Zrób to sam i świętuj po „cieszyńsku”
Dziś Święto Niepodległości, podczas którego Polacy manifestują swoją dumę z niepodległości, ze wspólnoty państwowej. Droga Śląska Cieszyńskiego do Niepodległej była czasem bardziej skomplikowana niż na innych terenach pod zaborami, które w 1918 roku, po 123 latach zaborów, stały się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej.
W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku w Cieszynie doszło do bezkrwawego przewrotu wojskowego przez oficerów polskich wchodzących w skład austriackiego garnizonu stacjonującego w Cieszynie.
- Placówka liczyła ok. 2500 żołnierzy, z czego Polacy stanowili ok. 60%. Żołnierze w sile czterech kompanii zebrali się na placu koszarowym, zostali podzieleni według narodowości (byli to również Czesi i Niemcy), po czym złożyli zaprzysiężenie. Następnie udano się do komendanta garnizonu płk. Johanna Gerndta i zakomunikowano, że władza wojskowa została przejęta przez Polaków. Zaskoczony Austriak zrezygnował z oporu, złożył komendę i opuścił miasto wraz z 800 pragnącymi tego żołnierzami. Przewrót ów, przeprowadzony w ścisłym porozumieniu z Radą Narodową, zadecydował też, iż ogłoszona 30 października przez RNKC proklamacja o przynależności Śląska Cieszyńskiego do Polski stała się rzeczywistością – czytamy na stronie cieszyn1918.pl.
Jednym z symboli tych czasów stała się cieszyńska kokarda narodowa.
Cieszyńska kokarda narodowa – Zrób to sam
Oryginalnym symbolem powrotu Ziem Cieszyńskich do Niepodległej jest cieszyńska kokarda narodowa. Była rozdawana początkowo polskim żołnierzom od 30 października, po decyzji Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego o przynależności regionu do odradzającego się państwa polskiego. Potem wykonywali i nosili je już także mieszkańcy. Czytaj: Piękny symbol patriotyzmu
Jak stworzyć cieszyńską kokardę narodową? Zobacz instruktarz TUTAJ lub na poniższym wideo:
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.