Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bank Światowy w Ustroniu

W ustrońskim magistracie doszło do wyjątkowego spotkania przedstawicieli zarówno państwowych, jak i międzynarodowych instytucji. We wtorek (3.03) gościem burmistrza Przemysława Korcza była, między innymi, Reena Badiani z Banku Światowego.

Spotkanie było poświęcone tematyce dystrybucji źródeł ciepła i dopłat do rządowego programu Stop Smog, który ma być dostosowany do potrzeb najuboższych mieszkańców kraju. Poza przedstawicielką Banku Światowego (który doradza Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy wsparciu Komisji Europejskiej), uczestniczyli w nim Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, przedstawiciele Ustrońskiego Alarmu Smogowego oraz Przemysław Korcz i Dorota Fijak - burmistrz i wiceburmistrz Ustronia.

- To tutaj, w gminach, powinna się odbywać kompleksowa analiza potrzeb oraz możliwości, co możemy zrobić za własne pieniądze, a czego nie jesteśmy w stanie sfinansować. Jeżeli mamy dyskutować o zmianach, to trzeba to jasno podkreślić, że nowa ustawa zmieniająca program „Stop Smog” musi zawierać bardzo dużo konkretnych, realnych i „życiowych” uwag samorządów, co do ewentualnego sukcesu realizacji kolejnych punktów programu. Mam nadzieję, że na senackiej Komisji Środowiska, na którą Ustroń został zaproszony, będę mógł także i tam przedstawić szereg propozycji, które tylko zarysowaliśmy na dzisiejszym spotkaniu - mówił burmistrz miejscowości umiejscowionej u stóp Czantorii.

W rozmowach nie mógł wziąć udziału Piotr Woźny, obecny prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Skierował jednak do nich specjalny list. - Jak niektórzy z Was wiedzą, stałem się wielkim fanem Ustronia w efekcie realizowania przez nas pilotażu w ZONE. W całym kraju chwalę zarówno burmistrza, który wynegocjował stawki za inwentaryzacje, jak również dzielnych kominiarzy, którzy wstukując dane do aplikacji robią coś, o czym w Polsce jeszcze niedawno nikomu się nie śniło – prawdziwą systemową inwentaryzację źródeł niskiej emisji - zaznaczał w piśmie.

O programie pilotażowym "Zone" pisaliśmy wcześniej - LINK.

KR/UM Ustroń

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: