Złota Praga: na tropach wiosny
Powstałą w 1784 roku ze złączenia pięciu samodzielnych miasteczek Pragę najlepiej zacząć zwiedzać od Starego Miasta – jej serca. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XI wieku i echa jego średniowiecznej historii wciąż pobrzmiewają w zabytkowych kamienicach otaczających Plac Targowy i Ratusz Staromiejski z gotycką wieżą i XV-wiecznym zegarem astronomicznym. Przy tym ostatnim warto znaleźć się o pełnej godzinie, by obejrzeć pochód figur apostołów okrążających jego tarczę.
Biorąc przykład z maszerujących świętych, wyruszmy w dalszą drogę – idąc Traktem Królewskim, który poprowadzi nas przez najbardziej znane miejsca tego miasta. Pierwszym, jakie pojawi się na naszej trasie, będzie słynny Most Karola – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów praskiej architektury. Zbudowany w XV wieku, łączy dwa brzegi Wełtawy i tworzy najpopularniejszy bulwar dla spacerowiczów. Ich wędrówce przyglądają się stojące tu rzeźbione posągi, w tym św. Jana Nepomucena, i strzegące obu wejść na most wieże.
Szukający pamiątek, znajdą je właśnie tutaj. Na licznych straganach sprzedawane są tu różne souveniry: matrioszki z Havlem, wyroby jubilerskie, pluszowe zabawki Krecik, Żwirek i Muchomorek, a także znane na całym świecie praskie marionetki.
Tuż za Mostem Karola rozpoczyna się Mala Strana: malownicza dzielnica Pragi rozłożona u podnóża Zamku Praskiego. Z jednej strony otoczona rzeką Wełtawą, z drugiej kanałami wyspy Kampa, jest wspaniałym miejscem dla lubiących zagubić się w nieznanych uliczkach tworzonych przez barokowe pałace i stare domy z pięknymi portalami.
Z Malych Stran wspinamy się do Zamku na Hradczanach, dawnej siedziby władców czeskich. Ten górujący nad Pragą już od IX wieku zamek, jest największym kompleksem tego typu na świecie. Zwiedzając go, warto zwrócić uwagę na okno w Kancelarii Czeskiej. To właśnie przez nie wyrzucono przed wiekami paru polityków (wydarzenie to znane jest jako defenestracja praska), co dało początek wojnie trzydziestoletniej.
Tuż obok zamku wyrasta niebosiężna i strzelista Katedra św. Wita. Wznoszona przez setki lat, określana jest dziś jako perła czeskiej architektury. Wielkie wrażenie wywiera jej trzydziestometrowa nawa z ponad dwudziestoma kaplicami, w tym ta najcenniejsza, kaplica św. Wacława, której ściany zdobią mozaiki ze szlachetnych kamieni.
Po zwiedzeniu Hradczan możemy chwilę odpocząć, przysiadając na ławce w otaczających zamek Ogrodach Królewskich i wystawiając twarz na pierwsze wiosenne promienie słońca. Schodząc z Hradczan warto wybrać drogę wiodącą przez Złotą Uliczkę: wąską, zabudowaną malutkimi i wielobarwnymi domkami, w średniowieczu zamieszkiwanymi przez alchemików. Mówi się, że ich poszukiwania kamienia filozoficznego i mikstury zmieniającej wszystko w złoto nadal trwają. Kto wie – w tym magicznym miejscu można uwierzyć w najbardziej bajkowe historie.
Wieczór w Pradze nie może upłynąć inaczej niż w jednej ze Szwejkowych piwiarni, gdzie zaspokoimy pragnienie pijąc złocisty chmielowy trunek z kufla. Pokonamy tam też głód, jedząc np. owocowe knedliki – potrawę, z której są dumne całe Czechy.
fot.: sxc.hu
Dowiedz się więcej zadzwoń lub odwiedź:
Biuro Podróży Family TOUR Rynek 7, Skoczów tel. 33 853 0733 mobile: 535 100 544 |
|
Możesz także dołączyć na Facebooku do Patrycji Katarzyny Rusin specjalistki z biura podróży, która zwiedziła już niejedno miejsce i chętnie opowie o tym, co warto zobaczyć. |
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.