100 lat Przytulii. Szykują się obchody
W tym roku budynek Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia” obchodzi swoje 100-lecie. Z tej okazji planujemy całych pięć dni świętowania – od 15 do 19 sierpnia – i bardzo pragniemy Państwa nimi zainteresować. Każdy z dni poświęcony jest innemu etapowi działalności kulturalnej, prowadzonej na przestrzeni minionego wieku w naszym budynku. W tej opowieści o historii niezwykłego miejsca planujemy się cofać. - mówi Dorota Greń-Grajewska z Przytuli.
Przez te kilka dni wiele będzie się działo w Przytulii, wszystko zaczyna się 15 sierpnia w tradycyjne Święto Matki Boskiej Zielnej, kiedy błogosławi się zebrane zioła. - 15 sierpnia to „Święto Zielin” – czyli dzień poświęcony obecnemu profilowi działalności Beskidzkiego Domu Zielin. Planujemy wykład i warsztaty zielarskie Magdaleny Mildner, spotkanie z autorką książki o ziołach dla dzieci – Marceliną Dudaczyk, warsztaty z druku botanicznego dla dzieci oraz świetny koncert: Megitza & Mirga Pete, czyli folk i etno, łączące w sobie muzykę góralską i romską z nowoczesnymi wpływami – dodaje Anna Musioł z Przytuli.
Dzień później przypada wedle jubileuszowego kalendarza „Święto Kultury” i ten dzień w całości zostanie poświęcony działalności dawnego GOK-u. - Oprócz opowieści o samej instytucji, jej dyrektorach, wydarzeniach i zmianach, jakim podlegała na przestrzeni lat, planujemy też zapoczątkować w Brennej tradycję wręczania nagród z dziedziny kultury – my wręczymy ją najbardziej zasłużonym działaczom i społecznikom z naszej gminy. Tego dnia zaprezentujemy też jubileuszową monetę – „Bryński Ryński”, która w limitowanej ilości trafi do kolekcjonerów. Tego dnia planujemy również koncert Pawła Seligmana – znakomitego organisty, który zagra muzykę filmową, niejako zapowiadając kolejny dzień jubileuszu. Paweł, prócz bycia wirtuozem, jest również synem Janusza Seligmana – dawnego nauczyciela, pod okiem którego w naszym budynku uczyło się gry wielu młodych ludzi – zaprasza Dorota Greń-Grajewska.
Kolejny dzień 17 sierpnia to z kolei „Święto Kina” - Planujemy projekcje archiwalnych filmów o Gminie Brenna, ale też seanse fabularne dla dzieci i dorosłych. A na dokładkę, wieczorem, potańcówka w retro stylu – taka, jak kiedyś się w naszym budynku często odbywały. Zespół „Lunatyp” zagra do tańca muzykę czasów powojennych, a kapela „Maliniorze” zapewni ludową, muzyczną wstawkę – wylicza Anna Musioł.
Z kolei 18 sierpnia zaplanowano „Święto Teatru”. To dzień poświęcony początkowemu okresowi działalności dawnego Domu Katolicko-Ludowego. - Zaplanowaliśmy świetne spektakle: Dla dzieci będzie to „Wielka wyprawa pana Maluśkiewicza” w wykonaniu grupy O!Teatr, a dla dorosłych: „Maruczella” Teatru Nikoli – zapewnia Dorota Greń-Grajewska.
Wreszcie 19 sierpnia podsumujemy cały jubileusz – będą to oficjalne uroczystości. Rozpocznie je msza święta (tak, jak rozpoczynała ona dzień otwarcia budynku przed stu laty) w intencji budowniczych Domu Katolicko-Ludowego, w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Brennej, o godzinie 11:00. Następnie z zespołami regionalnymi i orkiestrą przemaszerujemy korowodem do „Przytulii”, gdzie historyk Wojciech Grajewski opowie o historii budynku i zaprezentowany zostanie film ze wspomnieniami rodzin budowniczych – kwituje Anna Musioł
Portal OX.PL objął jubileusz patronatem prasowym.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.