Zespół zagra dla chorej Laury
Koncert charytatywny dla Laury zabrzmi w najbliższy piątek i sobotę w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza.
- Zapraszamy wszystkich miłośników folkloru na "Karnawał z Folklorem". Zagramy dla chorej Laury, która należy do Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej – zachęca Karolina Małysz dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej
Bilety na „Karnawał z folklorem” nadal są do nabycia w Cieszyńskim Centrum Informacji oraz siedzibie ZPiTZC w cenie 15, 17 i 20 zł.
Zespół koncertuje nie tylko w Polsce lecz i w wielu krajach Europy: Czechy, Słowacja, Niemcy, Ukraina. Finlandia, Szwecja, Belgia, Francja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Grecja, Turcja, Włochy, Wielka Brytania.
Grupa tancerzy, grupa taneczna dziecięca, dwie kapele; ludowa i młodzieżowa oraz Chór Jubileuszowy to łącznie 175 osób. W swoim repertuarze Zespół ma przede wszystkim tańce, melodie i pieśni regionu cieszyńskiego... ZPiTZC wzbogacił się z czasem również o tańce i przyśpiewki Beskidu śląskiego, żywieckiego, o tańce z regionów: sądeckiego, rzeszowskiego, lubelskiego, pszczyńskiego, opolskiego, o tańce podhalańskie, górnicze, łowickie i tańce narodowe (oberek z kujawiakiem, krakowiak, polonez, mazur).
W ciągu 60 lat Zespół „dorobił się” 60 programów, m.in. „Sałaszników” - opery ludowej Jana Sztwiertni, przygotowano programy i pełonospektaklowe widowiska m.in. „Na sałaszu”, „Ondraszkowe ostatki”, „U nas hań - downi”, „Święto góralskie w Beskidach”, „Goiczek”, „W dawnym stylu”, „Jarmark w Łukowie”, „Oczepiny”, „Nad potokiem” i „Przy muzyce”. ZPiTZC wydał kilka płyt, w tym bardzo spektakularną, z okazji Złotych Godów, płytę – nagranie z unikalnego koncertu zespolonych 6 chórów pod batutą Władysława Rakowskiego, 230 chórzystów z towarzyszeniem 30-osobowej orkiestry zaśpiewało utwory kompozytorów cieszyńskich. Brał także udział w realizacji filmów fabularnych, dokumentalnych i instruktażowych.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej jest zespołem amatorskim i profesjonalnym zarazem. Mimo, że członkowie są amatorami; uczniami, studentami i ludźmi różnych zawodów, łączy ich jednak wspólna pasja – umiłowanie pieśni i tańca, umiłowanie piękna Ojczyzny, wiatru na groniach, uroku cieszyńskich kamieniczek, całego piękna dziedzictwa przodków. Zespół jest wizytówką i ambasadorem (bez granic) Ziemi Cieszyńskiej i Cieszyna.
10 lutego (piątek godzina 18.00) i 11 lutego (sobota godzina 17.00) w Teatrze im. A. Mickiewicza Zespół zagra dla chorej Laury.
Zobacz też:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.