Ciepło ''na gigancie'', czyli jak obniżyć koszty ogrzewania?
Kiedy temperatura na zewnątrz spada znacznie poniżej zera, w domach zaczyna się podkręcanie kaloryferów i zastanawianie się nad tym „ile kosztować nas będzie ta zima?”.
W wielu domach przyczyną niebotycznych rachunków za ogrzewanie po okresie jesienno-zimowym jest nieszczelna stolarka okienno-drzwiowa. Dopóki sezon grzewczy na dobre się nie zaczął, warto zadbać o to, by nasze pieniądze, tej zimy, nie uciekły przez nieszczelne okna, drzwi czy bramę. Co zrobić, by rachunek po sezonie grzewczym nie powalił nas na kolana i nie był ciosem w domowy budżet? Są na to przynajmniej cztery sposoby:
1. Okna
Najczęściej ciepło wychodzi z domu przez stare, nieszczelne okna. W starszych domach, w których od dawna nie wymieniano stolarki okienno-drzwiowej, „uciekające” ciepło jesteśmy w stanie nawet poczuć – wystarczy zbliżyć dłoń do okna, by odczuć wymianę powietrza – do wnętrza dostaje się zimne powietrze z zewnątrz, a ciepło, za które przecież będzie trzeba zapłacić, „wychodzi” z naszego domu, bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie.
Zanim zima na dobre zagości w kalendarzach i za oknami, warto pomyśleć o wymianie okien na nowe, szczelne, zapewniające doskonałą izolacyjność termiczną. To, czy okno uchroni nas przed utratą ciepła, ocenimy po współczynniku przenikania ciepła, zwykle oznaczonym literą „U”. Im niższe „U” tym lepsza izolacja i mniejsze straty ciepła. Dobre okna, które realnie obniżą rachunki za ogrzewanie cechują się współczynnikiem przenikania ciepła nawet na tak niskim poziomie, jak 0,64 W/(m2K).
2. Drzwi przesuwne
Balkon, taras – to miejsca, w których tracimy znaczną ilość ciepła. Winna temu jest nie tylko konstrukcja najczęściej wykonana z płyty żelbetonowej zbrojeniem połączonej ze zbrojeniem stropu, ale także jakość drzwi przesuwnych. W przypadku drzwi balkonowych, tarasowych czy tych prowadzących do ogrodów zimowych, utrata ciepła najczęściej następuje w strefie ościeży i nadproży. W ogrzewanych pomieszczeniach wychładzanie strefy przy drzwiach tarasowych czy balkonowych jest odczuwalne, co gorsze, chłodna powierzchnia przegrody pokrywa się parą wodną, która spowodować może zawilgocenie konstrukcji. Aby zapobiec wychładzaniu wnętrz, a nawet zawilgoceniu konstrukcji drzwi przesuwnych, które może się zdarzać w drzwiach balkonowych czy tarasowych gorszej jakości, warto postawić na drzwi przesuwne zapewniające doskonałą izolację. Przykładem takich drzwi są systemy podnośno-przesuwne, czyli HST, w których występuje termicznie izolowany próg oraz optymalne uszczelnienie.
3. Drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne to kolejne miejsce, w którym mogą pojawić się tzw. mostki termiczne. Jeżeli zależy nam na energooszędności, warto zainwestować w drzwi wejściowe o jak najlepszej izolacyjności termicznej. Najlepiej postawić na drzwi z PCV lub aluminium, które zapewnią najlepszą izolacyjność termiczną.
4. Brama garażowa
W domach połączonych bezpośrednio z garażem ryzyko dużych strat ciepła niesie brama garażowa. Źle dobrana brama garażowa może prowadzić do przenikania zimnego powietrza z zewnątrz budynku do garażu i dalej do pomieszczeń wewnątrz domu. Wśród dostępnych na rynku bram garażowych, które wyróżniają się poziomem zapewnianej izolajcji, wymienić można bramy niemieckiego producenta Hörmann. W asortymencie tej firmy znajdziemy zarówno bramy rolowane, jak i segmentowe czy uchylne.
Okna o U na poziomie 0,64 W/(m2K), drzwi wejściowe z PCV i aluminium, wysokiej jakości drzwi podnośno-przesuwne HST oraz bramy marki Hörmann znaleźć można w ofercie firmy ALDO.
Okna, drzwi wejściowe, drzwi tarasowe i bramy – czasami z ich zakupem, czy wymianą tych starych niepotrzebnie czekamy za długo. Nieszczelna stolarka okienna-drzwiowa oznacza obecność mostków cieplnych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Przełom października i listopada to czas przygotowań do zimy. Właśnie teraz, warto pomyśleć o rachunkach za ogrzewanie – to ostatnia szansa, by obniżyć je, wymieniają okna, drzwi wejściowe, drzwi balkonowe i bramę w garażu.
Najmniej za taką inwestycję zapłacimy w firmie Aldo, która oferuje wyjątkowy RABAT-GIGANT.
Rabat-Gigant to promocja, z której skorzystać może każdy. Nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, wystarczy zdecydować się na kompletne wyposażenie do domu, czyli pakiet produktów składający się z okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Kto zamówi te produkty razem, w pakiecie, skorzysta, a co więcej ta korzyść będzie wymierna, bo można ją oszacować w procentach. W zależności od tego, jakie produkty Aldo wybierzemy, rabat może sięgać nawet 30% a to prawie tak, jak gdybyśmy dostali któryś produkt za darmo.
artykuł sponsorowany