Cieszyn. Już jutro święto rzemiosła na Głębokiej
- To wielkie święto całego rzemiosła, ale także naszej szkoły, ponieważ budynek przy ul. Frysztackiej 48 obchodzi jubileusz 110-lecia. To właśnie tam rozpoczęła się edukacja, która trwa do dzisiaj i jak państwo wiedzą nasz Zespół Szkół Technicznych to największa placówka w regionie kształcąca przyszłych rzemieślników - w różnych branżach, od elektryków, przez fryzjerów, mechaników, tapicerów po lakierników czy cukierników. Ogłoszenie 2022 roku Rokiem Rzemiosła skłonił nas do tego, aby połączyć siły z Cechem, z którym też stale współpracujemy - mówiła Bożena Cholewa.
- Naprzeciw szkoły mamy duży zakład Promotu, w którym pracują kowale. To jednak nie są tacy kowale, jak nam się wydaje z poprzednich wieków, pracujący tylko młotkiem. Obecnie są to osoby obsługujące maszyny, roboty, a mimo to kowal kojarzy się wciąż raczej z pracą prostą, nieskomplikowaną i niewymagającą wiele nauki. Chcemy więc trochę odczarować to zawodowe szkolnictwo, pokazać je z innej strony, że rzemieślnicy to nie tylko szefcy czy fryzjerzy, ale też inne zawody. Pomoże nam w tym jutrzejsza impreza, która odbędzie się w śródmieściu Cieszyna - na ul. Głębokiej i w teatrze - dodawała burmistrz Gabriela Staszkiewicz.
O szczegółach dotyczących uroczystości opowiadał Józef Waszek. - Zaczynamy nabożeństwem ekumenicznym w kościele pw. Marii Magdaleny. Następnie w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbędzie się główna część wydarzenia, gdzie wystąpią goście i zostaną wręczone odznaczenia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, a później przez Głęboką przejdzie korowód z orkiestrą i starszyzną cechu, gdzie pani burmistrz przekaże nam symbolicznie na ten dzień klucze od miasta. Na Głębokiej odbywać się będzie też jarmark rzemieślników z różnych branż.
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.