Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. W Nydku strzygali owce

Karpaty, Beskid Śląski, owczarstwo są od czasów Wołoskich, niezależnie od zmieniających się granic i panujących władców jedne. Dali temu dowód beskidzcy górale organizując w sobotę, 20 sierpnia w Nydku na dzisiejszym Zaolziu ''Strzigani owiec''.

Głównym łowczorzem i prowadzącym imprezę był Michał Milerski z Nydku. Ale nie zabrakło także górali z Trójwsi Beskidzkiej - Piotra Kohuta z rodziną, Józefa Michałka czy Henryka Kukuczki, który na co dzień wypasa owce na Stecówce, gdzie też organizowane są, podobnie jak na Ochodzitej, imprezy związane z pasterstwem.

Nie zabrakło też Wielkiego Zbójnika Jana Sztefka z Ustronia, który, jak mówi, choć sam owiec nie hoduje, jest gorącym orędownikiem promowania pasterstwa w naszym regionie. I choć głównym tematem zorganizowanej przez stowarzyszenie „Koliba” i Ognisko Górali Śląskich w Koszarzyskach, przy współpracy z Miejscowym Kołem PZKO imprezy było strzyżenie owiec, nie zabrakło góralskiej muzyki z różnych części Karpat, m.in. z Wisły czy sąsiedniej Bystrzycy, rzemieślników i tradycyjnej strawy z nieodłącznymi na takich imprezach plackami ziemniaczanymi z blachy, po które ustawiła się długa kolejka. - To było już trzecie "Strzigani owiec w Nydku na posionku pod Ostrym. Trzeba więcej takich imprez z duszą i ideami.

Czy dr Michał Milerski znajdzie naśladowców? Bo polany w pięknych Beskidach dalej się kurczą, a piękne zwyczaje zamierają - mówi Jan Sztefek, Wielki Zbójnik czyli szef ustrońskiej Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim dodając, że po raz pierwszy wśród zawodników zmagających się w strzyżeniu owiec pojawiła się, wzbudzająca sensację, piękna, młoda i energiczna kobieta. - Walka więc była tym bardziej zacięta, a duże stado owiec zostało błyskawicznie ostrzyżone w sposób mechaniczny i ręczny. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-23 06:16:10
krzysztof.mm: Jak strzygli jak faroża nie widać?..
2016-08-23 08:52:09
Przepierón: Może faroż spotkoł sie z wójtym Jastebnej i na strziżyni już nie dojechoł bo wylóndowali w rowie a płyn fizjologiczny zewnętrzny powstały z miodónki buzowoł ich organizmach.
2016-08-23 11:05:01
Cacy 3: Przeca fojt z Jastebnego nie chlaszcze kwitu. (-:
2016-08-23 11:52:28
Przepierón: Jako nie chlaszcze kwitu a to co? Z nieba spadło? Łoj Jaśko, Jaśko.<br /><br />http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,30789,prowadzil-pod-wplywem-.html<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: