Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zabytek na dziś

Czas, kiedy powinniśmy zostać w domu, jest doskonałą okazją do nadrobienia różnego rodzaju zaległości. Co jednak zrobić, kiedy dywan lśni czystością, wszystko udało nam się wyprać, a w domu nie został już ani jeden pyłek kurzu? Może to okazja na oddanie się swoim pasjom lub na znalezienie nowych? Z propozycją dla osób zainteresowanych historią słowiańską wyszedł Cieszyński Ród z Golęszyc, przygotowując cykl „zabytek na dziś”.

Cieszyński Ród z Golęszyc to grupa entuzjastów historii i kultury słowiańskiej. Co ciekawe, wiele informacji dotyczy bezpośrednio Śląska Cieszyńskiego, gdyż to właśnie tutaj swoje grody mieli Golęszyce. Członkowie organizacji nie tylko zgłębiają swoją wiedzę, ale starają się ją również przekazać dalej i spopularyzować, m.in. organizując prelekcje, czy też pokazy walki w strojach historycznych. W czasie, kiedy raczej spotkania nie wchodzą w grę, zdecydowali się na przygotowanie cyklu „zabytek na dziś”. Co kilka dni na ich stronie w mediach społecznościowych pojawia się post, w którym opisują ciekawostki historyczne, znalezione w naszym regionie. W cyklu pojawił się już m.in. czekan bojowy, znaleziony na grodzisku w Kocobędzu, czy zausznice znalezione na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym.

- Pomysł wziął się z tego, żeby wykorzystać czas, który musimy spędzić w domu na coś pożytecznego. Poszerzenie swojej wiedzy i podzielenie się nią z innymi. Może ktoś się "podjara" sam zacznie szukać i dociekać. Zabytek na dziś ma na celu zarówno zainteresowanie historią, zwłaszcza epoką wczesnego średniowiecza, jak i pokazanie, że 1000 lat temu w naszej najbliższej okolicy tętniło życie. Zabytki dobierane do prezentacji są w taki sposób, by pokazać zarówno życie codzienne, jak i świąteczne czy militarne aspekty funkcjonowania naszych Przodków. W naszych postach poszczególnych zabytków zawieramy mocno podstawowe treści i liczymy na to, że odbiorca sięgnie głębiej po wiedzę – wyjaśnia Maciej „Cieszybor” Russek z Cieszyńskiego Grodu z Golęszyc. Poniżej przykładowe posty z cyklu.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: