Zmiany czasu zniesione? Trwają analizy Komisji Europejskiej
Zmiany czasu letniego na zimowy zostały unormowane przez unijną dyrektywę z 2001 roku. W jej postanowieniach zawarte są wytyczne, dotyczące harmonizowania daty i czasu zmiany godziny, we wszystkich krajach członkowskich UE. Dzięki wprowadzaniu zmian czasu, na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej, możliwe jest unikanie problemów, związanych z transportem, czy też sektorami gospodarki, które bazują na punktualności. Dlatego właśnie ewentualne zniesienie zmian czasu, miałoby nastąpić na terenie wszystkich państw członkowskich, nie zaś tylko wybranych.
Jak wskazują przedstawiciele KE, za zniesieniem zmian czasu przemawiają między innymi argumenty związane z rozregulowaniem organizmu, przez dodatkową, lub brakującą godzinę, lub też problemy techniczne, ze zmianami związane. Z kolei za pozostawieniem zmian czasu przemawiają godziny wschodu i zachodu słońca – światło poranne w zimie korzystnie wpływa na samopoczucie w lecie dzięki dostosowaniu godzin słonecznych, do czasu wzmożonej aktywności ludzkiej, można na przykład zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, czy też oszczędzać energię elektryczną.
Aktualnie Komisja Europejska nie informuje, jakie są wstępne wyniki konsultacji. Nie wiadomo, za jaką opcją opowiedzieli się ankietowani. Dane, dotyczące zebranych informacji i ewentualne rozwiązania (w przypadku zniesienia zmian czasu, konieczne będą zmiany odpowiednich przepisów) mają zostać podane do informacji publicznej, dopiero po ich dokładnej analizie.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.

Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
