Zielarka radzi odc. 1
Zielarstwo, często dziś zwane fitoterapią, z czasem wraca do łask. Zioła potrafią bardzo dobrze zadziałać na organizm, wspomagając odporność i pomagając w walce z różnymi schorzeniami. Należy jednak pamiętać, że ziołami również można sobie zaszkodzić, w związku z czym, jeżeli nie mamy pewności co do danej rośliny, lepiej z nią nie eksperymentować. Odradzamy również zbierania ziół przy drogach, czy bezpośrednio przy farbrykach.
Lebiodka pospolita, polskie oregano
To niewielka roślinka, silnie rozgałęziona. Kwitnie fioletowo lub różowo. Ma złotożółte o kształcie owalnym i zaostrzone, pokrywają je liczne włoski. Ponadto są unerwione i bardzo aromatyczne.W ziołolecznictwie używamy całe ziele zbierane podczas kwitnienia. Ma działanie wykrztuśne i przeciwbiegunkowe. Odtruwa i działa przeciwskurczowo.
Gdzie szukać: występuje na suchych łąkach i przydrożach
Babka lancetowata
Jej podłużne liście o unerwieniu równoległym są surowcem zielarskim. Zbieramy je w czasie kwitnienia. Działa osłaniająco w nieżytach dróg oddechowych, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Doskonale sprawdza się zarówno świeże zielę, jak i wersja suszona.
Gdzie szukać: można ją znaleźć wszędzie, na łąkach, przydrożach i ugorach. Czasem wyrasta również na trawnikach, wtedy warto ją zostawić.
Pokrzywa zwyczajna
Pospolity chwast, który rośnie wszędzie. Przy dotknięciu może dotkliwie poparzyć. Zamiast jednak z nim walczyć, używamy go do naparów. Surowcem są liście zbierane na początku wegetacji. Zawiera wapń, potas,magnez, fosfor, żelazo, krzem, sód, znaczne ilości witamin A, B, C, K. Korzystnie wpływa na nerki, oczyszcza organizm.
Gdzie szukać: obrzeża ogrodów, łąki, brzegi rzek... Rozpoznać możemy ją bardzo łatwo - jeżeli po dotknięciu liścia poczujemy mrowienie, z pewnością jest to właśnie pokrzywa.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.