Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Aktywni+” - nowy program dla seniorów

Osoby starsze, które przeszły na emeryturę nie koniecznie zamykają się w swoich mieszkaniach i izolują się od społeczeństwa. Wręcz przeciwnie. Chcą się spotykać w klubach seniora, uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW), uczestniczyć czynnie w życiu kulturalnym itp. Dla tej właśnie grupy rząd organizuje nowy wieloletni program „Aktywni+”.

Rządowy program będzie funkcjonował w latach 2021-2025, a w każdym roku jego budżet wyniesie 40 mln złotych. O dofinansowanie projektów skierowanych do osób starszych będą mogły ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe. Nabór ofert w rządowym programie „Aktywni+” rozpocznie się już na początku 2021 roku.

Głównym celem programu „Aktywni+” jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. W ramach programu organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów kwotą od 25 do 250 tysięcy zł.

- Priorytetem polityki senioralnej rządu jest wsparcie seniorów w możliwie wielu obszarach. Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne, rozwijały swoje kompetencje i zainteresowania w jesieni życia, a proces starzenia się społeczeństwa traktowany był jako wyzwanie i szansa na rozwój, a nie jego zagrożenie – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodaje, że nowy program będzie stanowił ważne narzędzie w realizacji polityki senioralnej rządu.

Dofinansowanie przyznawane będzie w czterech priorytetowych obszarach:
- Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy;
- Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienie samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli;
- Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych;
- Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

W ostatnich latach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) realizowało dwa wieloletnie programy rządowe wspierające aktywność społeczną osób starszych: program „Senior+” (skierowany do jednostek samorządu terytorialnego) oraz Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (skierowany do organizacji pozarządowych). Oba programy kończą się w 2020 roku, ale jak podaje MRiPSoferta działań adresowanych do seniorów będzie kontynuowana właśnie za pośrednictwem nowego rządowego programu „Aktywni+”.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-12-17 14:37:27
Ar--Ai: nowy program dla seniorów to 90% covidowych zgonów pod respiratorami bez certyfikatów i serwisu, dwukrotnie większa umieralność w całej Polsce, głównie wśród seniorów właśnie, plus do tego ekstra w bonusie tony propagandowej ściemy na temat szczepień
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: