Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

77 lat od spalenia synagogi w Ustroniu

W miniony piątek, 16 września w Ustroniu odbyły się Uroczystości 77. Rocznicy spalenia synagogi przez niemieckich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Ustrońska synagoga została spalona 15 września 1939 r. przez niemieckich żołnierzy. Wydarzenie to upamiętniono w piątek 16 września, odbyły się obchody 77. rocznicy owego wydarzenia, ich organizatorem był nowopowstały Instytut Śląska Cieszyńskiego. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń - członek Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, zaś pomoc w organizacji uroczystości ofiarowała Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej - Dorota Wiewióra.

- Ziemię naszą zamieszkiwali od wieków obok siebie Katolicy, Ewangelicy i Żydzi. Niestety, ludobójstwo oraz wojenna pożoga zmiotły prawie całkowicie tych ostatnich wraz z ich kulturą i tradycjami. Śląsk Cieszyński, który słynie od dawna z tolerancji i gościnności, stracił tym samym istotną część swojej tożsamości. Bo to właśnie społeczność Żydowska przyczyniła się w XIX i XX wieku w istotnym stopniu do szybkiego rozwoju Ziemi Cieszyńskiej. Byli to ludzie, którzy współtworzyli i rozwijali lokalną infrastrukturę. Nie możemy zapomnieć, iż ustrońscy Żydzi zamieszkujący tą Ziemię od setek lat przyczynili się do znacznego rozwoju gospodarczego i handlowego naszego miasta - powiedział Christian Jaworski, Prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego.

Obok przypomnienia historii ustrońskich żydów, przedstawiciele Kościoła Rzymsko-Katolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Zielonoświątkowego, a także Przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej z Katowic, odmówili modlitwy.

Uroczystościom towarzyszyła muzyka i pieśni żydowskie w wykonaniu państwa Urszuli i Wiesława Duchniaków oraz utwory muzyki klasycznej zaprezentowane przez skrzypaczkę Marlenę Janik.

Ofiarami Holocaustu padło 77 ustrońskich Żydów, co stanowiło około 75% całej ówczesnej społeczności. Ich nazwiska zostały odczytane podczas wygłoszonego w czasie uroczystości apelu pamięci. Ostatni przedstawiciel ustrońskiej społeczności żydowskiej – Otto Windholz, zmarł w listopadzie 2015 r. Był fundatorem pomnika, stojącego dziś na miejscu spalonej synagogi przy ulicy Ogrodowej w Ustroniu.

We wrześniu 1939 r. spłonęła nie tylko synagoga w Ustroniu, ale także, m.in. świątynie żydowskie w Bielsku-Białej, Cieszynie i Skoczowie.



red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-20 12:53:45
Przepierón: No popatrz jakie święte to pokolenie teraz jest. Szkoda że nikt nie napisał całej prawdy która została napisana w książce Pani Krystyny Wineckiej-Windholz "Kangur z Ustronia" . <br />Prawda jest taka że w 1968 roku czyli 23 lata po wojnie polacy wygnali żydów do Australii , między innymi Otto Windholza, była to przymusowa emigracja. <br />Cytat z książki \&quot;<br />wreszcie Australia, która stała się drugim domem dla państwa Wineckich i wielu innych rodzin zmuszonych wtedy do opuszczenia Polski\&quot;
2016-09-20 13:08:26
kukuł: \&quot;Prawda jest taka\&quot;.Gros też piszę samą prawdę.Swoją drogą coś u was dużo w tej tematyce ostatnio.
2016-09-20 16:01:15
syroma: A apelu smolenskiego nie było??? Co za niedopatrzenie!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: