Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Czas pandemii jest trudny, szczególnie dla seniorów, którzy ze względu na bezpieczeństwo, powinni ograniczyć kontakty społeczne. Organizacje senioralne zawiesiły swoje działanie, jednak nie zapominają o swoich „studentach". Przedstawiciele cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku radzą, w jaki sposób chronić zdrowie psychiczne w czasie pandemii.

Cieszyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zawiesił działania do czasu poprawy sytuacji epidemicznej. Seniorzy jednak utrzymują stały kontakt, dzwonią do siebie i starają się udzielić sobie wzajemnego wsparcia.

Pandemia to trudny czas, zwłaszcza dla osób starszych, które mieszkają same. Dlatego właśnie UTW przygotował krótki poradnik, jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w tym trudnym czasie, zwłaszczazwłaszcza że zbliżający się okres zimowy, coraz krótsze dni i brak słońca również negatywnie odbija się na samopoczuciu - Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Sprawdź jak dbać o swoje samopoczucie oraz gdzie szukać pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego – wyjaśnia Lucyna Bałandziuk, prezes cieszyńskiego UTW. Oto rady, które powinny pomóc seniorom (i nie tylko) w tym trudnym czasie:

• Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój,
• Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób,
• Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną
• Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
• Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji.
• Postaraj się utrzymywać stały plan dnia.
• Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy musisz wyjść z domu.
• Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek.
• Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc - chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę, wymagają szczególnej troski i opieki

Co zrobić, gdy czujemy, że problem zaczyna nas przerastać? Pomocy można szukać m.in. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie (poradnia psychologiczna) oraz w różnego rodzaju organizacjach. Więcej na temat pomocy psychologicznej dla seniorów można znaleźć tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-22 20:15:03
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Tymczasem: Wspaniała wiadomość! Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność tzw. przesłanki eugenicznej ‼️ Ochrona życia w Polsce znacząco zwiększona! Brawo!!!
2020-10-22 21:06:39
krzysztof.mm: mam pytanie do zakutego łba - wiem, że się taki urodziłeś, ale czy to nie stres związany z epidemią COVID-19 spowodował u ciebie gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia psychicznego?
2020-10-22 21:30:08
psychiatra: Lecz się! http://www.szpitalslaski.pl/index.php/strefa-pacjenta/2015-03-11-15-07-28/poradnie-specjalistyczne-cieszyn/75-poradnia-zdrowia-psychicznego - pozwól sobie pomóc krzy-sio+
2020-10-22 22:08:29
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Więc sobie odpowiedz skoro jesteś zakutym łbem. Współczesne lewactwo chciałoby innym odbierać prawo do życia? Po co teraz protestują zboki, których celem jest zwracanie uwagi na własne preferencje seksualne? Do tego preferencje które jawnie odrzucają prokreację.
2020-10-22 22:38:43
jasper: Pgic, to jest straszne i smieszne co piszesz, bo najczesciej jedyny przedstawiciel LGBT, z ktorym suweren ma stycznosc , to jest ksiadz !
2020-10-22 23:11:52
politykier: krzy-sio+jasper-Q, piszesz, cytuję "jedyny przedstawiciel LGBT, z ktorym suweren ma stycznosc , to jest ksiadz !" Zatem dlaczego epatujesz swoim nienawistnym antyklerykalizmem i szczujesz na księży, skoro uważasz ich za REPREZENTANTÓW orientacji uznawanych za mniejszościowe? krzy-sio+jasper-Q, zachowując konsekwencje, czyżbyś przypadkiem nie był HOMOFOBEM, TRANSFOBEM i BIFOBEM???
2020-10-23 00:04:10
jasper: donek - politykier, w Karcie Rodziny podpisanej przez pana prezydenta PiS nie ma ani slowa o ochronie przed ideologia przyzwolenia i ukrywania pedofilii w KK. Dlaczego ?
2020-10-23 05:47:34
koszor: Dziękuję, ci Boże, że żyję w kraju, gdzie nie wolno zabijać dzieci. Powinno to w katolickim kraju być oczywiste, ale demon śmierci działa tak mocno, że trzeba naprawdę wielkiej walki, żeby ustanowić takie prawo. Jakimś cudem stanowimy wyjątek na czarnej mapie świata, gdzie w imię "wolności" narody mordują własne dzieci. Myślę, że nie bez znaczenia jest tu zasługa Matki Bożej, która wraz z św. Józefem poznała uczucie strachu o swojego Syna, kiedy Herod dla swojej ''wolności" wymyślił, że zabije wszystkich małoletnich chłopców. Alleluja! Chwała Jahwe!
2020-10-23 07:14:49
krzysztof.mm: zapłodnione jajeczko ma być uznane za "dziecko", bezmózgi płód ma być uznany za "dziecko" - takie pomysły jedynie Szatan może rozsiewać po ziemi, jedyni kompletni idioci i zakute łby mogą je łykać
2020-10-23 07:20:13
jasper: Zygota to czlowiek ? Obywatel? Nadac PESEL i 500+ oraz wszystkie inne prawa, wtedy uwierze, ze piszesz na serio, koszor. Co powiesz kobiecie, ktora urodzi znieksztalcone dziecko? Adoptujesz to dziecko z powaznymi wadami ? To jest brutalna rzeczywistosc, ktorej swoim kaczym rozumem nie ogarniasz, zreszta nie tylko ty. Ile kobiet popelni samobojstwo, bo nie wytrzyma tego obciazenia. Wezmiesz ta odpowiedzialnosc na siebie ?
2020-10-23 07:57:59
krzysztof.mm: PESEL dla zygoty - to jest doskonały pomysł, koszor masz o co dalej walczyć, zakuty barani łeb cię będzie wspierał - oczywiście tym bardziej każde zapłodnione jajeczko jako dziecko ma prawo do 500+
2020-10-23 08:16:31
krzysztof.mm: kto widział co działo się przed domem szarego kurdupla wczoraj wieczorem i w nocy ten nie ma wątpliwości - polska policja to już nie jest nasz policja, to milicja PiS-owskiej kato-bolszewii - zapamiętamy, rozliczymy, osądzimy
2020-10-23 08:20:44
krzysztof.mm: dziś pewnie padnie kolejny rekord zakażeń koronawirusem - po temacie "aborcja" złodziejom, oszustom i nieudacznikom z PiS zostaje chyba tylko wyprowadzenie Polski z UE jako przykrywka do dramatycznego chaosu w kraju i zapaści służby zdrowia jakie nam zafundowali w czasie epidemii
2020-10-23 08:49:25
satrapa: Dyskusja z tymi opóźnionymi w rozwoju umysłowym, hamulcowymi postępu, tu cywilizacji zachodniej, do której tak Polaków zachęcał, wręcz rościł prawo, Karol Wojtyła, można sprowadzić do tego w Polsce iż, garbaty to ciąża pozamaciczna. Można by mieć też pretensje, do owego garbatego, że ma proste dzieci. Aż strach się bać co ze szkolnictwem się stanie, o Panie, jak nawiedzony z KUL-u przestanie chrumkać w zaroślach a rozpocznie szarżować, ze swą ideologią. Źle, bardzo źle, a będzie jeszcze bardziej źle, jak psychopata i jego świta postawią Veto UE, bo jak sam mówi cyt. "nie damy się szantażować, pieniądze się nam należą" Tak to się jakoś co poniektórym pokićkało, że zło, dobrem się stało.
2020-10-23 12:54:55
Pogromca pogromców i cwaniaczków: jasper zastanów się zanim następny raz napiszesz podobne głupoty. A co zrobisz jak ktoś w twojej najbliższej rodzinie śmiertelnie zachoruje albo ulegnie wypadkowi tak że nie będzie zdolny do samodzielnej egzystencji. Unicestwisz? Tak samo mogę napisać tobie. Ile kobiet popełni samobójstwo, bo nie wytrzyma tego obciążenia że zabiła dziecko?
2020-10-23 14:33:54
krzysztof.mm: popieram - każdy barani łeb powinien zostać zakuty we wiadrze, aby sobie krzywdy nie zrobił
2020-10-23 18:02:12
jasper: Cytat z pana Zalka "Matkom powinno byc wszystko jedno, czy urodza zdrowe, czy chore dziecko, bo i tak wszyscy umrzemy". Skarbnica madrosci na miare inteligencji donko-bronka pogromcy pic.
2020-10-24 00:19:12
Pogromca pogromców i cwaniaczków: jasper nie odpowiedziałeś. Za taki e cytaty mógłbym ci podać więcej ale niech wystarczy ci ten jeden: „Aborcja nie musi być rzadka” – wzywają feministki z grupy społecznościowej Aborcyjny Dream Team. Według nich każdy powód by zabić dziecko jest wystarczający, a nie chcą by aborcja była rzadka, bo stoi za tym „przekonanie, że aborcja to coś złego”. Kobieta może urodzić piękne zdrowe dziecko ale gdyby ciężko zachorowało lub uległo wypadkowi i do końca życia wymagało opieki to co wtedy? Pozbędzie się go? Jak poczuje się dziecko, które się dowie , że jego mamusia zabiła kiedyś jego rodzeństwo? Co powiesz kobiecie która będzie miała wyrzuty sumienia, depresję, myśli samobójcze po tym jak usunie ciążę?
2020-10-24 08:14:58
krzysztof.mm: jedynie zakuty barani łeb jest zdolny przyrównywać zygotę albo bezmózgi embrion do nieuleczalnie albo obłożnie chorego człowieka - pewnie ze strachu, że sam jako ciężki przypadek dysfunkcji intelektualnej może być zagrożony - nie lękaj się, nigdzie ci tak jak w baranim niebie dobrze nie będzie - a wyrzuty sumienia, depresję i myśli samobójcze to z pewnością twoi rodzice mają widząc jakiego koszmara spłodzili, o nich zadbaj bo już skazani na tę mękę, a nie o kobiety które chcą mieć prawo wyboru swego losu
2020-10-24 08:27:02
jasper: Ppic, wam nie chodzi o „dzieci”, bo gdy dzieci sa gwalcone na plebaniach albo wieszaja sie na sznurowkach czy skacza pod metro, udajecie, ze nic sie nie dzieje. Wciagacie z KK w to Boga , a wam chodzi tylko o WLADZE !!! Reszta sie nie liczy!
2020-10-24 22:38:56
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Pomijając fakt że takiego prymitywa stać jedynie na obelgi... Ależ krzysztofkujasperkuedwardku w jednej osobie przecież ty piszesz o swoim kościółku KK. Zdziwiony? A ja ci odpowiem tymi słowy: „Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.” (Mat. 7:13-14). Nie pamiętasz czego uczyli cię na religii? 5-te - Nie zabijaj. I ty wielki autorytet jesteś może w stanie stwierdzić kiedy zaczyna istnieć człowiek?
2020-10-24 23:31:55
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Co ty w ogóle pieprzysz o zygocie? Tak dla twojej wiedzy. Dotychczas 95% przypadków przeprowadzanych aborcji w Polsce (ponad 1000 rocznie) to były tzw aborcje eugeniczne, a więc morderstwa osób PODEJRZANYCH o chorobę. Biorąc pod uwagę, że zdecydowaną większość testów prenatalnych wykonuje się po 12 tygodniu ciąży, aborcje eugeniczne wykonywane były głównie po tym terminie. Aborcje w Polsce wykonywano nawet do 24 tyg.
2020-10-24 23:37:18
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wiesz jak wyglądała taka późna aborcja? Jeżeli ciąża była zaawansowana, poród był sztucznie wywoływany. Oczywiście dzieci urodzone przed 24 tyg. nie miały szansy przeżycia więc zapewniano im co najwyżej opiekę paliatywną (hospicyjną) aż samo umrze.
2020-10-24 23:52:08
Pogromca pogromców i cwaniaczków: I tak dla podreperowania twojej niewiedzy - kalendarz ciąży. https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy Gdzie np dowiesz się 5 tydzień- początek bicia serca. 7 tydzień - wykształciły się już podstawowe strefy mózgu, pojawiają się zalążki, które staną się rękami i nogami. Widać już uszy i czubek nosa. Ty pisałeś o zygocie i embrionie. Embrionem określa sie organizm od 4. do końca 8. tygodnia od chwili zapłodnienia. Czym wiec wg ciebie ignorancie jest aborcja np po 12 tyg? Kto jest zabijany?
2020-10-24 23:54:09
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Zakutego łba poszukaj na kościelnej w łogrodzonej!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: