Zrzucają szczepionki
Akcja wykładania przynęt ze szczepionkami przeciw wściekliźnie jest prowadzona co roku na wiosnę i jesienią. W województwie śląskim wiosenna akcja zaczyna się dzisiaj (28.04.2014) i potrwa do 10 maja: -Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów na obszarze 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych, np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. Ręcznie zostanie wyłożonych ok. 350 dawek szczepionki - informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Powiatowy Lekarz Weterynarii, Bogusław Kubica uściśla, że docelowo na terenach tych ma znaleźć się ok. 20 dawek na 1 km2 na obszarze 8030,5 km2 oraz 30 dawek na 1 km2 na pozostałym obszarze.
Jak wygląda szczepionka dla lisów? Zatopiona jest w specjalnej przynęcie o kwadratowym kształcie (ok. 40 mm długości na 12-14 mm wysokości). Przynęta pachnie zepsutą rybą, co bardzo silnie wabi lisy, które czują ten zapach nawet z 800 metrów. W środku przynęty zatopiona jest płynna szczepionka, umieszczona w szczelnej kapsułce z folii aluminiowej z napisem "Fuchsoral". Nie wolno jej dotykać! Lisy poczują nasz zapach i już szczepionki nie zjedzą. Jeśli już podnieśliśmy przynętę, nie powinniśmy się obawiać, nie jest szkodliwa, jeśli jednak mieliśmy kontakt ze szczepionką (zawiera osłabiony wirus wścieklizny), powinniśmy natychmiast umyć ręce w bieżącej wodzie z mydłem i pójść do lekarza.
Co, jeśli szczepionkę zje nasz pies, czy kot? Bez obaw, zarówno dla zwierząt wolnożyjących (np. saren, wilków itd.), jak i gospodarskich szczepionka jest nieszkodliwa (i nieskuteczna). Jednak zaleca się, by przez dwa tygodnie od zakończenia akcji nie wprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane objęte akcją.
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.