Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Złoto w portfolio inwestycyjnym. Jaką rolę pełni i jak je zdywersyfikować?

Inwestorzy na całym świecie, w tym w Polsce stale szukają nowych, korzystnych możliwości zabezpieczenia przed stratami swoich portfeli inwestycyjnych. Jedną ze skutecznych metod jest dywersyfikacja, która polega na inwestowaniu w kilka klas aktywów, w tym m.in. w złoto. Jaką rolę może pełnić królewski kruszec w portfolio inwestycyjnym i jak przeprowadzić jego skuteczną dywersyfikację?

Czym jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to zróżnicowanie inwestycji. Mowa o takim podziale kapitału, by różne części portfela miały odmienny poziom i charakter ryzyka. Tym samym celem dywersyfikacji jest ograniczanie ryzyka straty zainwestowanych pieniędzy. W przypadku utraty na jednym aktywnie, liczyć można na wzrost dzięki kolejnemu. Obecnie portfele inwestycyjne dywersyfikuje się z wykorzystaniem np. złota, srebra, palladu, platyny, diamentów, biżuterii, luksusowych dóbr; łącząc je z papierami wartościowymi, akcjami giełdowymi, nieruchomościami czy kryptowalutami.

Jaką rolę pełni złoto w portfelu inwestycyjnym?

O roli złota w portfelu inwestycyjnym napisano i powiedziano wiele. Zbiór interesujących spostrzeżeń znanych specjalistów od finansów znaleźć można między innymi w publikacji ZŁOTO JAKO SKŁADNIK PORTFELA INWESTYCYJNEGO[1] Katarzyny Mamcarz. W swojej publikacji dla Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powołuje się na opinie i badania licznych ekspertów. Nie brakuje w nich nazwisk: Kaufmann, Winters, Chua, Stick, Woodward, Hillier, Draper, Faff czy Sindhu. Co o znaczeniu królewskiego kruszcu w kontekście portfeli inwestycyjnych piszą oni w swoich rozprawach ekonomicznych?

Światowej sławy ekonomiści zgodnie stwierdzają, że złote sztabki i złote monety bulionowe pełnią niebywale istotną funkcję w hedgingu (tj. strategia polegająca na ustaleniu stałego przyszłego kursu waluty) – zachowują realną wartość z upływem czasu, która dodatkowo dynamicznie rośnie w czasach inflacji. Specjaliści podkreślają, że z reguły wartość złota odwrotnie koreluje do dolara. Oznacza to, że zyskuje ono w trakcie kryzysów finansowych oraz w czasie spadku siły nabywczej USD.

Tym samym złote sztabki i monety bulionowe odgrywają olbrzymią rolę w budowaniu skutecznych portfeli inwestycyjnych. Stają się one aktywem zabezpieczającym inwestorów w okresach ekonomicznej niepewności. Często można również usłyszeć, iż złoto jest uznawane za „bezpieczny port” w inwestowaniu. Każdy doświadczony inwestor z pewnością zbuduje zatem swój dwu-, trzy-, cztero- czy nawet pięcioskładnikowy portfel inwestycyjny również z wykorzystaniem złota. Koniecznie musi być ono autentyczne, posiadać akredytację LBMA oraz oryginalne opakowanie – na zakup takich właśnie sztabek i numizmatów w złocie liczyć mogą klienci Mennicy Skarbowej.

Jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny z wykorzystaniem złota?

Dywersyfikowanie pokaźnych portfeli inwestycyjnych to z pewnością zadanie dla doradców finansowych i znawców rynku złota. Warto jednak podążać za uniwersalną zasadą, która mówi, iż skuteczna dywersyfikacja możliwa jest w przypadku, w którym kruszec będzie miał przynajmniej kilkunastoprocentowy udział w całym portfelu inwestycyjnym. To wtedy można liczyć na wysoką stopę zwrotu oraz niskie ryzyko inwestycyjne. Pamiętać jednak należy również o tym, że w ekonomii wyróżnia się kilka rodzajów portfeli inwestycyjnych, w tym zachowawczy, agresywny, minimalnego ryzyka, krytyczny, optymalny i rynkowy – jego wybór w dużej mierze zależy od majątku inwestora, jego wiedzy, przekonań oraz stylu prowadzenia spraw finansowych.

Co jednak w przypadku budowania małych portfeli inwestycyjnych przez Polaków, którzy chcą po prostu ochronić swój domowy kapitał przed inflacją? W takim przypadku warto rozpocząć inwestowanie nawet od najtańszych produktów inwestycyjnych w złocie i srebrze, dostępnych w ofercie mennic. Zdecydować można się na kupno sztabek złota o różnej gramaturze i wartości, a także złotych monet bulionowych, które również są droższe i tańsze w zależności od gramatury (wyrażona w uncjach) oraz czystości złota (najwyższa próba to 999.9).

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

 

[1]  K, Mamcarz, Złoto jako składnik portfela inwestycyjnego, Studia Ekonomiczne / Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Współczesne Finanse (16), 2018, nr 374, s. 71-91, rys., tab., bibliogr. 23 poz.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: