Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn. Magistrat chce pomóc Ukraińcom

Dziś (25.02) w cieszyńskim magistracie doszło do spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym poruszony został temat pomocy obywatelom Ukrainy, którzy mieszkają w Cieszynie i chcą sprowadzić swoje rodzinny z kraju ogarniętego wojną.

- Uruchomiony został adres mailowy: ukraina@um.cieszyn.pl, administrowany będzie przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pisząc tam prosimy określić, jaki rodzaj pomocy Państwo oferujecie: wolontariat, chęć zapewnienia zakwaterowania, wsparcie psychologiczne, pomoc jako tłumacz itp. Prosimy zostawić do siebie także dane kontaktowe. Swoją chęć wsparcia i pomocy mogą zgłaszać także przedsiębiorcy - informuje w mediach społecznościowych burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Do siedziby Straży Miejskiej w Cieszynie przy ul. Limanowskiego można też przynosić środki czystości, produkty pielęgnacyjne dla dzieci, żywność i inne potrzebne rzeczy. Miasto udzieli też wsparcia psychologicznego czterdziestce dzieci z Ukrainy, które uczą się w cieszyńskich szkołach.KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-02-25 14:11:25
krzysztof  mm: brawo
2022-02-25 17:19:17
danton: Ukraina to państwo, które ma płynne granice, podobnie jak Polska. Jako ziemie rdzennie(?) ukrainne dawniej uchodziły obszary położone za rzeką Murafą, czyli tereny byłych województw kijowskiego, bracławskiego i czernichowskiego, z czego Ukraina jako współcześnie obowiązujący konstrukt wytworzyła się na terenie Lwowa w okresie, kiedy miasto to było częścią Austrii. Wbrew pozorom, to Lwów, a nie Kijów jest ośrodkiem powstania współcześnie propagowanej państwowej myśli ukraińskiej. Z drugiej strony spora część wpływowych ukraińskich środowisk za ukraińskie upatruje terytorium położone pomiędzy Sanem a Donem, wraz z Kubaniem.
2022-02-25 17:19:40
danton: Państwowotwórcza współczesna myśl ukraińska wytworzyła się dopiero w połowie XIX w. na terenie dawnej Galicji. Nawiązywanie do Kozaków, oporu antyfeudalnego z XVII w., obrony wiary prawosławnej, to tylko mity narodowotwórcze. Per analogiam, swego czasu Polacy uważali się za spadkobierców Sarmatów. Ziemie ukrainne Korony Polskiej w okresie od 1654 r. (układ w Perejasławiu), poprzez rozejm Andruszowski z 1667 r., Pokój Grzymułtowskiego z 1686 r., a następnie poszczególne rozbiory Polski dokonywane przez Rosję, w szczególności te z 1793 i 1795 r. stopniowo alienowały się spod polskich wpływów. Polskie powstania narodowe, w szczególności to z 1863 r. skutecznie ograniczały polski stan posiadania na dawnych ziemiach ukrainnych. Narodowościowa polityka Stalina i działania ukraińskich szowinistów stanowią zwieńczenie wielowiekowego procesu wypierania polskich wpływów z Ukrainy. Kozaczyzna Zaporoska zakończyła swój byt za czasów Katarzyny II, która podporządkowała Rosji tereny współczesnej Ukrainy. Pozostałe po upadku Siczy Zaporoskiej organizmy, nawiązujące do tradycji Kozaczyzny Zaporoskiej, aż do czasów nam współczesnych pozostają podmiotami wiernymi Moskwie. Z kolei powstała w połowie XIX państwowotwórcza myśl ukraińska zaowocowała dopiero w okresie I wojny światowej, wówczas ukształtowało się kilka ośrodków myśli ukraińskiej, jak np. Hetmanat Pawła Skoropadskiego — w sporej mierze powstały w związku z polityką Niemiec, Ukraińska Centralna Rada, Zachodnioukraińska Republika Ludowa (ZURL), czy późniejsza USRR. Poszczególne ukraińskie organizmy polityczne zwalczały się wzajemnie. ZURL był pierwszym podmiotem politycznym, z którym odrodzona po zaborach Polska toczyła regularną wojnę. W okresie poprzedzającym II wojnę światową rozwinęła się szowinistyczna myśl banderowska, której efektem było powstanie takich zbrodniczych formacji jak OUN-UPA, SS Galizien, przy zażyłej współpracy z nazistami. Ostatecznie za sprawą Akcji Wisła, przeprowadzonej w 1947 r. wspólnie przez ZSRR i PRL, problem ukraińskiego szowinizmu został na jakiś czas rozwiązany. Z kolei USRR jako kraj związkowy ZSRR stała się organizmem realizującym ukraińską potrzebę państwowości. USRR zwalczała ukraiński szowinizm. Jak śmiało możemy zauważyć, mamy do czynienia z dwiema głównymi zwalczającymi się tożsamościami ukraińskimi. Wbrew pozorom, historia współczesnej Ukrainy (myśl szowinistyczna i nacjonalistyczna) nie zaczyna się w XVII w., a tym bardziej w IX w., jest to konstrukt powstały w połowie XIX w., później realizowany przy wsparciu Niemieckiej polityki. W 1991 USRR przekształciła się w niepodległą Ukrainę. To właśnie po 1991 r. na zachodniej Ukrainie odrodziła się myśl szowinistyczna. Współczesna Ukraina wywodzi się z tradycji dawnej USRR.
2022-02-25 17:20:57
danton: Co do wyzysku feudalnego Rusinów i migrantów z Polski (Mazurzy, od Mazowsza), prób sprowadzenia Kozaków Zaporoskich do roli ludności zależnej, a także ograniczania wpływów Cerkwi na ziemiach ukrainnych, polityka ta czyniona była przez magnatów w sporej mierze wywodzących się spośród miejscowych kniaziów. Polacy (Mazurzy) osiedlający się na ziemiach ukrainnych zwykle ulegali rutenizacji, z kolei miejscowa szlachta przyjmowała kulturę polską. Proces ten świadczy o atrakcyjności polskiej kultury i polskich rozwiązań ustrojowych. Przedstawiłem, kiedy powstała ukraińska myśl nacjonalistyczna i jak ta ma się do tradycji okresu poprzedzającego połowę XIX w. Ów jak to niektórzy określają swoisty polski „drang nach Osten” to pojęcie krzywdzące i rażąco niewspółmierne do polskiej polityki na dawnych ziemiach ukrainnych. Polska polityka wschodnia sięga czasów Kazimierza II Sprawiedliwego, już w okresie panowania Kazimierza III Wielkiego Polska stała się państwem wielonarodowym. Na zajętych prawnie terenach budowaliśmy cywilizację, która stała się podstawą siatki urbanistycznej terytorium współczesnej zachodniej Ukrainy.
2022-02-25 17:21:15
danton: Przyczyną porażki wschodniej polityki I RP w XVII w. było godzenie w interesy Cerkwi, w której obronie wystąpili Kozacy Zaporoscy. Zyskali oni poparcie przywiązanych do swej religii Rusinów, dodatkowo niezadowolonych z pogłębiającego się ucisku feudalnego. Ograniczanie limitów rejestrów, próby przekształcenia Kozaków w ludność zależną, a także nieudany projekt wojny z Imperium Osmańskim i Chanatem Krymskim doprowadziły do pogłębienia niezadowolenia i wybuchu powstania. Powodzenie Chmielnickiego, a także ingerencja państw ościennych (Moskwy, Imperium Osmańskiego, Szwecji, a także Anglii) spowodowały serię niszczycielskich wojen i towarzyszących im nieszczęść. Czego się nie czyni w imię "usprawiedliwionego" zniszczenia katolicyzmu? W konsekwencji Moskwa zajęła miejsce Korony Polskiej w poskramianiu stepowych społeczności.
2022-02-25 17:23:23
danton: Śmiało możemy zauważyć, iż szowinistyczna myśl ukraińska, powstała w połowie XIX w. pozornie nawiązuje do tradycji wydarzeń poprzedzających XIX w. i dawniej wykorzystywana była do szczucia na Polaków, co zaowocowało serią szowinistycznych zbrodni i polityką eksterminacyjną Polaków (i innych, np. Czechów) w okresie II wojny światowej. „Samostijna Ukrajina” stanowiła projekt realizowany przy współpracy z nazistowskimi Niemcami. Kres ukraińskiemu szowinizmowi położyła przeprowadzona w 1947 r. wspólnie przez ZSRR i PRL Akcja „Wisła”. Współczesna Ukraina stanowi kontynuację USRR, czy podmiotu politycznego odnoszącego się wrogo wobec szowinizmu. W 1991 r. Ukraina uzyskała niepodległość, de facto w prezencie. Od 1991 r. swój renesans (reakcja wobec komunizmu?) przeżywała myśl szowinistyczna, która wyraża się np. w gloryfikacji postaci S. Bandery. Pogorszenie sytuacji Ukrainy po upadku ZSRR we wschodniej i południowej części kraju doprowadziło do resentymentu za czasami ZSRR — podobny proces jest obserwowany na Górnym Śląsku. Od 2004 r. na Ukrainie zwalczają się ze sobą różne ukraińskie tożsamości, które odwołują się do odmiennych tradycji państwowych.
2022-02-25 17:50:12
oxjas1: A teraz wystapi slonce narodu Kaczynski i powie cos o pasozytach, pozniej Kempa rozda wafelki dzieciom w obozach, potem z Zawadzka „ukradnie” im tornisty, a Zachod odmowi relokacji. Polska XXI wieku.
2022-02-25 19:14:35
sierżant_Niemyty_Wycior: donek czy ciebie od tego pierdzielenia głowa nie boli?
2022-02-25 19:42:13
miriam11: Donek , to u ciebie chyba są skrajnie posunięte Zabużenia Tożsamości.
2022-02-25 23:08:58
: Ten danton jest chyba zdrowo jebniętym Pisowcem - ciekawe czy potrafi sobie w swoim tępym mózgu wyobrazić strach dzieci na które spadają bomby...zimno i głod podczas ucieczki przed armatami i czołgami... A na bank nie był w wojsku jak jego wybrańcy : kaczyński, błaszczak, macierewicz, które popierają takie tępe myślenie....
2022-02-26 07:18:09
miriam11: Danton nie pisze, pewnie poleciał po paliwo, jak dwa lata temu po papier toaletowy.
2022-02-26 18:16:44
: owszem zdrowo jebnięty, ale niestety też z Wiślice...
2022-02-28 09:01:31
Vik: Pod uczucie sie trochę historii! Sami Ukraińce sie śmieją z Polaków ze stoją po stronie faszystów i banderowców, media mówią nie prawdę, każdy Ukrainiec wie że rząd ukraiński jest skorumpowany a wojna tam trwa od 2014 roku więc sami pomyślcie .. Ukraińcy którzy zamieszkują cieszyn sa za Putinem uciekli z kraju przez reżim faszystów i banderowców i przez rząd skorumpowany ktorego nie idzie obalić..
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: