Zaolzie. Polskie Towarzystwo Turystyczno Sportowe „Beskid Śląski” świętuje jubileusz 100-lecia założenia
Ta odbyła się w sobotę 12 marca. Było tak, jak bywa na tego rodzaju imprezach: przemówienia, odznaczenia, podziękowania, oficjalni goście. A także program kulturalny, wystawy tematyczne. Nie zabrakło także gości reprezentujących Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie.
Sobotnia gala jubileuszowa była głównym, ale nie jedynym elementem uczczenia jubileuszu przez turystów zrzeszonych w PTTS „Beskid Śląski” w RC. Obchody rozpoczęły się bowiem już w zeszłym roku. W ich ramach m.in. odsłonięto obiekt na Wielkim Jaworowym będący miejscem odpoczynkowym dla turystów i pomnikiem zarazem, o którym pisaliśmy: Zaolzie. PTTS świętuje 100-lecie istnienia
W ubiegłym roku z pras drukarskich zeszła także przepięknie wydana publikacja jubileuszowa. Wydawnictwo to nawiązuje do obszernej publikacji z roku 2012, która wydana została na 90-cio lecie Towarzystwa. Tak więc prezentowana jest w nim ostatnia dekada działalności. Artykułom opisującym wycieczki, rajdy, imprezy sportowe i spotkania towarzyskie towarzyszy mnóstwo fotografii. Znajduje się w nim również rozdział opisujący aktualny stan beskidzkiej przyrody.
Podczas gali w teatrze z historią Towarzystwa zapoznać się można było oglądając wystawę przygotowaną przez Mariana Steffka z Ośrodka Dokumentacyjnego Kongresu Polaków w RC. 14 przygotowanych przez niego plansz pełnych rzetelnych informacji historycznych i archiwalnych fotografii uzupełniała druga wystawa, przygotowana przez działaczy PTTS. Zaprezentowali oni szereg artefaktów związanych ze współczesną działalnością Towarzystwa - dyplomy, odznaki, karty uczestnictwa w wycieczkach, medale, puchary czy sprzęt turystyczny.
O oprawę muzyczną zadbała góralska kapela „Nowina” z Jabłonkowa. Wybitny aktor, emerytowany wieloletni dyrektor Teatru Cieszyńskiego Karol Suszka wyrecytował kilka wierszy. Wybrał utwory lokalnych wybitnych poetów o tematyce beskidzkiej. Przeczytał także fragment prozy. Genezę założenia i działalności Polskiego Towarzystwa Turystycznego oraz jego historię przybliżył natomiast prof. Daniel Kadłubiec - etnograf i historyk literatury, badacz kultury, folkloru i języka Śląska Cieszyńskiego.
Gala jubileuszowa była także doskonałą okazją do wręczenia zasłużonym działaczom „Beskidu” odznaczeń, wyróżnień i dyplomów. Te najwyższej rangi to nadane przez Prezydenta RP Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi, jaki otrzymała Halina Twardzik, przesz PTTS oraz Złoty Krzyż Zasługi nadany kilkorgu działaczom. Oprócz tego wręczono szereg innych wyróżnień, odznaczeń i dyplomów. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przyznał PTTS „Beskid Śląski” Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, a Polski Komitet Olimpijski przekazał medal okolicznościowy z okazji swego 100-lecia. PTTS „Beskid Śląski” zostało także uhonorowane Złotym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Na zakończenie zebrani na widowni teatru członkowie PTTS i goście obejrzeli fragment spektaklu „Ondraszek Pan Łysej Góry”, który zagrała Scena Polska Teatru Cieszyńskiego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.