Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom
- Przypominamy, że toszczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcuspneumoniae – poinformował w komunikacie skierowanym do rodziców i opiekunów dzieci, urodzonych w latach 2013-2016, Minister Zdrowia.
Warunkiem skorzystania z możliwości bezpłatnego szczepienia jest zakwalifikowanie dziecka do szczepienia do dnia 20 kwietnia 2018 roku. Szczepienie jest nieodpłatne i dobrowolne, polega na podaniu dziecku 10-walentnej szczepionki Synflorixzgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy.
Jeżeli rodzice zdecydują się na skorzystanie z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom, należy się skontaktować z lekarzem rodzinnym i tam głosić chęć zaszczepienia dziecka i ustalić termin szczepienia. Dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać również w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone, na podjęcie decyzji rodzice mają czas do 20 kwietnia 2018 roku – jeżeli wcześniej nie zostanie osiągnięta maksymalna liczba dzieci, które mogą zostać zakwalifikowane do szczepienia.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Zdrowia, pneumokoki mogą powodować różnego rodzaju zakażenia, z których najczęściej spotykane to: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenia płuc oraz zapalenia spojówek. Zakażenia pneumokokami dodatkowo mogą wywoływać zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, zapalenie kości i szpiku, zapalenie otrzewnej oraz wiele innych.
Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, w jednej z miejscowości, w której od 2006 roku wprowadzono bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom - Zapadalność na pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci poniżej 2. roku życia zmniejszyła się o blisko 97%, liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc wśród dzieci do 2 lat – o 60%, a liczba przypadków zapalenia ucha środkowego – o 85%. Dodatkowo zaobserwowano efekt odporności zbiorowiskowej. Liczba zachorowań zmniejszyła się o ponad 50% wśród dorosłych, którzy często komunikują się z najmłodszymi (chodzi głównie o osoby starsze- seniorów, którzy – poza dziećmi należą do grupy ryzyka zachorowania na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki).
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.