Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Był PKS, będzie parking

Najprawdopodobniej jutro, w sobotę, na terenie byłego dworca PKS w Cieszynie uruchomiony zostanie parking. Płatny i niestrzeżony. Uruchomi go nie właściciel terenu a... ZGK.
Miała być galeria handlowa, jednak po wyburzeniu budynku dworca i po uprzątnięciu terenu prace się zatrzymały. Stan taki trwa od kilku miesięcy. Niebawem jednak na płycie otwarty zostanie parking. Zakład Gospodarki Komunalnej wydzierżawił od właściciela plac manewrowy byłego PKS-u.

Jak tłumaczy Józef Szyguda prezes zarządu cieszyńskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej - od dłuższego czasu przewoźnicy, którzy zatrzymywali się na przystankach przy placu przesiadkowym na ul. Hajduka, prosili gminę o wskazanie miejsca, gdzie mogą parkować busy i autobusy, które czekają na pasażerów. Na plac w tej chwili zajeżdżają autokary i zabierają podróżnych, jednak
skromność miejsca przy ul. Hajduka powoduje, że autobusy, które oczekują na swój kurs, nie mają terenu, gdzie mogą parkować. Stąd też ZGK postanowił na ten cel wydzierżawić plac po byłym PKS.
 
 
 
 
Negocjacje trwały od lutego, ale w końcu umowę dzierżawy podpisano. Otwarcie parkingu wstępnie zaplanowano na 10 sierpnia. Wstępnie – bo ZGK musi teren ubezpieczyć i zamontować oznakowanie. Na dawnym placu PKS parkować też mają ci przewoźnicy, którzy już mają umowy na parkowanie przy ul. Hajduka. Przy okazji dzierżawy terenu, postanowiono uruchomić w tym miejscu także parking dla samochodów osobowych. Znajdzie się tam dla nich kilkadziesiąt miejsc parkingowych.
 
Jak tłumaczy Szyguda, w tej chwili ZGK jest administratorem tego terenu. Oznacza to, że wszelkie koszty związane z utrzymaniem placu, ponosi przedsiębiorstwo. Koszenie trawników, sprzątanie, konserwacja ogrodzenia czy zimowe odśnieżanie - to ma zapewnić ZGK. Stąd też, aby plac utrzymać, parking będzie płatny.
Godzina postoju samochodu osobowego kosztować będzie 2 zł – kierowca autobusu zapłaci 8 zł. 2 godziny to odpowiednio 4 zł i 14 zł. Kolejne godziny są tańsze. ZGK informuje, że kierowcy samochodów mogą wykupić abonamenty. 15 dniowy kosztuje 25 zł, 30 dniowy to wydatek rzędu 40 zł. Parkomatu nie będzie, opłaty będzie pobierał parkingowy.
 
Umowę podpisano na czas nieograniczony, z miesięcznym terminem wymówienia. Prezes ZGK nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie ile gminę kosztuje wynajęcie placu. To tajemnica handlowa – zasłania się Szyguda.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: