Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Uroczystości ku czci pamięci pomordowanych w Żywocicach tego roku miały dodatkowy wydźwięk

78 lat temu w Żywocicach doszło do największej wojennej zbrodni na Śląsku Cieszyńskim. 6 sierpnia 1944 roku Niemcy zastrzelili 36 cywilnych mieszkańców Żywocic oraz okolicznych miejscowości. Wśród rozstrzelanych było 28 Polaków i 8 Czechów w wieku od 16 do 59 lat. Byli to cywile, nawet nie partyzanci, a zwykli mieszkańcy Żywocic, Suchej Dolnej i Górnej oraz Cierlicka Dolnego. Wywlekano ich o świcie z ich domów i rozstrzeliwano nieopodal, często na oczach dzieci lub zastrzelono, gdy wracali z nocnej zmiany w kopalni.

Ofiary upamiętnia ustawiony w centrum Żywocic pomnik autorstwa Franciszka Świdra przedstawiający kobietę z dzieckiem na ręku. To symbol wdowy z osieroconym dzieckiem.

Co roku też w sobotę najbliższą rocznicy tragedii pod pomnikiem w Żywocicach organizowane są uroczystości wspomnieniowe mające uczcić pamięć ofiar i przypominać tą tragiczną historię.

Co roku powtarzano podczas uroczystości wspomnieniowych, że ofiarom należy się pamięć, a współcześnie należy tą pamięć kultywować ku przestrodze przyszłych pokoleń.

Tego roku dokładna rocznica mordu wypadała w sobotę, 6 sierpnia. Właśnie wtedy zorganizowano więc uroczystości wspomnieniowe.

Miały one jednak zupełnie inny, aniżeli przez kilkadziesiąt poprzednich lat, wydźwięk. Izabella Wołłejko-Chwastowicz – konsul generalna RP w Ostrawie odczytała list Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Wspominając okropności II wojny światowej, a jednocześnie odwołując się do obecnie trwającej wojny na Ukrainie i rozstrzeliwanych tam niewinnych cywilów zapytywał, czy historia niczego nas nie uczy. Zauważył, że tyrani w rodzaju Hitlera czy Putina są absolutnie pozbawieni elementarnej ludzkiej wrażliwości. - Dla triumfu zła trzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili – napisał Kasprzyk przypominając, jak w Monachium zachodni przywódcy ustąpili Hitlerowi i co się później stało. A fakty z historii odniósł do obecnej sytuacji z Putinem i Ukrainą.

Również pastor Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Kożusznik przed ekumeniczną i dwujęzyczną modlitwą zauważył, że do tego roku uroczystości wspomnieniowe ku czci poległych ofiar wojny miały wyłącznie historyczny wydźwięk i nigdy wcześniej nie przypuszczaliśmy, że wojna może znów dotknąć naszą część Europy.

Organizatorem uroczystości wspomnieniowych, jak zwykle, było miasto Hawierzów wspólnie z Zarządem Głównym PZKO, Czeskim Związkiem Bojowników o Wolność i Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Konferansjerkę uroczystości dwujęzycznie, na przemian w języku polskim i czeskim prowadziła Jolanta Bałon.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-09 11:54:26
sierżant_Niemyty_Wycior: Przez ostatnie 7 lat rząd PiS wspierał podobną hitlerowskiej zbrodniczą dyktaturę Putina między innymi olbrzymimi zakupami węgla kradzionego przez Rosjan z okupowanych ziem ukraińskich. Ta władza ma na swych rękach krew ofiar ruskiej agresji. Dziś Kaczyński z uporem i konsekwentnie wyprowadza Polskę z UE. Polskich kolaborantów, pomocników i sponsorów Putina czeka nieuchronne więzienie.
2022-08-09 12:36:23
tom lem: ...Niemyty_ciuru, czyżby twoi protoplaści asystowali lub byli powodem, wymierzania Żywocickiej sprawiedliwości, bo górnolotność twoich porównań, może tylko o tym świadczyć .
2022-08-09 12:57:27
Hejo: Wszędzie POd postami PiS, PiS... ... ja- sio, Krzysio, niemyty ciuru... ! ile jeszcze wytrzymasz do wygranych znów przez Kaczyńskiego wyborów parlamentarnych ? :)
2022-08-09 17:17:58
Oko: To jeden i ten sam komuchonaziol w zielonej czapce. My, zdrowa tkanka społeczeństwa, mówimy głośno i niezmiennie, cześć i chwała Bohaterom.
2022-08-09 17:25:17
sierżant_Niemyty_Wycior: oko to klasyka kaczyzmu, bolszewicki pomiot - innych palcem wytkać i swoim własnym imieniem nazywać to stała śpiewka tych drani
2022-08-09 17:27:36
sierżant_Niemyty_Wycior: kto chce opłakiwać ofiary sprzed 80 lat niech się jeszcze bardziej pochyli nad tysiącami niewinnych ginących tu i teraz, z rąk bandytów których PiS sponsorował i wspierał przez 7 lat a i dzisiaj nie przestaje, i jeszcze im w brudne łapy Orlen z Lotosem wcisnął
2022-08-09 17:46:50
Oko: No ja na przykład pochylam się bez przerwy, nad dwiema setkami zamordowanych, przy między innymi twoim wsparciu Patrycjo, rodaków.
2022-08-09 19:01:00
tom lem: ...Niemyty_ciuru, ten gestapowiec Gawlas z okolic Skoczowa, to był twój krewny(?), bo też miał taka gadkę na temat Polskich kolaborantów i bandytów sprzed 80 lat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: