Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn przeciwko wycince drzew

Wczoraj (17.06) przy cieszyńskim dworcu kolejowym miał miejsce protest przeciwko wycince drzew wzdłuż ul. Czarny Chodnik. Z mieszkańcami spotkali się starosta Mieczysław Szczurek oraz burmistrzyni Gabriela Staszkiewicz.

O sprawie już pisaliśmy - tutaj znajdziecie oświadczenie starostwa w sprawie decyzji, którą wydał zarząd Polskich Kolei Państwowych. Co więcej, wczorajszą akcję transmitowaliśmy dla Was na naszym facebooku. Pod materiałami video znajdziecie podsumowanie tekstowe rozmów między protestującymi a przedstawicielami powiatu i miasta.

Część 1.:

Część 2.:

Co ważne, protestujący nie byli wrogo nastawieni wobec przedstawicieli władz. - Co się takiego stało, że na naszym terenie, gdzie nie mamy szybkich kolei, pociągów, one poruszają się z prędkością 20-30 km/h, nagle ktoś rwie drzewa "jak leci" nie pytając nas o to? Ja chciałabym bardzo podziękować, że tu jesteście, pani burmistrz i panu staroście, bo myślę, że to się wiąże z jakąś odwagą cywilną i nie występujemy przeciwko wam, tylko występujemy jako grupa, której leży na sercu jakość powietrza w Cieszynie - mówiła jedna z aktywistek.

Mieszkańcom zależało przede wszystkim na tym, aby samorządowcy lobbowali na rzecz zachowania drzewostanu przy ul. Czarny Chodnik (ze względu na jej rekreacyjny charakter). Prosili także, aby w miejsce już powalonych pni posadzić na miejskich działkach nowe drzewa. Do tej kwestii odniósł się Mieczysław Szczurek, który wspominał czasy, gdy pełnił obowiązki burmistrza Cieszyna. - Też musiałem wycinać takie drzewa w mieście. Kazałem zrobić sobie zestawienie, (z którego wynikało - dop. red.) że średnio 1,4 czy 1,7, czyli 140-170% drzew więcej nasadzaliśmy w miejsce tych, które trzeba było wyciąć. Jeżeli chcielibyśmy coś tutaj zrobić, to my, a nie kolej, bo kolej nie jest zobowiązana do niczego. Można, jak to się kiedyś mówiło, w czynie społecznym nasadzić na naszym terenie drzewa - mówił obecny starosta.

Innym zagadnieniem były trudności w komunikacji na linii politycy samorządowi - mieszkańcy. Protestujący zgłaszali, że istotne dla miasta informacje zamieszcza się na trudno dostępnych Biuletynach Informacji Publicznej. Jak jednak zaznaczała Gabriela Staszkiewicz, także cieszyniacy mogą interweniować, jeśli dzieje się coś poważnego. Powołała się na przykład wieży transmisyjnej, która miała powstać w pobliżu Wzgórza Zamkowego. - Dwa lata temu sąsiedzi naokoło dostali informację - nikt niczego nie zrobił. Teraz dopiero jest wniosek jednej z pań o tym, że chciałaby wszcząć postępowanie. Natomiast to my, mieszkańcy, musimy zacząć działać systemowo. Jeśli dostajecie informację z urzędu, to działajcie - apelowała.

Ostatecznie postanowiono, że mieszkańcy stworzą petycję skierowaną do zarządu PKP, która zostanie zawieziona przez przedstawicieli cieszyńskich radnych do Sosnowca (gdzie mieści się siedziba kolei). Gabriela Staszkiewicz oraz Mieczysław Szczurek także wstawią się za sprawą u przedstawicieli wyższych szczebli władzy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-18 12:44:24
bronek91: Godna pochwały postawa mieszkańców, niestety z góry skazana na klęskę. Gdzie były poszczególne zainteresowane organizacje, kiedy tworzono takie, a nie inne prawo? Miało to jakiś związek z panującą wówczas linią polityczną? Tymczasem lokalnym POLITRUKOM proponowałbym zagospodarować zgromadzony kapitał społeczny, jak?
2019-06-18 12:49:02
bronek91: Panie Starosto, Pani Burmistrz, trzeba było zabrać POWIATOWEGO MISIEWICZA- do pomocy 1) Załatwić sadzonki, 2) Wyznaczyć teren, 3) Rozdać Szpadle i chciałbym widzieć entuzjazm zebranych, wobec zmierzenia się z czynnością, która mogłaby przynieść realny wymiar. Oczywiście taką akcję można zorganizować w bardziej dogodnej porze. Sadzenie jest czynnością bardziej skomplikowaną niż malowanie transparentów.
2019-06-18 15:30:42
krzysztof.mm: namaszczony przez Rydzyka PiS-owski minister Szyszko zdemolował niedawno drzewostan w całej Polsce, szczególnie uwziął się na Puszczę Białowieską - ja rozumiem, że cieszyniocy są bardziej zainteresowani drzewami przy Czarnym Chodniku niż jakąś puszczą, ale co szkodzi przypomnieć jak się naprawdę sprawy drzewne w Polsce mają
2019-06-18 16:20:24
Wyborca 456: Twarde prawo ale prawo. Do dyskutowania to my się garniemy, że hej. Ale ciekawe ilu spośród tych obecnych posadziło chociaż jedno drzewo. A najlepszym testem byłoby rzeczywiście sadzenie drzew w czynie społecznym. Ciekawe ilu spośród tych zabranych miłośników wzięłoby szpadel do ręki???!!! To nie jest rzeź drzew a porządkowanie po latach zaniedbań.
2019-06-18 16:21:56
Wyborca 456: W naszych stronach wcale nie jest źle z zielenią a wręcz rzekłbym- jest dobrze. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia Cieszyna z lotu ptaka. Ładne, zielone miasto.
2019-06-18 16:24:40
Wyborca 456: Zapraszam wszystkich uczestników do protestów w soboty i niedziele na granice naszych lasów (Goleszów, Cisownica, Leszna, Dzięgielów itd, itp) przeciwko rozjeżdżaniu naszych "płuc" przez dzikusów na motorach i quadach.
2019-06-18 16:46:12
donekT: krzysztof-Q o tym, jak za Merklowej w RFN wycięto całą puszczę pod odkrywkę, Wybiórcza już nie napisze? Na teren RFN sprawiedliwość UE już nie sięga? PS Wajrak wydał nową książkę, już się zapoznałeś krzysztof-Q?
2019-06-18 18:46:24
krzysztof.mm: wyborca - zaproś policjantów, zresztą paru może nawet już tam będzie na tych motorach właśnie - a co do zieleni w Cieszynie oczywiście masz rację, problem zaczyna się w polskich lasach,dewastowanych i wycinanych na potęgę przez Lasy Państwowe, panoszącą się na narodowym bogactwie organizację o mafijnych cechach, poza społecznym nadzorem i kontrolą, generatorem tłustych etatów dla władzy i okolic - Szyszko był tej patologii jedynie etykietą i miniaturką
2019-06-18 19:49:05
rainman: Proponuję zapoznać się z dokumentami Snowdena na jaki cel chciała spieniężyc lasy panstwowe PO. Szczególnie proponuje wykonanie tej kwerendy największemu tutaj naiwnemu cymbałowi.
2019-06-18 20:05:20
donekT: krzysztof-Q niewiele już twoim politycznym kolegom zostało do opylenia. Lasy Państwowe wydają się łakomym kąskiem, tylko jak zwykle ten przeklęty "ciemnogród" musiał wszystko pokrzyżować, a przynajmniej znacząco oddalić w czasie. Zgodnie ze starą praktyką, jeżeli dziedzic nie ma już nic do sprzedaży, to sprzedaje las. Gdzie są te lokalne drogi, które Tusk miał zbudować za pieniądze zrabowane swego czasu Lasom Państwowym??? No śmiało krzysztof-Q, masz okazję się wykazać.
2019-06-18 20:08:28
donekT: Natomiast co krzysztof-Q Lasy Państwowe mają do zieleni miejskiej? Lepiej się pochwal jakie powierzchnie zalesiłeś w obecnym roku- zasadziłeś przynajmniej jedno drzewko?
2019-06-18 22:33:10
joooon: A ja myślałem, że jak powycinają te krzaki to się rozjaśni i będzie ładniej czyściej pozytywniej a tu taki zonk heh...co za rasa PS powaga zawsze się zastanawiałem dlaczego k..wa nie powycinają drzew w okolicy linii energetycznych czy też kolejowych i problem z głowy z wichurami, opóźnieniami ...
2019-06-19 08:14:10
krzysztof.mm: proszę bardzo, stuknij w drzewo, a korniki się uaktywnią
2019-06-19 14:30:23
Wiederholec: Zgadzam się z Wyborca 456 to jest porządkowanie po latach zaniedbań. Każdy kto ma ogród wie, że o krzewy i drzewa trzeba dbać by sąsiadowi nie wchodzić na podwórko z gałęziami.
2019-06-19 17:43:06
donekT: Tak, żeby później nie było powtórki, sorry, mamy taki klimat- Elżbieta Bieńkowska się kłania.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: