Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brennica: Wchodzisz do wody na własną odpowiedzialność!

Rozpoczęły się wakacje, okres wypoczynku. Podczas upałów chętnie korzystamy z chłodnej wody. Władze Brennej przypominają, że rzeka to nie kąpielisko i kąpiel w Brennicy podejmujemy wyłącznie na własną odpowiedzialność...

Tłum turystów i mieszkańców chętnie korzysta podczas ciepłych dni z zimnej wody w Brennicy. Warto jednak pamiętać, że każdy robi to na własną odpowiedzialność:

- W związku z rozpoczętym okresem wakacyjnym przypominamy, iż na terenie Gminy Brenna nie zostały wyznaczone żadne kąpieliska, ani miejsca przeznaczone do kąpieli objęte nadzorem sanitarnym. W związku z tym osoby, które wybierają wypoczynek nad rzeką Brennicą do wody wchodzą na własną odpowiedzialność – informują władze Brennej.

Przy okazji warto przypomnieć zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą – poniżej znajdziesz niektóre z nich:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
  3. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  4. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  5. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  6. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  7. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  8. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  9. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  11. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  12. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  13. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  14. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  15. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  16. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  17. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  18. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  19. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  20. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-28 13:15:38
"tom": ... trzeba przyznać dvpochron pierwsza klasa. Zastanawia, czy takie informacje władz Brennej o braku objęcia nadzorem sanitarnym rzeki Brennica (przepływającej przez gminę) jest w ogóle legalne ;-)
2023-06-28 15:47:35
traveler85: I bardzo dobrze, ludzie muszą od nowa uczyć się ponosić konsekwencje swoich czynów, bo później rosną nam takie lewaki, oderwane od rzeczywistości, które myślą, że państwo wyręczy ich we wszystkim, a przede wszystkim w myśleniu.
2023-06-28 16:26:35
xfactor: Za mostem koło Pasternego(pierwszy basen w stronę Brennej)jest tabliczka zakazująca kąpieli. Są dwie,po każdej stronie rzeki. Niestety widząc ilu ludzi tam się kąpie muszę stwierdzić że chyba nie umieją odczytywać znaków. Dopiero jak coś złego się stanie to będzie płacz i wielkie halo. Już nie wspomnę o właścicielach samochodów z rejestracjami SBI,SB którzy jak by mogli to by do rzeki wjechali. Żadne zakazy ich nie obowiązują. Ciekawe czy u siebie też tak byle gdzie parkują?Czy tylko u nas czują się bezkarni.
2023-06-28 18:04:45
"tom": ... a te tabliczki z jakiego powodu xfactor (?) z powodu samochodów, czy szamb opróżnianych raz na trzy lata w okolicy rzeki ;-)
2023-06-28 22:50:59
xfactor: "tom"-Ponoć są tam jakieś powyrywane betony w dnie. Tak słyszałam, ale osobiście nie sprawdzałam. Co do szamb w okolicy rzeki to raczej nie aktualne(może kiedyś tak)bo już od dawna jest kanalizacja. Przyznam że czasami ten potoczek co wpływa do Brennicy(nad mostem w centrum Górek)przybiera inny kolor niż rzeka,ale jaki dodatek zawiera tego nie wiem.
2023-06-29 05:54:40
"tom": ... co ma nadzór sanitarny do powyrywanych betonów w dnie, xfactor ;-)
2023-06-29 14:55:44
Artur_z_bažin: xfactor - ten potoczek o którym piszesz zamienia się regularnie w ściek z gnojowicą, dodatek poznasz po zapachu, za sprawą jednego gospodarstwa powyżej - w gminie dobrze wiedzą o kogo chodzi wydziały ochrony środowiska sanepidy sraty pierdaty i oczywiście od wielu lat nic się nie da zrobić, a Brennica poniżej tego ścieku to już tylko dla szambonurków atrakcja
2023-06-29 14:59:11
Artur_z_bažin: a urzędasy zamiast zakazów kąpieli powinni stawiać tabliczki z napisem "Uwaga: w rzece płynie gnojowica z którą gmina Brenna nie wie jak sobie poradzić"
2023-06-29 19:37:40
xfactor: "tom"-A czy ja pisałam o nadzorze z powodu zakazu kąpieli? Powyrywane betony i pewno dla tego jest tam zakaz. Pisałam o syfie który czasami wpada do Brennicy. Wystarczy w odpowiednim momencie być na moście.I tu by się przydał ten nadzór.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: