Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 711komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to ''Duma i uprzedzenie'' Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.
Joanna Kubaczka i Helena Podstawna, fot. gbpjasienica.pl Joanna Kubaczka i Helena Podstawna, fot. gbpjasienica.pl

W miniony czwartek, 14 września bibliotekarze i bibliotekarki w Jasienicy świętowali jubileusz 60-lecia istnienia. Joanna Kubaczka - założycielka i wieloletni kierownik GBP otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a Helena Podstawna otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Udekorowania zasłużonych bibliotekarek dokonał I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

– Choć sześć wieków nasza ziemia była pod obcym panowaniem, to język tutaj przetrwał, nasz język polski i nasza gwara Śląska Cieszyńskiego. Stało się tak dzięki ludziom, zaangażowanym przez wiele pokoleń w uczenie szacunku do słowa – zauważył Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna i dodał: - My też mamy szczęście, że trafiliśmy właśnie na takich ludzi, którzy uczyli nas ojczystej mowy, pomagali wybierać książki i każdego dnia tworzyli nam coraz lepsze warunki, aby nigdy nam tego słowa pisanego nie zabrakło. Dziękujemy wam za to.

Dzieje biblioteki w Jasienicy sięgają 1 marca 1957 r., kiedy pod nazwą Gromadzka Biblioteka Publiczna została uruchomiona w bardzo skromnych warunkach. Biblioteka liczyła wówczas zaledwie 320 książek. Założycielką i długoletnią kierowniczką Biblioteki była mgr Joanna Kubaczka. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 13 kwietnia 1957 r. Pod numerem pierwszym wpisano wówczas książkę Austen J. „Duma i uprzedzenie”. Jasienicka biblioteka niejednokrotnie w swej historii zmieniała siedzibę. Początkowo mieściła się m.in. w prywatnych mieszkaniach na terenie Jasienicy, następnie w Domu Ludowym, czyli w obecnej siedzibie Urzędu Gminy. W roku 1973 zmieniono nazwę z Gromadzkiej Biblioteki Publicznej na Gminną Bibliotekę Publiczną. Dzięki życzliwości i zaradności naczelników gminy Jana Batelta i Romana Grenia oraz staraniom ówczesnej kierowniczki Joanny Kubaczki 27 maja 1989 r. uroczyście otwarto nową siedzibę biblioteki w tzw. Dworze Borkowskich, w którym placówka mieści się do dzisiaj.

red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 19-09-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 65komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 811komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .