Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Brenna. Opłata miejscowa pójdzie w górę

W przyszłym roku opłata miejscowa w gminie Brenna ma wzrosnąć nawet o 100%. Wójt Jerzy Pilch zapowiedział też możliwe zmiany dotyczące systemu jej pobierania.

Na wczorajszej (8.11) sesji Rady Gminy Brenna radna Łucja Majewska poprosiła wójta o komentarz na temat plotek dotyczących planów likwidacji opłaty miejscowej. Przekonywała, że taka decyzja nie byłaby korzystna dla gminy. - Gdybyśmy zlikwidowali tę opłatę, to jak wyglądalibyśmy przed mieszkańcami? Podnosimy dla nich podatki, a znieślibyśmy podatek dla turystów? To byłoby trochę nie w porządku, a przecież potrzeby mamy coraz większe. Dochód z opłaty miejscowej moglibyśmy na przykład przeznaczyć na podwyżki dla pracowników urzędu, którzy od lat ich nie otrzymują. Widzimy nawet, że się zwalniają, szukając lepiej płatnej pracy - mówiła radna. 

Majewska w swoim wystąpieniu przytoczyła też dane dotyczące wpływów z opłaty w poprzednich latach. - Nasz program naprawczy zakłada, że mamy zwiększyć opłatę miejscową o 100% - z 1 zł na 2 zł. Jest w nim też tabela, z której wynika, że od 2017 roku dochody z tego tytułu się zwiększały. 2020 był oczywiście mniejszy ze względu na COVID-19, ale w 2017 roku wpływy wynosiły 34 tys. zł, 2018 - 55 tys., a 2019 - 65 tys. zł - wyliczała. 

Jak przyznał wójt Jerzy Pilch, gmina istotnie planuje podwyższyć opłatę w przyszłym roku z jednego do dwóch złotych. Zmienić się ma jednak system jej pobierania - z eletronicznego, o którym pisaliśmy tutaj (i za który breński samorząd otrzymał nawet nagrodę od Polskiej Agencji Prasowej), na tradycyjny. - Rok pandemii pokazał, że tylko ok. 30% gestorów korzysta z tej [elektronicznej - dop. red.] formy pobierania opłaty, a koszty obsługi systemu stanowią pewne obciążenie finansowe. Stąd też nasza propozycja, aby na przyszły rok odstąpić od umowy z firmą Travelhost [obsługującą system - dop. red.] - niech wykorzystają ten czas na przekonywanie i promocję wśród gestorów. Jeśli pod koniec roku będziemy widzieć, że większość firm chce pobierać opłate w formie elektronicznej, to w kolejnym roku podpiszemy kolejną umowę - zaznaczał wójt. 

Zdaję sobię sprawę, że dla tej części firm, która pobierała opłatę elektronicznie, będzie to powrót do systemu papierowego. Ważąc jednak jakość finansową związaną z tym tematem wydaje się, że trzeba przede wszystkim przekonać gestorów do systemu elektronicznego. Jest on według nas dużo łatwiejszy, wymaga jednak promocji. Jeśli firma weźmie to na siebie, to będziemy mogli do niego wrócić - dodał Pilch. 

Nagranie z sesji obejrzeć można tutaj

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-09 17:49:08
edward pilich : To że Pan oddycha powietrzem to powinien płacić codziennie o 300 procent więcej
2021-11-10 00:38:44
xfactor: A kiedy wprowadzicie opłaty za parkowanie dla turystów? W każdej wypoczynkowej miejscowości się płaci tylko nie w gminie Brenna. Tacy jesteście bogaci? Najlepiej z nas -mieszkańców, zdzierać coraz większe podatki. A przyjezdnych traktować jak święte krowy.
2021-11-10 07:36:40
ERBE: Niestety Pan Jerzy Pilch nie ma żadnej kreatywności, żadnego pomysłu żeby wyjść z dołka finansowego. Nawet o tej opłacie miejscowej nie raczył poinformować pierwszy, tylko jakieś plotki musiały wyciec. W Brennej jest kilka tysięcy daczy w trakcie budowy od których nie pobiera się podatków. Jak wyżej wspomniano nie płaci się za parkingi. Jeszcze jedna rada zostawcie opłatę elektroniczną za 1.5 zł , a papierową za 3 zł. Do miesiąca będziecie mieli 100% elektronicznego poboru.
2021-11-14 18:46:23
WhyDuck: Nie kłam ERBE. Podatki płaci każdy, nawet ci, którzy mają "dacze w trakcie budowy". xfactor: opłaty za parkowanie dla turystów? A gdzie parkują turyści? Pod Biedrą i Wiarusem. Żeby zbierać opłaty za parkowanie, w pierszej kolejności należy taki parking wybudować.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: