Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: co z wycinką drzew?

W środę (26.06) odbyło się spotkanie cieszyńskich władz z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych. Dotyczyło ono wycinki drzew, wobec której mieszkańcy stawiają zdecydowany opór. Jakie rozwiązania będą podjęte?

O sprawie pisaliśmy już wcześniej:

Jak informuje nas Katarzyna Koczwara (rzeczniczka prasowa cieszyńskiego magistratu), w środowym spotkaniu uczestniczyli: Mieczysław Szczurek, Gabriela Staszkiewicz, Przemysław Major (wiceburmistrz Cieszyna), Irena Fluder-Kudzia (radna), Grzegorz Ptak (przedstawiciel protestujących), Zbigniew Gawracz (dyrektor PKP PLK) oraz Katarzyna Głowacka (z zespołu prasowego PKP).

Jak mówiła Katarzyna Głowacka, PKP jest zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego na podstawie odpowiednich ustaw i przepisów. - Prace związane z usunięciem drzew ze ściśle określonego przepisami terenu obok linii, zapewniają bezpieczny przejazd pasażerom. Podejmowane działania oparte są na wcześnie przeprowadzonych inwentaryzacjach i uzyskanych zgodach. W ubiegłym roku drzewa powalone na tory i sieć trakcyjną doprowadziły do opóźnień ponad 1300 pociągów. Tylko na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu w tym roku zdarzenia z drzewami spowodowały opóźnienie 330 pociągów na 20 tys. minut - wyliczała.

W podobnym tonie wypowiadał się Zbigniew Gawracz, który zaznaczał, że opóźnienia pociągów czy koniecznośc wprowadzania komunikacji zastępczej generuje wysokie koszty. Jak jednak dodał, jest otwarty na dialog. - Słuchamy potrzeb lokalnych społeczności. Cały czas prowadzimy działania modernizacyjne. Na każdym etapie rozwoju kolei i dostosowania do oczekiwań podróżnych kluczowym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Na trasie nie może być zagrożenia w postaci drzew - mówił.

Mieczysław Szczurek zaznaczał, aby działania ukierunkować nie w stronę PKP, ale przedstawicieli wyższych szczebli władzy. - Wiem, że trwają rozmowy na poziomie ministerstwa o zmianie rozporządzenia oraz o zmniejszeniu odległości od torów z 15 na 6 m. To tam należy kierować uwagi - mówił starosta.

Mieszkańcy Cieszyna stawiają opór szczególnie wobec wycinki przy ul. Dojazdowej oraz Czarny Chodnik. Jak mówił Przemysław Major, w styczniu br. cieszyński magistrat wystosował pismo, w którym proszono o odstąpienie od wycinki głównie kasztanowców, które tam rosną. - Zwróciliśmy w nim uwagę, że dokonaliśmy przeglądu tych drzew, prowadzimy systematyczną ich pielęgnację. Ponadto niepokoi nas przebieg prac na terenie naszego miasta oraz problem z uporządkowaniem terenu po wycince. Zalegające wycięte drzewa wzmagają niepokoje społeczne. Zieleń w mieście jest szczególnie ważna, interesuje nas opcja nasadzeń zastępczych gatunkami drzew, które docelowo będą bezpieczne także dla ruchu kolejowego - przekonywał.

Jakie wnioski płyną ze spotkania? Dyrektor PKP PLK zalecił, że w odległości od 16-17 metrów można posadzić rośliny niskopienne. Zbgniew Gawracz zaznaczał także, że ma wpływ na przesunięcie terminu wycinki, np. z uwagi na okres lęgowy ptaków. Ten czas można wykorzystać na społeczne naciski wobec rządzących.

Warto dodać, że petycję w sprawie odstąpienia od wycinki drzew podpisało już ponad 1000 osób.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-28 13:49:06
malus: Wychodzi na to że Starosta broni stanowiska PKP co najmniej jak jej Rzecznik. Natomiast z okrężnych wypowiedzi samej PKP wynika że drzewa i tak zostaną wycięte. Szkoda.......
2019-06-28 14:21:34
krzysztof.mm: wychodzi na to, że protestujący przeciwko wycinkom mają krzywo dobrane priorytety - w Cieszynie akcja wokół kilkunastu drzew, a tymczasem w całej okolicy zalegalizowana mafia z Lasów Państwowych wycina na potęgę co się da, nie zważając na okresy lęgowe, klimat, środowisko itede
2019-06-28 17:50:01
nobody66: Drzewa, które oddzielone są od torów kolejowych korytem rzeki tak bardzo zagrażają ruchowi kolejowemu i pasażerom? W porywach w kierunku Zebrzydowic dziennie jeździ 5 pociągów, a każdy "przepełniony" do granic możliwości. Pani Burmistrz liczę, że skutecznie powstrzyma Pani te kolejowe fanaberie. Wycinamy nasze zielone płuca na potęgę, a potem dziwimy się, że mamy ekstremalne upały, smog itp.
2019-06-28 20:26:24
doler: Jak drzewa rosły przez 50/60/70 lat itd... to nie stanowiły zagrożenia dla ruchu? A teraz jak za sprawą ruchu magicznej różdżki sa sa apokalipsa dla przyszłości kolejnictwa w PL. Dlaczego Polacy męczą sie w swym własnym kraju zderzajac co rusz z idiotycznymi przepisami ktore niszczą ludzi, Państwo. Czy w kazdym urzędzie ministerstwie musi pracowac banda niekompetentnych głupków. Urzędnik ma ustawe, rozporządzenie i bedzie je tepo egzekwować... nie warto z nimi nawet rozmawiac.
2019-06-29 00:24:30
bohun 01: MOŻE MI KTOŚ WYJAŚNIĆ O CO CAMAN? SĄ KONKRETNE PRZEPISY CZY NIE , JEST OBOWIĄZUJĄCE PRAWO CZY NIE? TO O CO TE WRZASKI O KILKA DRZEWEK ? Zgodnie z obowiązującymi przepisami drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego i zgodnie z tymi przepisami należy je usunąć i to wszystko w temacie. Czy to tak trudno zrozumieć? Kto wg tych co mają swoje wizje, a gdzieś obowiązujące prawo zapłaci za ewentualne szkody wynikłe z upadku drzew na tory ( w kontekście burzliwych anomalii pogodowych jak najbardziej realne), kto z nich weźmie na swoje sumienie ewentualne ofiary takiego zdarzenia? ( a w przeszłości były już w czasie nawałnic ofiary upadku rosnących co prawda przy ulicy - praktycznie to to samo- drzew lub ich części na ludzi). Po mojemu cała ta zadyma z tymi nieszczęsnymi drzewkami to przejaw typowego znanego z historii polskiego sobiepaństwa które do niczego dobrego jak ukazuje historia nie doprowadziło. Przykre tylko że biorą w tym udział przedstawiciele władz (także z naszego wyboru np radni). Prawo szanowni państwo jest po to aby go szanować i respektować ( dotyczy także tych którym się ono nie podoba) i na tym polega demokracja, a jeżeli prawo jest wadliwe należy demokratycznymi środkami dążyć do jego zmiany, ale dopóki obowiązuje należy go respektować i tak się dzieje w cywilizowanych krajach. Praktycznie - wycięcie tych kilku drzewek w całej masie zieleni w mieście niczego nie zmieni, a dla protestujących mam radę skoro tak lubicie drzewa to kupcie sobie kawałek działki , albo na tej co macie posadźcie sobie drzewka jakie chcecie i ile chcecie będziecie się mogli nimi wtedy delektować i nikt wam w tym przeszkadzał nie będzie, a nie narzucajcie innym swoich wizji kosztem potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa.
2019-06-29 09:58:35
nobody66: @bohun 01 - cieszę się, że jesteś taki praworządny. Pewnie nigdy nie przekraczasz dozwolonej prędkości, zawsze wyrzucasz papierki do kosza a nie pod nogi, jeśli masz psa - sprzątasz po nim, płacisz wszystkie podatki co do grosza i bez szemramia, bo przecież prawo tak stanowi. Pogratulować. Co do zagrożenia, to sama kolej stwarza większe. Jeździsz czasami przez przejazdy kolejowe w Cieszynie? Zapraszam na ul. Słowiczą. Trawa i chaszcze w pobliżu torów tak wybujałe, że gdyby jeździły pociągi, strach się bać tam przejeżdżać przez tory. Podobnie zresztą było w tym miejscu jak pociągi jeździły. Nie lepiej jest na Brodzińskiego i na Frysztackiej. To jak to jest z tą praworządnością? Działki prywatnej jak nie wykoszę, to do drzwi zapuka Straż Miejska i wlepi mi mandat, a kolej bezkarnie całymi latami nie utrzymuje swoich terenów w należytym porządku, a czepia się drzew, które nie rosną bezpośrednio przy torach. Te drzewa wystarczy pielęgnować i przycinać, żeby nadmiernie się nie rozrastały, a nie od razu wycinać. Dam Ci radę - jak nie lubisz drzew to dobrym miejscem dla Ciebie byłby Manhatan.
2019-06-29 10:38:52
krzysztof.mm: nobody & Co - mam wrażenie, że w przypadku tych drzew wzdłuż torów to jakieś ideologiczne klapki na oczach macie - po pierwsze Cieszyn jest wyjątkowo obficie zadrzewionym miastem, co łatwo zobaczyć włączając mapę google'a - po drugie robienie szumu wokół tych akurat nielicznych drzew podczas gdy w bezpośrednim sąsiedztwie Cieszyna 'Lasy Państwowe' dokonują prawdziwych rzezu drzewostanu zakrawa na hipokryzję, ewentualnie zaćmienie umysłu - po kolejne nieprawda, że za niekoszone działki grozi mandat, nie ma takiego przepisu prawa - i dalej, jestem jak najbardziej za pielęgnowaniem zamiast wycinki itede - ale póki co jeśli chcesz egzekwować swoje przekonania w tej sprawie, to idź protestować pod Sejm, tam ustalają prawo, tam PiS uchwalił słynną ustawę znaną jako 'lex Szyszko', tam się wychwala pod niebiosa węgiel i doprowadza dziś do tego, że Polska stała się jednym wielkim ś m i e t n i s k i e m, do którego mafia z całej Europy zwozi w sposób absolutnie poza wszelką kontrolą wszelkie możliwe odpady - jeśli wam nie dały do myślenia niedawne przypadki pozrywanych dachów w okolicy i całych wiosek dotkniętych wiatrołomami po przejściu huraganów to znaczy, że niewiele rozumiecie z tego, co się dziś w świecie dzieje
2019-06-29 11:39:19
bronek91: krzysztof.mm a co Lasy Państwowe mają wspólnego z zielenią miejską? Kolejny przykład twojej krzysztof.mm pokrętnej logiki.
2019-06-29 11:41:03
bronek91: krzysztof.mm skoro Lasy Państwowe rzekomo przeprowadzają to, co fałszywie opisujesz, dlaczego LESISTOŚĆ W POLSCE SYSTEMATYCZNIE WZRASTA? Co więcej, gdzie jesteś, kiedy potrzeba prowadzić prace odnowieniowe, zalesieniowe, ochronne, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne, kiedy zakładane są budki lęgowe itp. itd??? krzysztof.mm pochwal się, ile w obecnym roku posadziłeś drzewek? krzysztof.mm jak zwykle przejawia szczególny przykład zaćmienie ideologicznego.
2019-06-29 11:41:31
bronek91: FAKTYCZNIE SZKODA TYCH DRZEW, KTÓRE PRZECHODZĄ PRZEMIAŁ NA PAPIER POD WYBIÓRCZĄ.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: