Zmarła najstarsza mieszkanka powiatu cieszyńskiego – Rozalia Buczek
Rozalia Buczek urodziła się 13 stycznia 1915 roku w Dziedzicach (późniejszej części Czechowic-Dziedzic). W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Następnie kształciła się w Prywatnym Seminarium Nauczycielskim imienia świętej Hildegardy w Białej (dziś część Bielska-Białej). W roku 1934 uzyskała kwalifikacje nauczycielskie.
Pierwszą pracę otrzymała w Szkole Podstawowej w Piasecznej, dziś części Tarnowskich Gór. Pracowała tam przez 3 lata. Kolejną placówką była Szkoła Podstawowa w Starych Tarnowicach. Pani Rozalia uczyła w tej miejscowości do wybuchu II wojny światowej.
Po zakończeniu wojny swoje życie zawodowe związała z Chybiem. Od 1945 roku do przejścia na emeryturę w 1972 roku uczyła w Szkole Podstawowej w Chybiu jako nauczycielka nauczania początkowego i wychowania plastycznego. Będąc emerytką, nadal pracowała aż do roku 1991. Były to godziny zlecone, etatowe czy też części etatu w świetlicy.
Po wyzwoleniu, w roku 1945, była współorganizatorką szkoły w Chybiu, pomagała w przygotowywaniu sprzętu szkolnego, książek, wyposażenia sal lekcyjnych, mimo że czasy były bardzo ciężkie i trudno było zdobyć wszystko, co pozwoliłoby na przyjęcie uczniów i ich kształcenie.
Pani Rozalia dała się poznać jako osoba wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka, a zwłaszcza swoich uczniów. Aktywnie działała w kole Polskiego Czerwonego Krzyża w Chybiu. Znana była również jej praca w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, do którego wstąpiła w 1935 roku.
Przez cały okres swojej pracy prowadziła wiele dodatkowych zajęć i kółek atrakcyjnych form edukacyjnych i dzieliła się swoimi umiejętnościami.
Wychowała wiele pokoleń przekazując nie tylko wiedzę, ale ucząc także wytrwałości, optymizmu, szacunku i miłości do ojczyzny. Do dzisiaj jej wychowankowie, wspominają ją jako ciepłą, energiczną i pełną pasji osobę.
Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana medalami państwowymi, resortowymi, między innymi:
- Krzyżem Kawalerskim,
-Złotym Krzyżem Zasługi,
- Złotą Oznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania,
-Złota Oznaką 50-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.
W 2019 roku otrzymała Laur Srebrnej Cieszynianki – zobacz nasze wideo.
- Nasza gmina straciła wspaniałą osobę – pogodną, gościnną i pełną radości. Każda wizyta u Pani Rozalii była dla nas ogromnym przywilejem – przyznają włodarze gminy Chybie.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.