszkiewicz.
- Jesteśmy w sercu Śląska Cieszyńskiego, regionu, który swą tożsamość budował w oparciu o takie wartości, jak otwartość, tolerancja, zaangażowanie, nie zapominając o trosce o wartości obywatelskie. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy i codziennie mamy okazję docenić, jak żyje się bez granic. W przeszłości granica, która prawie 100 lat temu podzieliła nasze miasto, spowodowała wiele nieszczęść. Teraz jedyne granice, jakie mamy, są naszymi mentalnymi granicami - dodała burmistrzyni Cieszyna.
W ostatniej części uroczystych obchodów, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego oraz pod pomnikiem Ślązaczki na wzgórzu zamkowym.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.