Biskup Jan Szarek – człowiek czynu
Odsłonięcie tablicy upamiętniła ponad dwugodzinna uroczystość, podczas której wspominano duchownego czasów przełomu. Biskup Jerzy Samiec podkreślał, że duchowny był niezwykłą postacią. - Tu, w Bielsku w połowie lat 70. został najpierw wikariuszem (…), proboszczem parafii, a potem biskupem diecezjalnym. Od 1991 r., przez jedną, dziesięcioletnią kadencję, do przejścia na emeryturę, był biskupem Kościoła. To m.in. w latach 80. trudny okres kryzysu. Organizował wówczas pomoc dla parafian i szpitali. - podkreślił biskup.
Biskup Kościoła przypomniał, że po przełomie w 1989 roku biskup Jan Szarek stał się „ głównym budowniczym”, zaangażowanym w założenie szkół ewangelickich, wybudowanie ośrodka wydawniczego Augustana, a także odbudowę charytatywnej Diakonii Polskiej. - Wymieniając tylko te dokonania widać, jak wielkim był człowiekiem, który wizjonerskie plany przekuwał w czyn. – podkreślił.
Obecny na uroczystości Tomasz Bujok, burmistrz Wisły podkreślił, że biskup Jan Szarek „zawsze wiedział, czego chce i w jakim kierunku ma podążać.”
Na kamiennej tablicy wyszczególnione zostały wszystkie funkcje Jana Szarka, począwszy od posługi w pierwszej parafii - w Nawiadach, po stanowisko biskupa Kościoła i przewodniczenie w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Diakonii Polskiej
Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960 r. Został ordynowany na duchownego przez ks. bp. Andrzeja Wantułę 25 września 1960 r. w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej. Został wikariuszem parafii w Nawiadach. W latach 1962–1970 pracował w parafii w Giżycku, a później, do 1975 r., jako wikariusz diecezjalny w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 r. został wybrany na drugiego proboszcza. W 1979 r. powierzono mu funkcję konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 r. został wybrany seniorem diecezji.
6 stycznia 1991 r. synod Kościoła wybrał go biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 3 maja 1991 r. w Warszawie został konsekrowany. Został biskupem Kościoła; zwierzchnikiem polskich luteranów. Zastąpił ks. bpa Janusza Narzyńskiego. Funkcje pełnił do 2001 r.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.