Zaolzie. MK PZKO w Cierlicku-Kościelcu z nagrodą „Świadek historii”.
Nagrody przyznawane były po raz szósty. W roku 2020 przyznano ich sześć. Jednak z uwagi na pandemiczne ograniczenia zamiast spotkania i uroczystego wręczenia nagród w Warszawie, wręczano je indywidualnie. Nagrodę przyznaną Miejscowemu Kołu PZKO w Cierlicku-Kościelcu odebrał prezes Koła Tadeusz Smugała z rąk konsul generalnej RP w Ostrawie, Izabelli Wołłejko-Chwastowicz w miniony czwartek, 14.01.
- W ten sposób Instytut wyraża wdzięczność tym, którzy dbają i wzbogacają polskie dziedzictwo poza granicami kraju, którzy poświęcają swój czas i wysiłek upowszechnianiu, odkrywaniu i upamiętnianiu najnowszej historii Polski. Dzięki nim wiedza o naszej historii jest upowszechniana zarówno w skupiskach polonijnych, wśród obcokrajowców, jak i rodaków żyjących w kraju – mówiła wpinając w klapę prezesa wyróżnionego Koła odznaczenie konsul.
Smugała natomiast podkreślał, że nagroda przyznana za opiekę nad tzw Żwirkowiskiem - miejscem katastrofy samolotu Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury jest wyróżnieniem nie tylko dla Koła PZKO Cierlicko-Kościelec, ale również dla wszystkich, którzy na co dzień pomagają w opiece nad tym miejscem i w organizacji propagujących je wydarzeń. A więc harcerzy, a także dla gminy. Podkreślił też, że działania Koła zawsze wspiera konsulat.
Pozostałe nagrody „Świadek historii” za 2020 r. otrzymały: Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej” w Wilnie – najważniejsza dla Polaków i Polonii instytucja na Litwie, Teruo Matsumoto, wybitny japoński historyk zainteresowany polską historią, Muzeum „Izba Polska” – jedyne w Danii i na świecie miejsce upamiętniające i popularyzujące dziedzictwo Polonii duńskiej, Frans C. K. Ruczynski, prezes Fundacji „Museum Breda-Polen 1939–1945 im. Generała Maczka” w Bredzie, należący do grona osób zaangażowanych w upamiętnianie udziału polskich żołnierzy w wyzwalaniu Holandii, oraz János Tischler, człowiek-instytucja, który, przyczynił się w znaczny sposób do pielęgnowania pamięci historycznej o Polsce i Polakach na Węgrzech, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń roku 1956 w Poznaniu i Budapeszcie.
Prawdopodobnie ubiegłoroczni laureaci nagrody zostaną zaproszeni do Warszawy na uroczystość wręczenia nagród „Świadek historii” za 2021.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.