Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: co sądzicie o Budżecie Obywatelskim

10 lutego 2020 roku zakończyło się głosowanie mieszkańców w kolejne edycji cieszyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na wyniki głosowania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać (zgodnie z harmonogramem mają zostać podane do końca bieżącego miesiąca), jednak miasto zdecydowało się zapytać mieszkańców o opinię dotyczącą obowiązujących zasad i trybu realizacji BO.

Tegoroczny cieszyński Budżet Obywatelski był już przedmiotem konsultacji społecznych, mieszkańcy mogli nadsyłać swoje propozycje i uwagi. Ostatecznie podjęto decyzję, że projekty nie zostaną w żaden sposób podzielone (w Cieszynie nie ma podziału na osiedla, czyli podział zadań, tak jak np. w Ustroniu nie jest możliwy), głosować będzie można tylko i wyłącznie drogą internetową, a na realizację projektów przeznaczono 475 tysięcy złotych. Po zakończeniu głosowania, władze miasta zdecydowały się zapytać, co mieszkańcy sądzą o realizacji tegorocznego BO.

- Przystępując do kolejnej edycji, chcemy poznać opinie mieszkańców Cieszyna dotyczące obowiązujących zasad i trybu realizacji Budżetu Obywatelskiego, w szczególności: promocji, edukacji mieszkańców, zbierania projektów, weryfikacji oraz głosowania. Wszystkie wnioski zostaną przeanalizowane podczas tworzenia zasad przeprowadzenia budżetu obywatelskiego na przyszły rok – informuje Wydział Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Wnioski i uwagi można nadsyłać do 2 marca 2020 roku, propozycje można zgłaszać drogą elektroniczną na adres: rdg@um.cieszyn.pl. Przypomnijmy, wszystkie informacje dotyczące Budzętu Obywatleskiego w Cieszynie znajdują się na stronie internetowej (link tutaj).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-18 21:41:36
doler: A co tu komentować... Pani Burmistrz jako członek osp kolejny raz wcisla i to z pierwszego miejsca na liscie kolegów z osp... Wiec juz 3 raz z z rzedu dostana kase tym razem 200tys bo wiadomo kazdy strazok osp z Cieszyna na to przymusem zaglosuje a ze jest 6 osp + ich rodziny...to dostana kase. I to łamie zasade budżetu obywatelskiego. Bo pieniądze lądują w prywatnym klubiku pasjonatow. A sprzet i tak nie bedzie używany..chyba ze jako pokaz na festynach. Jesli miasto chce wspierac straz to prosze bardzo ale psp a nie osp. W przyszlym roku założę klub nurków...i tez wyciagne 200tys z ratusza na moja osobista pasje. W regulaminie wpisze ze to sprzet wrazie godziny "w" gdyby trzeba bylo kogoś ratowac z basenu kajakowego... Wspolczynik prawdopodobieństwa ze to sie stanie taki sam jak ze osp użyje kupiony sprzet zgodnie z przeznaczeniem nie liczac ćwiczeń i pokazow. Zatem czekamy na budżet 2021 i kolejny projekt OSP. ..
2020-02-18 23:12:38
donekT: Tego rodzaju projekty lepiej sprawdzają się w większych ośrodkach. W przypadku tych mniejszych, pomysł można potraktować w kategorii kolejnej rozrywki dla poszczególnych organizacji i wpływowych person, przy równoległym kreowaniu powszechnego przeświadczenia, jakoby mieszkaniec/mieszkanka miał/miałaby jakiś wpływ/znaczenie dla samorządowych włodarzy, dla których w pierwszej kolejności liczy się reelekcja, oczywiście przedstawiana w strawny dla wyborców sposób, gdzie to oni (wyborcy) ponoć są na pierwszym miejscu. Tym sposobem łatwo można sprawdzić możliwości mobilizacyjne i potencjalny elektorat oraz podbudować kapitał społeczny. PS Wystarczy pozwolić sobie wobec lokalnych elyt na parę słów prawdy, zwłaszcza popartej czymś powszechnie uznawanym, wówczas można dowiedzieć się, co znaczy obywatel i gdzie zdaniem elyty jest jego miejsce, tym bardziej, jeżeli coś stoi w sprzeczności z czyjąś polityką lub układami.
2020-02-18 23:31:07
donekT: Co do OSP, członkom, zwłaszcza szeregowym, oczywiście należy się szacunek, robią wiele dobrych rzeczy, często bezinteresownie. Poszczególne OSP aktywizują mieszkańców i im mniejsza miejscowość, tym większą funkcję pełnią, niejednokrotnie udzielają się nawet na niwie kultury i nawet organizują lokalne życie kulturalne. Warto również zwrócić uwagę, że u wielu szefów/naczelników/komendantów poszczególnych OSP POJAWIAJĄ SIĘ CIĄGOTKI POLITYCZNE i nie ukrywajmy, magia mundurów, wspólne akcje, pasje, sąsiedztwo i w miarę zorganizowana struktura przekłada się na wynik wyborczy. Czasami wystarczy tylko słowo i autorytet przełożonego, dlatego warto zadbać o dobre relacje, a te wiążą się z wymiernymi korzyściami. DLATEGO MOIM ZDANIEM, FUNKCJE SPOŁECZNE (KIEROWNICZE) POWINNY BYĆ ODDZIELONE OD POLITYCZNYCH. Później dochodzi do różnego rodzaju (słusznie) podejrzanych sytuacji i faktycznie, pewne podmioty, wykorzystują swoją pozycję i wpływy do nadreprezentacji swoich interesów. Budżet obywatelski, w swej idei, odnosi się do poszczególnych sfer, które z różnych powodów dla lokalnego polityka są drugorzędne lub niedostrzegalne, natomiast uznawane za SŁUSZNE ze strony mieszkańców. Tymczasem często słuszność przegrywa rywalizację z wpływami. I żeby ktoś nie miał wątpliwości, nie mam nic do poszczególnych, zwłaszcza szeregowych, członków OSP, co nie oznacza, iż DOMAGANIE SIĘ KLAROWNOŚCI i dbałość o jakość lokalnego życia społecznego i politycznego, z mojej strony miałoby być czymś złym.
2020-02-19 07:50:47
cieszyniok: Trzeci raz z rzędu OSP? No to dzieciaku rzeczywiście zgłębiłeś temat. Przyjdź pograć wiosną na boisku z ubiegłego projektu.
2020-02-19 09:51:01
tom lem: Na tak postawione pytanie, nie pozostaje nic innego jak, GRATULACJE za przeforsowanie limitu wydatków z Budżetu Obywatelskiego 475 tyć, do kwoty 200 tyś, na jeden projekt. To nieprawdopodobny zbieg okoliczności, przedstawienie projektu rewitalizacji starego cmentarza przy Kościele Jezusowym, jako oświetlony plac zabaw dla dzieci, za kwotę (akurat) 200 tyś, jest nie lada wyczynem, NB na starych grobach. Takie ruchy budżetowo-organizacyjne mogła podjąć tylko osoba, której dobro mieszkańców i całego miasta leży głęboko.... Oczywiście te ruchy były podjęte gremialnie, nie jednoosobowo;-)
2020-02-19 10:33:27
Henryk.D: Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 NIE REKOMENDOWAŁ projektu nr 7 „PARK MIEDZYPOKOLENIOWY”, mimo tego projekt został poddany pod głosowanie. Opinia ww. Zespołu odnosząca się do tego projektu brzmi: „zgodnie z uwagami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lokalizacja w tym miejscy siłowni, jak również funkcjonowanie tam obecnie placu zabaw jest nietrafione i niestosowne. Posiadana przez niego dokumentacja jednoznacznie wskazuje na istnienie w tym miejscu nadal pochówków. Konsultacji wymagałaby także instalacja latarni oraz przebudowa wejścia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto wszelkie realizowane w Parku Kościelnym działania nie mogą naruszać istniejącego drzewostanu; - inwestycja wymagać może fundamentowania urządzeń, a teren parku będący dawnym cmentarzem, obecnie wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków”. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 NIE REKOMENDOWAŁ projektu nr 20 „BIEŻNIA – BIEG PO ZDROWIE”. Budowa 4 torowej bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, mimo tego projekt został poddany pod głosowanie. Opinia tego Zespołu odnosząca się do tego projektu brzmi: Projekt „nie spełnia warunku ogólnodostępności, skierowany jest głównie do uczniów szkoły, a sam obiekt miąłby być wizytówką szkoły. W trzech (na 4) opiniach ekspertów podkreślono duże znaczenie obiektu dla prowadzenia zajęć lekcyjnych o pozalekcyjnych (SKS) dla uczniów szkoły. Zgodnie z §4 ust. 12 Uchwały nr IX/92/19 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego Miasta Cieszyna w ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty m.in. służące tylko określonej grupie mieszkańców”. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 NIE REKOMENDOWAŁ projektu nr 30 „Zielony DZIECIniec na Wzgórzu Zamkowym”, mimo tego projekt został poddany pod głosowanie. Opinia ww. Zespołu odnosząca się do tego projektu brzmi: „-działka nr 15/10 obr. 28, zabudowana budynkiem administracyjnym, jest oddana w dzierżawę Zamkowi Cieszyn(umowa dzierżawy z dnia 8 listopada 2013 r.). Jednym z warunków dzierżawy jest zobowiązanie Zamku Cieszyn do udostępniania zwłaszcza tej działki Gminie Cieszyn lub jej jednostkom organizacyjnym w celu organizowania imprez, obchodów, uroczystości itp. Proponowane zagospodarowanie koliduje z organizowaniem w tym miejscu imprez masowych; - zgodnie z uwagami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nietrafionym pomysłem jest założenie w tym miejscu tzw. mini ogrodu z warzywnymi i kwiatowymi grządkami, jak również nagromadzenie różnych form zaplanowanych w projekcie elementów dodatkowych;”.
2020-02-19 10:49:27
tom lem: ...czyżby zaczynał się wyłaniać obraz dwuwładzy w grodzie nad Olzą, którego katalizatorem jest rozdwojenie budżetu gminnego, na miejski i obywatelski;-)
2020-02-19 11:35:14
Henryk.D: Na początek definicja OGÓLNODOSTĘPNOŚCI obowiązująca np. w całej Warszawie, którą każdy projekt zgłaszany do Budżetu Obywatelskiego musi spełniać: - bezpłatne korzystanie z projektu, - minimalna dostępność projektu wynosi 25 godzin tygodniowo pomiędzy godz. 06:00 - 22:00 z uwzględnieniem sobót i niedziel (dot. projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu), - wyraźnie wskazane zasady informowania o terminie, sposobie i zasadach rekrutacji, gdy projekt jest skierowany do ograniczonej grupy odbiorców. TERAZ ZAGADKA: Który z 3 projektów, który wygrał w tym roku nie spełnia zasady OGÓLNODOSTĘPNOŚCI i dlaczego jest to projekt: 1. „Strażacy OSP dla bezpiecznego Cieszyna” – zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo – gaśniczego dla jednostek OSP Miasta Cieszyna" oraz 2. "Bieżnia - bieg po zdrowie". Budowa 4-torowej bieżni na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie (który został FORMALNIE ODRZUCONY m.in. ze względu na brak OGÓLNODOSTĘPNOŚCI - nie uzyskał pozytywnej rekomendacji Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego).
2020-02-19 11:50:38
tom lem: ... po co bawić się w zagadki, był też projekt społeczny mierzący odwagę;-) może bez dokładnych pomiarów, znalazł się odważny, który bez zrozumienia zastosował regulamin BO;-)
2020-02-19 12:02:04
tom lem: ... co do "co sądzicie o Budżecie Obywatelskim?" można powiedzieć, zastępczy erzac, alternatywny do budżetu miejskiego, głosowania i projekty, do których zatwierdzania i przedstawiania zobowiązali się radni gminni, którzy po zaprzysiężeniu woleliby odpowiedzialność scedować na każdego, byleby samemu móc powiedzieć "cóż ja bezradny mogę " dodatkowo " jaki jestem wspaniałomyślny, dzieląc się władzą ( odpowiedzialnością ) z mieszkańcami"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: