Zaolzie. Dwie ciekawe wystawy w Kongresie Polaków w Czeskim Cieszynie
Anna Rucka – kobieta niezłomna
Jedna z ekspozycji poświęcona jest Annie Ruckiej, działaczce społecznej, nauczycielce i patriotce, której życie zakończyło się tragicznie w niemieckim obozie Auschwitz. Wystawa, składająca się z dziesięciu plansz wypełnionych dokumentami, zdjęciami i relacjami świadków, pozwala lepiej zrozumieć jej ogromne zaangażowanie w życie społeczne i walkę o niepodległość.
Rucka, urodzona w Nydku, była niezwykle aktywną działaczką – przewodniczyła Związkowi Absolwentek Końszczanek, wspierała polskie organizacje społeczne, a podczas II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Jej dom stał się miejscem spotkań opozycji i punktem przerzutowym dla konspiratorów. W 1943 roku została aresztowana przez gestapo, a rok później stracona w Auschwitz.
Wystawa przypomina również, że pamięć o Annie Ruckiej jest wciąż żywa – jej imię nosi Dom PZKO w Nydku, a w Uliczce Cieszyńskich Kobiet w Czeskim Cieszynie znajduje się lampa upamiętniająca jej postać.
Święty Jan Paweł II – dziedzictwo Papieża Polaka
Druga z prezentowanych ekspozycji poświęcona jest św. Janowi Pawłowi II. Wystawa ukazuje zarówno jego drogę życiową, jak i pontyfikat, który trwał ponad 26 lat. Zebrane materiały przedstawiają pielgrzymki papieża, w tym jego wizyty w Polsce, spotkania z wiernymi oraz wpływ, jaki wywarł na losy Kościoła i świata.
Na ekspozycji można zobaczyć liczne fotografie dokumentujące związki Polaków z Zaolzia z Janem Pawłem II – od spotkań pielgrzymów z papieżem, po udział Zaolziaków w jego pogrzebie w Watykanie.
Gdzie i kiedy oglądać wystawę?
Obie wystawy można zwiedzać w siedzibie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej przy ul. ul. Grabińskiej 458/33 w Czeskim Cieszynie. Ekspozycja będzie dostępna od 20 lutego do 12 marca 2025 roku, w dniach od wtorku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00.
Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i poznania historii dwóch niezwykłych postaci, których życie i działalność pozostawiły trwały ślad w historii Polski i Śląska Cieszyńskiego.
indi
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
