Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Chcesz zagłosować na Śląsku Cieszyńskim?

Wybory parlamentarne 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Działają politycy, działają również organy, odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów. Pojawiła się informacja, dotycząca możliwości dopisania się do spisu wyborców lub rejestru wyborców. Są to informacje istotne z punktu widzenia osób, chcących zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, lub dla osób, które niedawno się przeprowadzały.

Zarówno do spisu wyborców, jak i rejestru wyborców można się dopisać do 8 października 2019 roku. Dopisanie się do spisu wyborców powoduje możliwość zagłosowania w miejscu innym niż lokal wyborczy, ustalony na podstawie miejsca zamieszkania, tylko i wyłącznie w najbliższych wyborach (13 października 2019 roku). Z kolei dopisanie do rejestru wyborców, polega na dostosowaniu lokalu wyborczego do miejsca stałego zamieszkania, w związku z czym lokal wyborczy zostanie zmieniony na stałe.

Jak jednak dopisać się do spisu wyborców lub rejestru wyborców? Można zrobić to drogą elektroniczną — Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Jeśli chcesz zalogować się e-dowodem, potrzebujesz skrzynki ePUAP. Służy ona do komunikacji z urzędem. W skrzynce znajdziesz na przykład swoje pisma wysłane – za pośrednictwem serwisu OBYWATEL.GOV.PL i platformy ePUAP – do urzędu, jeśli jeszcze nie masz skrzynki, założysz ją przy pierwszym logowaniu do e-usług – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie internetowej.

Co jednak zrobić, jeżeli nie chcemy korzystać z drogi elektronicznej? Należy złożyć odpowiedni wniosek na terenie gminy, w której aktualnie mieszkamy (w przypadku wpisu do rejestru wyborców) lub gminy, w której chcemy zagłosować (w przypadku dopisania do spisu wyborców). Obie usługi są bezpłatne, a czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to kilka dni. Aby skompletować dokumenty, należy kierować się wytycznymi, dostępnymi na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Link dostępny tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-17 22:31:55
krzysztof.nn: gdyby ktoś chciał zagłosować na skarbówkę albo księdza, służę ich wspólnym programem z a b o r c z y m: "Aby urzędnicy skarbówki mogli czuć się duchowo zaopiekowani i uczestniczyć w intencjonalnych nabożeństwach, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrudnia duszpasterzy wskazanych wcześniej przez biskupa jako właściwych do tej roli. W czasach rządów koalicji PO-PSL księża nie prowadzili "etatowej posługi" w urzędach. Jak donosi Wirtualna Polska, która dotarła do danych Ministerstwa Finansów, średnie wynagrodzenie księdza etatowo ewangelizującego w placówkach fiskusa wyniosło w 2018 r. 4714 zł netto."
2019-09-17 22:41:08
donekT: Natomiast jak przy takich zarobkach plasuje się nasz ekspert od moralności "wszej" i "owej"? Może to zależy od podlizania się Pańci? Oczywiście, opisane zjawisko powinno być ograniczone, jednak dlaczego akcent został zwrócony właśnie na kwestię finansową?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: