Angielski łączy Zaolzie ze światem
– Odbywa się to w ramach projektu „Edison”, który polega na tym, że przyjeżdżają studenci z różnych państw świata do Republiki Czeskiej, a szkoły, które zgłaszają chęć udziału w projekcie, zapraszają ich do siebie – powiedział portalowi OX.PL Marek Grycz, dyrektor polskiej podstawówki w Czeskim Cieszynie.
Wspomniany projekt, istniejący w ramach założonej w 1948 roku międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, ma na celu łączenie młodzieży z całego świata poprzez dzielenie się swoimi zwyczajami i tradycjami, aby eliminować bariery międzykulturowe. Podczas wizyt studentów odbywa się żywa lekcja geografii. Uczniowie poznają zwyczaje i ciekawostki, czego nie dowiedzą się od swoich nauczycieli. I tak dowiadują się przykładowo, że w Chinach jest pięćdziesięcioro dzieci w klasach, a w jednym roczniku tychże klas dziesięć, co może zaskakiwać.
Ale zaskoczenie bywa obustronne. Giwiko Bibileiszwili z Gruzji po raz pierwszy w życiu opuścił swój rodzinny kraj, więc zdumiewa go wszystko, natomiast jego koleżanki, Bella Sugiarto z Indonezji i Yukim Xie z Chin, choć już gdzieniegdzie bywały, to dopiero na Zaolziu, a dokładnie w Wędryni, po raz pierwszy w życiu zobaczyły śnieg i pierwszy raz lepiły bałwana. Całą trójkę zaskoczyła gościnność naszych rodaków i wspólnie stwierdzili, że dzieci z wędryńskiej polskiej szkoły podstawowej w Wędryni są bardziej entuzjastyczne i otwarte, od swych czeskich rówieśników, z którymi kilka dni wcześniej w ramach tego samego projektu stykali się w Ostrawie.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.