Archiwalne dokumenty w Książnicy Cieszyńskiej
Golik-Prus przybliżyła uczestnikom spotkania strukturę oraz zadania cechów cieszyńskich, a także wprowadziła słuchaczy w tajniki nazewnictwa i zwyczajów z nimi związanych. Omówiła skomplikowaną drogę do uzyskania tytułu majstra. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak długo trwała nauka zawodu, jakie były obowiązki ucznia i czeladnika, czy jakiego stroju wymagano od rzemieślników. Prelegentka wyjaśniła także pojęcie „majstersztyk”. Otóż była to „praca czeladnika cechowego, będąca głównym sprawdzianem jego umiejętności przed wyzwoleniem się na mistrza. Musiał się on cechować innowacyjnością i szczególnie starannym wykonaniem, co oceniała rada złożona ze starszych cechu”.
Oprócz ogromu zebranej, usystematyzowanej i przekazanej przez prelegentkę w ciekawy sposób wiedzy ci, którzy przyszli na spotkanie mieli możliwość obejrzeć kilka wybranych, arcyciekawych eksponatów. Najciekawsze cechowe dokumenty wybrane z zespołu archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego możny było obejrzeć w oryginałach. Cyfrowe kopie innych Golik-Prus zaprezentowała na przygotowanej przez siebie prelekcji.
Lipcowe „Cymelium” zapoczątkowało prezentację tej części dokumentów z zespołu Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które dzięki otrzymanemu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwietniu 2022 r. przez Książnicę Cieszyńską dofinansowaniu w ramach programu „Kultura Cyfrowa” zostaną zdigitalizowane, a następnie udostępnione w profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Wiele z nich będzie można zatem w niedalekiej przyszłości przeglądać, nie wychodząc z własnego domu. Nie da się jednak ukryć, że dla większości odbiorców fachowo opracowana i ciekawie przekazana podczas prelekcji wiedza jest łatwiejsza w odbiorze, aniżeli samodzielne kwerenda w archiwach.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.