Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z pomocy skorzystało 27 rodzin

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej ''Być Razem'' zakończyło realizację II edycji programu dla rodziców małych dzieci ''W krainie wrażliwości''. Projekt realizowany był od marca do końca grudnia 2011r. i objął swoimi działaniami 27 rodzin wychowujących małe dzieci.

Rodzice poszerzali swoją wiedzę w trakcie warsztatów z psychologiem. Uczyli się rozumieć zachowania swoich dzieci i mądrze na nie reagować. Stawiali czoła własnym trudnym emocjom związanym z opieką nad dzieckiem. Mogli skorzystać ze wsparcia specjalistów w ramach indywidualnych konsultacji lekarskich, spotkań z położną, psychologiem i prawnikiem. 

Rodzice mieli możliwość doświadczenia nowego rodzaju kontaktu ze własnym dzieckiem w ramach zajęć z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. -Poprzez wzajemny dotyk, turlanie, masowanie i poznawanie własnego ciała, dzieci doświadczały bliskości, bezpieczeństwa, zacieśniały więź z rodzicami i wzmacniały świadomość samych siebie – wyjaśnia Anna Wąsik kierownik Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” w Cieszynie.

W ramach projektu 10 kobiet samotnie wychowujących dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, uzyskało schronienie w Domu Matki i Dziecka „Słonecznik”, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Być Razem”. Dla 12 specjalistów pracujących z rodzinami – psychologów, psychoterpauetów, pedagogów i pracowników socjalnych, zorganizowanych zostało 25 godzin spotkań superwizyjnych. Przy merytorycznym wsparciu superwizora, specjaliści mieli możliwość omówienia własnych trudności w pracy z rodzinami wychowującymi małe dzieci, poszerzali również swoją wiedzę i umiejętności zawodowe.

- Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, wszystkie dotychczasowe reguły rodzinne przestają mieć rację bytu. To tak, jakby wprowadzić do strategicznej gry nowego uczestnika – grę dla dwojga trzeba zmienić w grę dla trojga. Życie rodzinne to gra z podziałem na role. Rolą małego dziecka jest być słabym, nieporadnym, bezwzględnie wymagającym i bardzo podatnym na zranienie. Czasem trudno nauczyć się nowych zasad i porzucić wcześniejsze przyzwyczajenia; dawać czułość i opiekę, kiedy samemu bardzo się jej potrzebuje. Dobrze, jeśli ktoś wcześniej zaznajomi nas z regułami – kiedy wiemy czego się spodziewać, jakie są możliwości działania, kto lub co może nam pomóc, gdy czujemy się bezradni. Jeszcze lepiej, jeśli mamy także własną, świadomą zgodę na tę zmianę. A życie czasami nas zaskakuje ...- podkreśla Anna Wąsik. 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: