Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zdrowe jedzenie w czeskich szkołach

Podczas kiedy polskie ministerstwo spuściło nieco z tonu w przepisach związanych z żywieniem dzieci w placówkach edukacyjnych i przysłowiowa już ''drożdżówka'' powróciła do szkolnych sklepików, czeskie władze również wzięły się za troskę o zdrowe pożywienie swoich dzieci.

Nowy rok szkolny powitany został 1 września w polskich szkołach z większą radością niż zwykle – uczniowie nie muszą już dilować drożdżówek – Ministerstwo złagodziło przepisy i do szkół ma powrócić m.in. pieczywo półcukiernicze oraz cukiernicze, w tym także drożdżówki  (choć będą musiały spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli). W sklepikach będzie można także kupić kanapki przygotowane z różnego rodzaju pieczywa.

Z kolei w czeskich szkołach – odwrotnie. Wkrótce życie uczniów się zmieni. Ministerstwo Szkolnictwa RC przez ostatni rok pracowało nad rozporządzeniem zabraniającym sprzedaży w placówkach oświatowych niektórych artykułów żywnościowych, które uważane są za szkodliwe dla zdrowia. Agencja ČTK, powołując się na rzeczniczkę resortu, Klárę Bílą, poinformowała, że przepis jest gotowy i wkrótce zostanie oficjalnie opublikowany. Dotyczy on bufetów i sklepików szkolnych, a także automatów do sprzedaży. Rozporządzenie zostanie opublikowane w najbliższych dniach. Szkoły będą miały następnie trzy miesiące na dostosowanie asortymentu do nowych wymogów.

W szkołach zakazana będzie sprzedaż oraz reklama produktów zawierających kofeinę i sztuczne substancje słodzące. Zakazane będą napoje energetyczne, nie wolno będzie sprzedawać bagietek czy kanapek z majonezem, keczupem, dressingiem i musztardą. Zakaz będzie obejmował także niektóre przetwory mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru.

ČTK poinformowała, że przepis został opracowany w porozumieniu z resortem zdrowia. Ma być narzędziem walki z otyłością dziecięcą. Komisja Europejska musiała zaopiniować materiał pod kątem tego, czy nie chodzi o ograniczenie wolnego obrotu niektórych artykułów spożywczych.

 

red./Głos Ludu

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-07 08:28:08
alouette: Brawo! Dzieci nie raz są tak źle karmione z domach (słodycze, vegeta, kostki rosołowe, za dużo soli i tłuszczu, barwniki z lizaków, cukierków, żelków i innych świństw, bułki z najgorszej białej mąki z dodatkami), że choć szkoła/przedszkole o nie zadba. Choć ten obiad będzie w miarę naturalny.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: