Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

100 lat praw wyborczych kobiet na cieszyńskim rynku

Chociaż wernisaż „Podwójne wolne” wystawy zaplanowano dopiero na 24 września 2019 roku, ekspozycję można już podziwiać na cieszyńskim rynku. Instalacje opowiadają o wyjątkowych kobietach, które działały na rzecz równych praw obu płci. Wiele z nich przyczyniło się również do odzyskania przez Polskę niepodległości. Opisy na ekspozycji zostały przygotowane w języku polskim i angielskim.

Zanim wystawa „Podwójne wolne”  dotarła do Cieszyna, gościła m.in. w Białymstoku, Katowicach, czy Warszawie. Pokazywana jest od maja 2019 roku, we wrześniu dotarła do Cieszyna. W nadolziańskim Grodzie musiała znaleźć się obowiązkowo, gdyż część wystawy opowiada o kobietach pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego, lub z nim związanych. Przykładem może być chociażby postać Zofii Kirkor-Kiedroń, która wraz z drugim mężem przeprowadziła się na Śląsk Cieszyński, czy Maria Konopnicka, która napisała Rotę jak twierdzą badacze najprawdopodobniej w Istebnej i po raz pierwszy została drukiem właśnie na Śląsku Cieszyńskim.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Chrześcijańskie demokratki, feministki i rewolucjonistki przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Chociaż może wydawać się to nieprawdopodobne, losy równouprawnienia są ściśle związane z losami Polski. Aktem przełomowym tych starań było doprowadzenie do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918. Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek są niemal gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Wystawa to najlepszy sposób aby przypomnieć, że dorobek i życiorysy kobiet stanowią integralną część historii Polski.

- Tytuł ekspozycji – „Podwójnie wolne” – podkreśla, że 1918 był dla Polek nie tylko rokiem odzyskania niepodległości, ale również momentem uzyskania praw obywatelskich. Zrzucenie jarzma zaborców było długim procesem, w którym istotną rolę odegrały kobiety: działaczki społeczne, pisarki, emancypantki, sufrażystki, kobiety z bronią w ręku walczące o suwerenność ojczyzny, przewożące pod gorsetami granaty i organizujące Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego czy Ochotniczą Legię Kobiet. Różnymi sposobami dążyły do zrealizowania idei wolnej Polski, tak jak różnymi drogami dochodziły do równych praw – podkreślają autorzy wystawy.

W Cieszynie oficjalny wernisaż wystawy został zaplanowany na 24 września 2019 roku. Tego samego dnia o 16:30 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się panel dyskusyjny, związany z wystawą.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-18 20:04:21
donekT: A tymczasem, jak się okazuje, prawa wyborcze dla kobiet, u niektórych na Zachodzie: 1) 1919 – Szwecja (potwierdzone w 1921); 2) 1920 – Stany Zjednoczone (19. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, wcześniej w zależności od stanu); 3) 1944 – Francja, (SIC!!!); 4) 1962 – Monako; 5) 1971 – Szwajcaria (kanton Appenzell Innerrhoden – dopiero w 1990 roku); PS Zwłaszcza w przypadku Francji, bardzo ciekawa do poznania jest sprawa z przyznaniem prawa wyborczych dla kobiet.
2019-09-18 20:08:56
donekT: Dla informacji niektórych, wbrew temu, co przedstawiają pewne organizacje, sufrażystki to nie feministki. Co więcej, wielu sufrażystkom byłoby nie po drodze z poglądami współczesnych feministek, zwłaszcza trzeciej fali.
2019-09-18 20:13:31
donekT: PS, Prawa Wyborcze, to zupełnie coś innego, niż lansowane przez niektórych prawa płci.
2019-09-18 22:20:38
jasper: Najwiecej na temat kobiet maja do powiedzenia ksieza i donek :)
2019-09-18 22:27:42
donekT: Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy z nimi mają do czynienia;) Zarówno w znaczeniu SEX, jak i GENDER. Natomiast jak pojęcie "kobiety" traktuje tak nazywana trzecia fala feminizmu???
2019-09-19 05:38:35
666: Księża nie mają wiele do powiedzenia, ale trzęsą rządzącymi i to jest smutne.
2019-09-19 06:43:26
krzysztof.nn: i żeby wszystko było jasne, - te sto lat temu prawa i równouprawnienie kobiet były przez wielu, w tym k o ś c i ó ł tak samo w y s z y d z a n e i opluwane jak dziś LGBT, podobnie rzecz się miała przy zniesieniu niewolnictwa - d z i s i a j na naszych oczach tworzy się nowa historia dziejów przemocy i obskurantyzmu, to partyjna p r o p a g a n d a PiS wraz z k l e r e m eksploatuje najciemniejsze zaułki ludzkiej g ł u p o t y
2019-09-19 06:44:29
donekT: A jak trzęsą międzynarodowe korporacje, banki i NGO??? To też instytucje wyznaniowe??? Każdy z wymienionych ma baaardzooo wiele do powiedzenia. Jakoś mieniący się lewicą tego już nie dostrzegają. Za to chętnie korzystają z finansowania. PS Jak pojęcie "kobiety" traktuje tak nazywana trzecia fala feminizmu???
2019-09-19 07:00:51
donekT: ...sto lat temu prawa i równouprawnienie kobiet były przez wielu, w tym k o ś c i ó ł tak samo w y s z y d z a n e ... Może nasz ekspert od moralności "WSZEJ" i "OWEJ", specjalista od organizacji pchlich targów wyjaśni, z czego to wynikało??? Zdaje się, iż pewna linia poglądowa pomija, iż tak nazywany postęp, jaki zagościł na Ziemiach Polski na początku XIX wieku (NAPOLEON), zaprowadził rozwiązania prawne, które pogarszały sytuację kobiet w odniesieniu do stanu wcześniejszego. Tymczasem, jak układały się relacje Napoleona z Kościołami??? Co do Niewolnictwa, może ktoś wyjaśni, od czego się zaczęło znoszenie niewolnictwa, gdzie i w imię czego. (Zdaje się, iż ówczesny europejski "postęp" wysłał LEGIONY POLSKIE do tłumienia wolnościowego zrywu HAITAŃCZYKÓW, pierwszej Republiki Byłych Niewolników. Kolejny niewygodny fakt?). No właśnie, ekspercie od moralności "wszej" i "owej", specjalisto od organizacji pchlich targów, KTO dziś PRÓBUJE DOKONYWAĆ REWIZJI HISTORII, którą obecnie próbuje się tworzyć pod kątem WALKI PŁCI i dopuszcza się rugowania elementów wpływających na kształtowanie TOŻSAMOŚCI???
2019-09-19 07:10:19
donekT: PS Może przy okazji, nasi rzekomo "postępowi", przedstawią, kiedy w poszczególnych krajach zdepenalizowany został HOMOSEKSUALIZM, w porównaniu z innymi krajami, zwłaszcza w odniesieniu do Europy. Z czego to wynikało?
2019-09-19 11:32:29
jasper: 100 lat temu Polki wywalczyly prawa wyborcze. Nie byl to prezent ale efekt wielu staran rzeszy kobiet na swiecie. Jest powiedzenie Gandhiego - „ Najpierw cie ignoruja, potem smieja sie z ciebie. Pozniej z toba walcza. Pozniej wygrywasz“. Podobnie jak obecnie z LGBT.
2019-09-20 00:01:14
donekT: W przypadku Polski wynikało to z zupełnie czegoś innego, niż Ty jasper-Q przedstawiasz. Natomiast Polki, jak najbardziej poświęcały się walce o niepodległość, oczywiście również prawa wyborcze.
2019-09-20 00:07:55
donekT: Tymczasem jasper-Q, czym jest "pojęcie płci" wedle NEOMARKSIZMU??? Może przedstawić??? Pojęcie PŁCI (np. KOBIETA, MĘŻCZYZNA) jest traktowane jako KONSTRUKT STWORZONY PRZEZ SYSTEM NIESPRAWIEDLIWOŚCI (KULTURĘ) I NARZUCONY LUDZIOM W PROCESIE WYCHOWANIA. Co więcej, WARUNKIEM LIKWIDACJI NIESPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ, JEST LIKWIDACJA PODSTAWY TEJ NIESPRAWIEDLIWOŚCI, czyli pojęcia płci stanowiącego kulturowy konstrukt. Takim konstruktem kulturowym, jest również termin "KOBIETA". Jak widać, niektórzy pragną wyzwolić Kobiety z ich kobiecości. W imię "postępu" oczywiście.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: