Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Biskup Jan Szarek – człowiek czynu

- Był wizjonerem, osobą stanowczą, pełną czynu. – wspominał dziś śp. bp. Jana Szarka, zwierzchnika polskich luteranów w latach 1991-2001 – ksiądz Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wewnątrz kościoła Zbawiciela w Bielsku-Białej odsłonięto w sobotę (15.10.2022) tablicę upamiętniającą zmarłego dwa lata temu bp. Jana Szarka.

Odsłonięcie tablicy upamiętniła ponad dwugodzinna uroczystość, podczas której wspominano duchownego czasów przełomu. Biskup Jerzy Samiec podkreślał, że duchowny  był niezwykłą postacią. - Tu, w Bielsku w połowie lat 70. został najpierw wikariuszem (…), proboszczem parafii, a potem biskupem diecezjalnym. Od 1991 r., przez jedną, dziesięcioletnią kadencję, do przejścia na emeryturę, był biskupem Kościoła. To m.in. w latach 80. trudny okres kryzysu. Organizował wówczas pomoc dla parafian i szpitali. - podkreślił biskup.

Biskup Kościoła przypomniał, że po przełomie w 1989 roku biskup Jan Szarek stał się „ głównym budowniczym”, zaangażowanym w założenie szkół ewangelickich, wybudowanie ośrodka wydawniczego Augustana, a także odbudowę charytatywnej Diakonii Polskiej. - Wymieniając tylko te dokonania widać, jak wielkim był człowiekiem, który wizjonerskie plany przekuwał w czyn. – podkreślił.

Obecny na uroczystości Tomasz Bujok, burmistrz Wisły podkreślił, że biskup Jan Szarek „zawsze wiedział, czego chce i w jakim kierunku ma podążać.”

Na kamiennej tablicy wyszczególnione zostały wszystkie funkcje Jana Szarka, począwszy od posługi w pierwszej parafii - w Nawiadach, po stanowisko biskupa Kościoła i przewodniczenie w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Diakonii Polskiej

Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960 r. Został ordynowany na duchownego przez ks. bp. Andrzeja Wantułę 25 września 1960 r. w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej. Został wikariuszem parafii w Nawiadach. W latach 1962–1970 pracował w parafii w Giżycku, a później, do 1975 r., jako wikariusz diecezjalny w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 r. został wybrany na drugiego proboszcza. W 1979 r. powierzono mu funkcję konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 r. został wybrany seniorem diecezji.

6 stycznia 1991 r. synod Kościoła wybrał go biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 3 maja 1991 r. w Warszawie został konsekrowany. Został biskupem Kościoła; zwierzchnikiem polskich luteranów. Zastąpił ks. bpa Janusza Narzyńskiego. Funkcje pełnił do 2001 r.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-16 07:07:35
inigo: A w ox z uporem maniaka nie potrafią się nauczyć, że protestanci maja pastora a nie księdza, intendenta czy superintendenta zamiast biskupa. To celowe czy zwykła ignorancja?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: