Cieszyn: Dom Narodowy ma 120 lat
- Na parterze mieściły się restauracja, kawiarnia, sklep spożywczy i papierniczy. Nieco później działał tam również złotnik i zegarmistrz. Lokale gastronomiczne stanowiły zaplecze dla spotkań, narad, konferencji i innych wydarzeń. Miejsce to stało się ośrodkiem polskiego życia towarzyskiego i kulturalnego w Cieszynie, a w budynku swoją siedzibę znalazły polskie instytucje i stowarzyszenia kulturalne, oświatowe i gospodarcze - pisze o początkach działalności instytucji Łukasz Bielski, kierownik Działu Kultury COK "Dom Narodowy".
Dom Narodowy był też miejscem ważnych wydarzeń historycznych - zarówno lokalnych, jak i krajowych. To właśnie tam od 19 października 1918 roku działała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, pierwszy polski organ władzy krajowej. - Na czele Rady stali ksiądz Józef Londzin, doktor Jan Michejda i Tadeusz Reger. Po odzyskaniu niepodległości Dom Narodowy skoncentrował się na działalności kulturalno-oświatowej, czyli wszelkich przedsięwzięciach w sferze szeroko rozumianej kultury łączącej w sobie również oświatę, wychowanie i rozrywkę. Działalność to była nastawiona na propagowanie określonych wartości ideowo-kulturalnych - dodaje Bielski.
Niestety plany obchodzenia hucznego jubileuszu pokrzyżowała pandemia koronawirusa. - Wiele planów i wydarzeń nie może się odbywać w tradycyjny sposób, ograniczona jest również organizacja zajęć popołudniowych licznych sekcji, jakie w swoich progach gości instytucja. Pozostaje nadzieja, na jak najszybszy powrót do normalności i spotkanie z mieszkańcami miasta, bez których Dom Narodowy to tylko puste mury... - kończy Łukasz Bielski.
O 120-letnich losach Domu Narodowego można więcej przeczytać tutaj.
KR/COK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.