Brak wykroczeń ? dobra czy zła wiadomość?
Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Cieszynie jeden z radnych zakwestionował rzetelność pracy Straży Miejskiej w naszym mieście. Zwrócił on uwagę na ilość popełnianych wykroczeń, a raczej, jak stwierdził - ich brak.
- Odnosząc się do ewidencji wyników działań Straży Miejskiej w Cieszynie za 2009 rok zauważam, że pewnego rodzaju wykroczenia w Cieszynie w ogóle nie miały miejsca. W punkcie dotyczącym wykroczeń przeciwko osobie nie znajduję żadnej rejestracji takich zdarzeń, podobnie jest w przypadku wykroczeń przeciwko mieniu - żadnych wpisów. Wygląda to tak, jakby Straż Miejska w tym zakresie przez cały rok nie zanotowała żadnych działań, a w moim odczuciu te dwa obszary są bardzo ściśle związane z bezpieczeństwem miasta – podkreślił radny Olgierd Lizoń odnosząc się również do wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia. - Tych wykroczeń było niewiele. Moja opinia jest taka, że Straż Miejska działa w tym zakresie słabo – dodał radny.
- Wykroczenia przeciwko osobie i przeciwko mieniu należą do wykroczeń specyficznych, które popełniane są rzadko, jeśli jednak do nich dojdzie – mogą być traktowane, jako przestępstwa. Wtedy przekazywane zostają Policji - tłumaczy Kazimierz Płusa Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie.
Przykładem może być art. 105 Kodeksu Wykroczeń „Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.”
- Jest to specyficzne wykroczenie, w związku z którym prowadzona musi być obserwacja dzieci i młodzieży niepełnoletniej. Sprawą zajmują się dzielnicowi. Wszystkie kwestie zwiazane z interwencjami wobec nieletnich, jesli konieczne jest dalsze postępowanie przekazywane są Policji. W przypadku interwencje przeciwko mieniu również mamy do czynienia ze specyficznymi wykroczenia, które umieszczone są w Kodeksie Wykroczeń od art. 119-130 – dodaje Komendant Straży Miejskiej.
Według Art. 119 Kodeksu Wykroczeń „Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”
Jeżeli kradzież przekracza 250 zł sprawa zostaje przekazana Policji, jeśli wymagane jest dochodzenie w sprawie kradzieży również Policja realizuje tego typu działania. Kiedy w sklepie dochodzi do kradzieży na miejsce wzywana jest Policja.
Oprócz specyficznych wykroczeń SM w ewidencji wyników działań zanotowała spora liczbę wykroczeń przeciwko urządzeniom użytku publicznego i przeciwko bezpieczeństwu i i porządku w komunikacji. Te liczby z pewnością są imponujące.
(bsk)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.