Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Uczczono pamięć pomordowanych w Żywocicach

To było największe masowe morderstwo na terenie Śląska Cieszyńskiego popełnione przez nazistów w czasie II Wojny Światowej. 6 sierpnia 1944 roku niemieccy okupanci zamordowali 36 mężczyzn z Żywocic i okolicy. Co roku w sobotę najbliższą rocznicy tragedii pod pomnikiem w Żywocicach organizowane są uroczystości wspomnieniowe mające uczcić pamięć ofiar i przypominać tą tragiczną historię ku przestrodze przyszłych pokoleń. Nie inaczej było i tego roku. Uroczystości, choć nieco inne niż zazwyczaj – z okrojoną liczbą uczestników, przemówień i programu kulturalnego, w maseczkach i z płynem dezynfekującym na pierwszym planie - zorganizowano 1 sierpnia.

Organizatorem, jak zwykle, było miasto Hawierzów wspólnie z Zarządem Głównym PZKO, Czeskim Związkiem Bojowników o Wolność i Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Nie zabrakło delegacji samorządowców z polskiej strony Śląska Cieszyńskiego w osobach Starosty Powiatu Cieszyńskiego Mieczysława Szczurka i Burmistrz Cieszyna Gabrieli Staszkiewicz. Były także delegacje Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, młodzieży. Z uwagi na stan epidemii nie udało się ściągnąć warty Wojska Polskiego, o co w zeszłym roku zabiegała Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz. Stwierdziła ona, iż była to największa tragedia w tym regionie podczas II wojny światowej. I że choć uroczystości wspomnieniowe w Żywocicach odbywają się w dniu, kiedy wszystkie oczy i myśli są skierowane do Warszawy, bo przypominamy sobie 76 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, to nie należy zapominać również o tych mniejszych tragediach, które bardzo silnie odbiły się na życiu mniejszych miast. - Zginęli niewinni cywile. Z każdej rodziny tutaj, w Żywocicach, ktoś został zabity i to nigdy tutaj nie przestanie działać na emocje ludzi. I bardzo dobrze. Bo jeśli sobie takie rzeczy przypominamy to może to nas uchroni od powtórki – stwierdziła konsul.

Starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek podkreślił w rozmowie z naszym portalem, że w obliczu pamięci historycznej tragicznych wydarzeń wojny nie ma co patrzeć na obecne granice, nie ma co rozpatrywać, że w tej chwili mamy Polaków i Czechów. - Wtedy, 76 lat temu, to było jedno społeczeństwo, które walczyło z okupantem. Okupant zabijał naszych i o tym trzeba pamiętać. I tu nie ma co patrzyć na narodowość. To byli nasi ludzie, stąd. Trzeba pamiętać, że czcimy pamięć naszych bohaterów – podkreślił.

Podczas wspominanej tragedii zginęło 28 Polaków i 8 Czechów. Byli to cywile, nawet nie partyzanci, a zwykli mieszkańcy Żywocic, Suchej Dolnej i Górnej oraz Cierlicka Dolnego. Wywlekano ich o świcie z ich domów i rozstrzeliwano nieopodal, często na oczach dzieci. Jedno z takich wspomnień 14-letniego wówczas chłopaka, który patrzył na śmierć ojca, przeczytała prowadząca dwujęzycznie całą uroczystość konferansjerka. Nie zabrakło oczywiście apelu poległych, a całość obchodów zakończono odsłuchaniem hymnów polskiego i czeskiego.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-04 10:01:36
tom lem: Starosta, to chyba ma jedno przemówienie na okoliczność uroczystości Pod Wałką i w Żywocicach(?) - o jaką walkę Staroście chodzi, w niedzielny poranek - zakończony strzałem w plecy, na oczach rodziny w pobliżu domu?
2020-08-04 10:31:50
stefanbbn: pamiec to sumienie wspolczesnego pokolenia,niewinnym ofiarom nalezy sie pamiec naszego pokolenia ale i czujnosc naszego spoleczenstwa na przyszlosc zeby wszysto uczynic nie dopuszczajac do takich tragedi.Obywatele Slaska Cieszynskiego do dzisiaj odczuwaja strate niewinnych ofiar.Pochylam glowe.
2020-08-04 14:18:03
Wiederholec: Staszkiewicz celebruje podział Śląska Cieszyńskiego z Czechami. Starosta jasno mówi, że "nie ma co patrzyć na narodowość". Zaraz się okaże, że na Zaolziu w ogóle nie było Polaków. Co jest grane?
2020-08-07 22:44:15
A.K: Staszkiewicz słoma z butów wystaje, a siano z rękawów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: