Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Archeopark w Kocobędzu po rewitalizacji

W sobotę (12.09) w Kocobędzu odbyło się otwarcie po rewitalizacji Archeoparku . Było to zwieńczenie wspólnego projektu Gminy Hażlach i Muzeum w Czeskim Cieszynie.

Otwarcie Archeoparku to przede wszystkim prezentacja kultury, która 1000 lat temu dominowała na naszych ziemiach. W zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodzie pojawili się przedstawiciele czterech grup rekonstrukcji historycznych, zajmujących się kulturą słowiańską. Na kramach można było zobaczyć to, co jedli nasi przodkowie, w jaki sposób się ubierali, jak wytwarzali ozdoby oraz w jaki sposób walczyli. Poza prezentacją tradycyjnego rzemiosła można było również obserwować pokazy walki.

Archeopark w Kocobędzu to nie tylko gratka dla miłośników historii, ale również dowód, jak dużo może dać transgraniczna współpraca - Wczoraj symbolicznie otworzyliśmy Dom Przyrodnika w Hażlachu, dzisiaj na powrót możemy zwiedzać Archeopark w Kocobędzu-Podoborze. Dzisiejszy dzień jest dowodem, jak współpraca transgraniczna zmienia najbliższe otoczenie i przyczynia się do wzrostu atrakcyjności naszego regionu. Wydarzenie dzisiejszego dnia jest namacalnym dowodem, że rzeka Olza może być symbolem, który łączy, a nie dzieli. To w trakcie realizacji transgranicznego projektu nawiązywały się relacje i przyjaźnie, które dzisiaj procentują i są fundamentem, na którym budujemy nasze dalsze, wspólne działania. To dzięki takim projektom scalamy polsko – czeskie pogranicze w jeden organizm, w którym granica to pojęcie czysto abstrakcyjne, umowne – mówił w rozmowie z portalem ox.pl Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Podczas otwarcia nie brakowało atrakcji, jednak z punktu widzenia miłośników historii, wystarczającą zachętą do odwiedzenia zrekonstruowanego grodu jest jego historia. Pracownicy muzeum w Czeskim Cieszynie podkreślali, że wioska została odtworzona na podstawie znalezisk w miejscu, gdzie faktycznie kiedyś się znajdowała. Rekonstrukcja jest dokładna, a nad jej przebiegiem czuwali specjaliści – każdy metr miał znaczenie, aby nie było historycznych nieścisłości i przekłamań. Obok grodu znajduje się budynek, w którym można dowiedzieć się nieco więcej na temat lokalnych znalezisk i dawnej kultury – informacje w salach wystawowych są dostępne zarówno w języku czeskim, jak i polskim.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: